01 02

10 metų su euru: kainos šuoliavo, bet atlyginimai – dar labiau

2025 m. minime dešimtmetį, kai Lietuva įsivedė eurą. 2015-ųjų sausį Lietuva tapo 19-ąja euro zonos šalimi, o kartu ir paskutine Baltijos šalimi, prisijungusia prie bendros valiutos. Praėjus 10 metų klausėme ekspertų, kokios įtakos Lietuvos ekonomikai turėjo šis prieš dešimtmetį priimtas sprendimas.
Už vieną eurą vis dar galima įsigyti vis mažiau prekių
10 metų su euru: kainos smarkiai šuoliavo, bet atlyginimai dar labiau / 15min ir 123RF nuotr.

Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) ekspertas Leonardas Marcinkevičius pastebi, kad Lietuvai buvimas euro zonoje atneša tam tikrų privalumų tiek iš individualios, tiek iš ekonominės, tiek iš fiskalinės politikos perspektyvos.

„Tai leido lietuviams lengviau keliauti į kitas euro zonos šalis, nes tapo paprastesni atsiskaitymai užsienyje ir SEPA sistema leido vykdyti apmokėjimus visose euro zonos šalyse. Kitas privalumas, mes, dalyvaudami bendroje rinkoje, gavome geresnes skolinimosi sąlygas. Tiek skolinimasis pigesnis, tiek būnant euro sistemoje skolinimosi prieiga tapo palankesnė Lietuvai“, – kalbėjo pašnekovas.

Bendrovės nuotr./Leonardas Marcinkevičius
Bendrovės nuotr./Leonardas Marcinkevičius

Nors jis akcentuoja, kad nereikia tuo piktnaudžiauti, Lietuva, palyginus su 2009 metais, kai užklupo finansų krizė, dabar yra atsparesnė, jeigu tektų susidurti su biudžeto deficitu.

Pigesnio skolinimosi naudą įžvelgia ir „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis. Jo teigimu, didžiausia ir pagrindinė nauda, kurią gavo Lietuva, yra susijusi su mažesne skolinimosi kaina.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Nerijus Mačiulis
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Nerijus Mačiulis

Taip yra dėl to, kad dingo valiutos kurso rizika ir atsirado didesnis augimas, saugumas, esant turtingiausių, stabiliausių ir pažangiausių ES valstybių klube.

„Šią naudą galime suskaičiuoti tiksliai. Žiūrint į tai, kiek sumažėjo Lietuvos kredito rizikos premija ir vertinant visą Lietuvos skolą, skolinimosi kaina turbūt sumažėjo beveik procentiniu punktu. Vien dėl to Lietuvos biudžetas per metus sutaupo 300 mln. eurų“, – 15min tvirtino ekonomistas.

Šią naudą, jo teigimu, vienaip ar kitaip gauna visi Lietuvos gyventojai: „Šiais pinigais yra finansuojamos pensijos, darbuotojų atlyginimai, investuojama į kelius ir kitą infrastruktūrą. Tiesiogiai naudos gauna ir gyventojai, kurie turi paskolų. Jų skolinimosi kaina taip pat sumažėjo. Aišku, įmonės, kurios prekiauja su kitomis euro zonos valstybėmis, sutaupė dėl valiutų konvertavimų kaštų.“

15min euro dešimtmečio proga taip pat apžvelgė, kaip keitėsi kainos, atlyginimai ir kiek įtakos tam turėjo euro įvedimas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų