Ar 13-asis atlyginimas yra veiksmingas motyvavimo įrankis ir ar tai gali padėti išvengti darbuotojų kaitos problemos?
Darbo rinkos ekspertė Rita Karavaitienė neneigė, – vienkartinės finansinės injekcijos gali turėti trumpalaikį poveikį darbuotojų motyvacijai.
„Jei 13-tasis atlyginimas priklauso nuo rezultatų, kai įmonė dalinasi pelnu su darbuotojais, darbuotojas gali jaustis įvertintas, svarbus, o jo pastangos pastebėtos. Tačiau, jei priedas yra numatytas atlygio tvarkoje, ir nepriklauso nei nuo asmeninių ar įmonės pasiekimų, tai bus tiesiog papildomi pinigai, kurie pravers darbuotojui, bet nebūtinai turės ryšį su motyvacija ar pasitenkinimu, finansinį priedą darbuotojai gali traktuoti kaip savaime suprantamą dalyką“, – įsitikinusi R.Karavaitienė.
Gali būti motyvacine priemone
Su šia nuomone visiškai sutiko Lietuvos verslo konfederacijos viceprezidentas Marius Dubnikovas, pabrėžęs, kad 13-asis atlyginimas gali būti puiki motyvacinė priemonė, tačiau, ekonomistas taip pat mano, kad jis turi būti susijęs su pasiektais rezultatais.
„Pavyzdžiui, kai įmonės moka papildomus atlyginimus metų pabaigoje, atsižvelgdamos į darbuotojų pasiektus rezultatus, tai gali būti tikrai efektyvu. Kai kurie darbuotojai gali gauti 3–5 papildomus atlyginimus, jei jie pasiekia iš anksto nustatytus tikslus. Premijos, be abejo, yra reikalingos, kad darbuotojas turėtų norą įnešti kuo maksimalesnį indėlį į įmonės sėkmę“, – 15min pabrėžė M.Dubnikovas ir pridūrė, kad tokia priemonė gali sulaikyti darbuotoją įmonėje ilgiau, bet tai nebus tas dalykas, kuris iš esmės, pakeičia visą žaidimą.
Laikinai einantis Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininko pareigas Audrius Gelžinis įsitikinęs, kad 13-asis atlyginimas kaip motyvavimo priemonė yra teigiamas dalykas – kuo daugiau tokių priemonių, tuo geriau darbuotojams.
Tačiau A.Gelžinio nuomonė dėl 13-ojo atlyginimo pririšimo prie rezultatų, priešinga.