15min paaiškina: kiek sėkmingos buvo mokesčių amnestijos kitose šalyse

Finansų ministerija kitąmet žada pasiūlyti vienkartinę galimybę „išsiskalbti“ finansus: pusmetį bus galima savanoriškai deklaruoti ir susimokėti anksčiau neapskaičiuotus mokesčius be baudų ir delspinigių. Mokesčių amnestijos pasaulyje nėra naujovė – būta ir dosnesnių, o jų metu į valstybes sugrįžo milijardai eurų ir milijonieriai.
Paskola
Šešėlis / 123rf.com

Anot Finansų ministerijos, Lietuvoje būtų taikomas vienkartinis atleidimas nuo sankcijų. 6 mėnesius mokesčių mokėtojai galės savanoriškai deklaruoti ir sumokėti neapskaičiuotus mokesčius netaikant baudų ir delspinigių.

„Verslas galės „legalizuotis“ už praėjusius laikotarpius pateikdamas trūkstamas deklaracijas ar patikslindamas ankstesniąsias, tokiu atveju jam nebus taikomos sankcijos, tačiau tai būtų laikina ir vienkartinė priemonė. Jai pasibaigus išimčių nebebūtų taikoma“, – rašoma viešam svarstymui pateiktame dokumente.

Legaliai veikiančioms įmonėms žadamos geresnės sąlygos dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, gauti bankų paskolas, o tuo tarpu tos, ant kurių krinta „šešėlis“, gaus 10–50 proc. didesnes baudas, negalės dalyvauti pirkimuose.

Skaičiuojama, kad Lietuvoje šešėlinės ekonomikos dalis pernai sudarė 15,5 proc. bendrojo vidaus produkto, kai ES šalių vidurkis – 11,3 proc.

Mokesčių amnestija paprastai yra trumpalaikė galimybė susimokėti nustatytą mokestį mainais už atleidimą nuo atsakomybės. Amnestija leidžia per trumpą laiką surinkti daugiau pajamų į biudžetą, sumažėja ratas įmonių ir asmenų, kuriuos reikia tikrinti, dėl to atsilaisvintų VMI pajėgų. Kita nauda – jei į šalį grįžtų „išvykę“ verslininkai ir kapitalas, tai ateityje prisidėtų prie ekonomikos kūrimo.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Pinigai
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Pinigai

Rekordininkė – Indonezija

Viena iš paskutinių mokesčių amnestiją taikiusių valstybių – Indonezija. Pradėjusi amnestiją 2016 m. II pusmetį ir pabaigusi pernai kovą Indonezija iš šešėlio ištraukė net 8,6 milijardo eurų, tai kol kas rekordinė susigrąžintų mokesčių apimtis.

260 milijonų gyventojų turinčioje valstybėje amnestija pasinaudojo kone milijonas mokesčių mokėtojų, taip jie legalizavo turto kone už 280 milijardų eurų. Indonezija mokesčių amnestijas buvo taikiusi ir anksčiau – 2008, 1986 bei 1964 metais.

Ši amnestija buvo ir kritikuota – skųstasi, kad ji nutaikyta į turtinguosius, rašo „Reuters“. Mat Indonezijos turtingieji vangūs mokesčių mokėtojai ir tai nepadeda mažinti skurdo šalyje. Turtingiausias procentas gyventojų Indonezijoje kontroliuoja pusę šalies turto.

Antroje vietoje pagal sėkmingiausią mokesčių amnestiją rikiuojasi Italija, kuri mokesčių amnestijas taikė ir 2001 m., ir 2009-aisiais, o po to amnestijas atnaujino ir pastaraisiais metais.

2009-aisiais Italija amnestijos metu nustatė 5 procentų tarifą už į šalį sugrąžinamą turtą. Taip šalis susigrąžino 80 milijardų eurų ir surinko 4 milijardus eurų mokesčių. 2015 m. pakartota amnestija sugrąžino 60 milijardų eurų ir taip pat leido surinkti 4 milijardus eurų papildomų mokesčių. Anksčiau Italijos centrinis bankas vertino, kad italai užsienio sąskaitose gali laikyti pusę trilijono eurų nedeklaruotų pajamų.

Australijoje mokesčių amnestija buvo taikoma 2014-aisiais metais ir jos metu tūkstančiai milijonierių deklaravo milijardus neapmokestintų dolerių, laikytų Šveicarijos ir kitų šalių bankuose, rašo smh.com.au. Apie 2000 australų deklaravo 1,7 milijardų dolerių turtą ir 240 milijonų dolerių pajamas. Amnestijos metu Australijos mokesčių administratorius susirinko naudingos informacijos apie tai, kokiuose bankuose mokesčius mokėti vengiantys australai laikė savo lėšas.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Pinigai
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Pinigai

Daug JAV valstijų taikė atskiras mokesčių amnestijas. Los Andžele 2009-aisiais taip buvo surinkta 18,6 milijonai JAV dolerių, o verslas sutaupė 6,7 milijonus dolerių baudų. Luizianoje amnestija 2009-aisiais leido surinkti 450 mln. dolerių, triskart daugiau, nei tikėtasi.

Lūkesčius pranoko „išskirtinė“ Portugalijos mokesčių amnestija, taikyta 2013 m. gruodį – ji leido surinkti 1,25 milijardo eurų, rašo tax-news.com. Vos per mėnesį amnestija pasinaudojo apie pusę milijono mokesčių mokėtojų.

Būta ir nusivylimų

2012-ais metais mokesčių amnestiją paskelbė ir Ispanija – nustatytas 10 procentų mokesčių tarifas sugrįžtančioms lėšoms ir suteikta galimybė išvengti sankcijų. Šalies vyriausybė tikėjosi, kad pavyks pritraukti bent 2,5 milijardus eurų pajamų į biudžetą.

Tačiau per metus pavyko surinkti tik pusę šios sumos, rašo „Reuters“. Amnestija sulaukė kritikos, kad leidžia mokesčių vengėjams išsisukti mažesniais tarifais tuo metu, kai vyriausybė didino pajamų ir paslaugų mokesčius daugumai mokesčių mokėtojų. Tuo tarpu amnestija į biudžetą atnešė tik 1,2 milijardo eurų.

Graikija savąjį amnestijos eksperimentą vykdė 2010-aisiais metais – pasiūlė pasislėpusiems skolininkams susimokėti vos 55 procentus mokesčių, kurie priklausytų įprastai. Dėl to Europos Komisija pareikalavo, kad Graikija taisytų mokesčių reglamentavimą – tokia amnestija buvo laikoma diskriminacine ir nesuderinama su ES direktyvomis. Amnestijos metu per pusmetį buvo pritraukta apie 1,5 mlrd. eurų.

„Scanpix“/AP nuotr./Protestas Graikijoje
„Scanpix“/AP nuotr./Protestas Graikijoje

Naują mokesčių amnestiją Graikija ruošė ir pernai metų pabaigoje, mat skaičiuojama, kad iki 200 milijardų eurų graikų lėšų gali būti laikoma Šveicarijos bankuose.

Lūkesčių neatitiko Vokietijos 2004-aisiais taikyta mokesčių amnestija. Nors šalies vyriausybė vylėsi pritraukti 5 milijardus eurų papildomų mokesčių, tačiau reali amnestijos nauda – kiek mažiau nei vienas milijardas eurų, rašo „dw.com“. Vokietijoje amnestija leido be pasekmių deklaruoti užsienyje uždirbtas pajamas, joms tuo metu buvo taikomas 25 proc. tarifas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis