2020 05 07 /19:27

Ž.Vaičiūnas: elektros rinkos liberalizavimas – seniai lauktas pokytis

Seimui nutarus liberalizuoti elektros tiekimo rinką ir Lietuvai pradedant perėjimą nuo reguliuojamos prie konkurencija grįstos rinkos, energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas sako, kad tai seniai lauktas pokytis, kurį daugelis Europos Sąjungos šalių jau įgyvendino.
Žygimantas Vaičiūnas
Žygimantas Vaičiūnas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„Iki šiol elektros tiekimo rinka buvo monopolinė, o sąlygos konkurencijai – minimalios. Dabar sudaromos sąlygos vartotojams naudingai konkurencijai atsirasti. Atėjus daugiau elektros tiekėjų, vartotojams bus pasiūlyta kokybiškesnių paslaugų ir naujų galimybių“, – pranešime sakė Ž.Vaičiūnas.

Ministras BNS sakė, kad dalis kainos vis tiek išliks reguliuojama, be to, dereguliavimo procesas vyks palaipsniui, todėl vartotojams nevertėtų baimintis kainų šuolio.

„Kalbame apie pusės elektros energijos kainos reguliavimo atsisakymą, nes pusė kainos, kaip ir iki šiol, bus reguliuojama, tai yra, visos sisteminės paslaugos, VIAP ir t.t. (...) Taip, kai kuriose šalyse yra pavyzdžių, kad būtent liberalizavimo momentu kartais nutikdavo taip, kad kaina trumpam laikotarpiui šokteldavo, bet dažnu atveju, jeigu kalbame apie Estiją ir Latviją, tai buvo sutapimas su kitais veiksniais“, – sakė ministras.

Jis pridūrė, kad Lietuvoje galutinai liberalizuojant rinką, numatomi saugikliai. Tarkime, socialiai pažeidžiamoms grupėms, net ir nepasirinkus nepriklausomo tiekėjo, bus taikoma palankesnė garantinio tiekimo kainodara.

„Lietuvos atveju šis modelis kurį pasirinkome ir kuriam pritarė Seimas, jame sudėta labai daug saugiklių, kad kainos augimo nebūtų. (...) Pati koncepcija ir, sakykime, liberalizavimo taktika yra laipsninė – palaipsniui pereinama nuo vienos vartotojų grupės prie kitos, tai reiškia, kad kiekviena vartotojų grupė ir tiekėjai turi pakankamai laiko pasiruošti“, – BNS aiškino Ž.Vaičiūnas.

Tiekimo rinkos liberalizavimas vyks trimis etapais. Nuo kitų metų norimą tiekėją galės pasirinkti daugiau kaip 5 MWh per metus suvartojantys vartotojai, nuo 2022 metų – daugiau kaip 1 MWh, o nuo 2023 metų – visi likę vartotojai.

Pasak ministro, elektros rinkos liberalizavimą galima palyginti su telekomunikacijų sektoriumi, kuriame ilgainiui padaugėjo ir tiekėjų, ir paslaugų planų. Elektros planai galėtų apimti tiek pačią energiją, tiek ir kitas prekes ar paslaugas.

„Pirmas dalykas, kuris pakankamai populiarus, tai gali būti pačių planų lankstumas. Tokiose šalyse, kaip Estija, yra tiekėjai, kurie tuo pat metu greta atsiskaitymo už elektros energiją, pavyzdžiui, siūlo palankiomis sąlygomis įsigyti elektros apšvietimo prietaisus ar kitus dalykus. Tai čia tik keletas pavyzdžių“, – sakė Ž.Vaičiūnas.

Ministras patikino, kad turint omenyje pokyčių svarbą, gyventojams rengiama aktyvi informavimo kampanija

„Dabar, priėmus įstatymą, esame suplanavę visą komunikacinę kampaniją ir visais etapais (....) Bus informuojama apie demonopolizacijos naudą ir apie galimybes“, – kalbėjo Ž.Vaičiūnas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų