ESO tarptautinį pirkimą „Elektros energijos skaitikliai“, kurį sudarė šešios dalys, įvairių rūšių elektros energijos skaitikliams įsigyti, skelbė šių metų pradžioje. Tiekėjų pasiūlymai buvo vertinami pagal ekonominio naudingumo vertinimo kriterijus, vienas iš kurių buvo prekių pristatymo terminas.
Būtent dėl pasiūlyto trumpiausio prekių pristatymo termino – 5 kalendorinių dienų, dvejose iš šešių pirkimo dalių laimėjusiu tiekėju buvo pripažinta UAB „Elgama-Elektronika, nors šio tiekėjo pasiūlyta prekių kaina buvo didesnė nei kitų pasiūlymus pateikusių tiekėjų, pažymi VPT.
Vertinimo metu nustatyta, kad šių sutarčių tiekėjo sutartiniai įsipareigojimai buvo vykdomi netinkamai – nors UAB „Elgama-Elektronika“ skaitiklius turėjo pristatyti per 5 kalendorines dienas, tačiau vėlavo 66-80 dienų, t. y. daugiau nei 30 dienų. Tai pagal minėtų sutarčių nuostatas yra laikoma esminiu pažeidimu ir tokiu atveju sutartys turėjo būti nutrauktos, o tiekėjas įtrauktas į Nepatikimų tiekėjų sąrašą.
Su UAB „Elgama-Elektronika sudarytoje vienoje sutartyje nustatyta prekių kaina siekė 1,64 milijono eurų, kai antroje vietoje likęs tiekėjas siūlė 1,55 milijono eurų kainą. Kitoje sutartyje nustatyta kaina 1,46 mln. eurų, kai kiti tiekėjai siūlė ir 1,29 mln. eurų.
VPT konstatavo, kad ESO nenutraukdama sutarčių ir leidusi tiekėjui pristatyti prekes praėjus 30 dienų nuo sutartyse nurodyto prekių pristatymo termino pabaigos, sudarė išskirtines sąlygas UAB „Elgama-Elektronika“ tiekti brangesnes prekes ir tuo pažeidė Viešųjų pirkimų įstatyme įtvirtintus lygiateisiškumo ir skaidrumo principus bei pirkimo tikslą – įsigyti prekių, racionaliai panaudojant tam skirtas lėšas.
ESO atsiųstame komentare teigiama, kad viešųjų pirkimų procedūros buvo atliktos skaidriai, o VPT atliko ne pirkimo procedūrų, o sutarties vykdymo patikrinimą ir pateikė savo išvadas.
"Minimo pirkimo pasiūlymai buvo vertinami ekonominio naudingumo būdu, vienas iš vertinimo kriterijų buvo skaitiklių pristatymo terminas. Vykdant sutartį, nesilaikius nustatyto termino, skaitiklių tiekėjui buvo taikytos sutartyje numatytos finansinės sankcijos už dalies užsakymų įvykdymo vėlavimą. Skaitikliai dažniausia buvo pristatomi vidutiniškai per ilgesnį nei sutarta terminą – 20 dienų. Kiti konkurse dalyvavę tiekėjai pasiūlė kur kas ilgesnį skaitiklių pristatymo terminą", – teigiama paaiškinime.
ESO artimiausiu metu milžiniškas lėšas ketina investuoti į naujus skaitiklius. Ketvirtadienį 15min jau rašė, kad ESO į išmaniuosius skaitiklius ketina investuoti net 219 mln. Eurų. Naujiems skaitikliams įsigyti reikalingos lėšos bus įtrauktos į elektros kainą.
ESO bendrovę valdo energetikos įmonių grupė „Lietuvos energija“, grupėje pirkimus centralizuotai įgyvendina įmonė „Verslo informacijos centras“.