Vyriausybė patvirtino reikalavimus būsimiems jūrinio vėjo parko vystytojams

Trečiadienį Vyriausybė patvirtino reikalavimus būsimiems jūrinio vėjo elektrinių parko vystytojams, kurie galėtų dalyvauti kitąmet vyksiančiame aukcione. Vyriausybės nutarimu buvo patvirtinti reikalavimai dalyvių finansiniam pajėgumam, patirčiai vykdant tokio pobūdžio projektus, numatyti įpareigojimai prisidėti prie aplinkos apsaugos bei pajūrio bendruomenės gerovės, pranešė Energetikos ministerija.
Vėjo jėgainė
Vėjo jėgainė / 123RF.com nuotr.

„Tai vienas svarbiausių energetinės nepriklausomybės projektų, todėl kriterijais vystytojui turime užsitikrinti ne tik maksimalų skaidrumą, bet ir sudaryti galimybę dėl šio parko vystymo konkuruoti patyrusiems ir patikimiems vystytojams“, – sakė energetikos ministras Dainius Kreivys.

Šie reikalavimai bus įtraukti į aukciono sąlygas būsimiems jūrinio vėjo elektrinių parko vystytojams, aukcioną Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) skelbs 2023 metų antrąjį pusmetį. Aukciono dalyviai privalės atitikti europinės ir transatlantinės integracijos kriterijus, kurių vertinimą atliks VERT.

Vyriausybės sprendimu, būsimųjų aukciono dalyvių vidutinės metinės pajamos per paskutinius 3 kalendorinius metus turės būti ne mažesnės kaip 250 mln. eurų, o nuosavo kapitalo dydis turės sudaryti ne mažiau kaip 20 proc. projekto vertės. Būsimieji aukciono dalyviai privalo turėti patirties vystant bent 150 MW galios jūrinio vėjo elektrinių parką – būti tokį pastatę ar įgiję teisę vystyti.

Patvirtintais reikalavimais numatytas skatinimas jūrinio vėjo elektrinių parko statybų metu pasirinkti ekologiškas transporto priemones ir taip mažinti klimato kaitą skatinančių šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) emisiją. Ne mažiau nei 3 proc. parko statybos darbų turės atlikti mažos bei vidutinio dydžio įmonės.

Aukciono laimėtojas turės skirti ne mažiau kaip 5 mln. eurų sumą aplinkos apsaugos Lietuvos jūrinėje teritorijoje tikslais. Pastačius jūrinio vėjo elektrinių parką, vystytojas bus įpareigotas prisidėti prie pajūrio bendruomenių gerovės – kasmet šalia statomo parko esančių savivaldybių bendruomenėms skirti įmoką (1 eurą už 1 MWh pagamintos elektros energijos), kas, preliminariais vertinimais, sieks maždaug 3 mln. eurų.

Planuojama, jog Lietuvos teritoriniuose vandenyse ties Palanga 2028 metais pradėsiantis veikti maždaug 700 MW galios jūrinio vėjo elektrinių parkas kasmet galėtų pagaminti iki 3 TWh žaliosios elektros energijos. Tai užtikrintų iki ketvirtadalio Lietuvos elektros energijos poreikio ir sumažintų šalies priklausomybę nuo elektros importo.

Planuojama, kad jūrinio vėjo elektrinių parkas pritrauks daugiau 1 mlrd. eurų investicijų ir jo statybų metu sukurs maždaug 1,3 tūkst. naujų darbo vietų.

Jūrinio vėjo elektrinių parko projektui įgyvendinti parengiamuosius darbus atlieka Lietuvos Respublikos energetikos ministerija kartu su bendrove „EPSO-G” ir Lietuvos energetikos agentūra. Projekto vykdytojai jau yra pradėję procedūras dėl specialiojo plano parengimo, poveikio aplinkai ir visuomenės sveikatai vertinimus, jūros dugno tyrimus ir vėjo greičio matavimus bei kitus parengiamuosius darbus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai