„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2018 12 28 /12:51

2019-ieji žadami dar geresni, tačiau dėl visa ko praverstų „finansinė pagalvė“

Didesnės algos, didesnės pensijos ar vaiko pinigai – gyvename vis didesnių pažadų ir ekonominio pakilimo laikais. Tačiau dar ne viską tinkamai padarėme šiemet, kad ateityje gyvenimas būtų geresnis, įsitikinę 15min studijoje viešėję Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas ir Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas. Svečiai atkreipė dėmesį, kad tiek pensijų, tiek mokesčių sistemos dar pareikalaus dėmesio, tačiau auganti ekonomika pildys gyventojų kišenes.
15min studijoje lankosi ekonomistai Marius Jurgilas ir Žilvinas Šilėnas
15min studijoje lankosi ekonomistai Marius Jurgilas ir Žilvinas Šilėnas / Josvydo Elinsko / 15min nuotr.

15min studijoje viešėję dalyviai atkreipė dėmesį, kad šiemet pradėtos spręsti svarbios problemos: priimti sprendimai mažinti nelygybę, šešėlį, sumažinti darbo jėgos apmokestinimą ir padidinti žmonių pajamas.

Tačiau dėl pensijų reformos nuomonės kardinaliai išsiskyrė. LLRI prezidentas Ž.Šilėnas sukritikavo būsimą pensijų sistemą.

VIDEO: 2019-aisiais auganti ekonomika pildys gyventojų kišenes, bet senos problemos išliks

„Čia yra blogoji mokesčių reformos pusė. „Sodros“ ilgalaikių problemų užmaskavimas dalį įsipareigojimų perkeliant į valstybės biudžetą, taip vadinamas bazinės pensijos perkėlimas iš „Sodros“ į valstybės biudžetą – čia yra situacijos maskavimas.

Kitaip tariant, „Sodra“ turėjo problemų, dabar tos problemos yra užmaskuotos – tiek skolos nurašymas, tiek pensijos perkėlimas į valstybės biudžetą yra kosmetinis papudravimas, siekiant paslėpti tikrąjį problemos mastą. „Sodra“ skolų problemos neišsprendė, jos buvo nurašytos ir „Sodra“ jokia tvaresnė netapo, tiesiog dalį įsipareigojimų permetė į bendrą mokesčių katilą“, – kritikavo Ž.Šilėnas.

Jam M.Jurgilas prieštaravo, akcentuodamas, kad valstybė turi atrasti būdą, kaip užtikrinti įsipareigojimus esamiems pensininkams. Anot jo, dabar dirbantieji turi galimybę rinktis patys – arba atsidėti papildomai senatvei nekenkiant būsimai senatvės pensijai, arba gali apskritai nekaupti ir gauti didesnes pajamas šiuo metu. Anksčiau tokios galimybės rinktis jie negalėjo.

Ateities problemos lieka tos pačios

Vis tik ateityje, panašu, išliks tokios pačios problemos kaip ir 2018-aisiais, nepaisant reformų.

„Nelygybė, demografija ir nebaigta mokesčių reforma, kuriai mes turėjome tikrai daugiau pastabų nei pensijų reformai. Nevienodas apmokestinimas iškreipia rinką ir tikrai nėra gerai, kai efektyvus mokestis vieniems dirbantiesiems yra 40 proc. o kitiems nesiekia ir 5 proc. Tai sukuria neteisybės jausmą, ir kai sistema neteisinga, tu nenori joje dalyvauti ir tą išreiški įvairiais būdais. Pavyzdžiui, nueidamas į servisą taisydamas mašiną, ir priimdamas pasiūlymą nemokėti PVM“, – ateities iššūkius vardija M.Jurgilas.

Abu pašnekovai pritarė, kad mokesčių mažinimas kitąmet dirbantiesiems yra gera idėja, nepaisant to, kad kilo nepasitenkinimo iš viešojo sektoriaus darbuotojų.

„Milijardas milijonui yra negudri retorika, ir kartais netgi geras idėjas diskredituoja, ir neteisinga, kadangi milijonas dirbančiųjų ir sukuria 40 mlrd. eurų. Man mokesčių mažinimas patinka, ir kad žmonių kišenėse pasiliks daugiau pinigų yra gerai. Aš sakau, kad retorika yra bloga“, – teigia Ž.Šilėnas.

Jis primena, kad kasmet valstybės biudžetas patvirtinamas po 500 mln. eurų didesnis.

„Jei buvo norima daryti struktūrinių reformų, keisti švietimą ar sveikatą, tai čia tie pinigai yra“, – pastebi Ž.Šilėnas.

M.Jurgilas akcentavo, kad nepaisant gerų metų ir šviesių prognozių, kitąmet egzistuoja didesnės rizikos ekonomikoje, o blogiausia, kas gali atsitikti dėl to gyventojams – netekti darbo ir pajamų. Todėl jis siūlė visuomet turėti finansinę „pagalvę“, kuri leistų amortizuoti laikinus pajamų netekimus.

Kur tuo tarpu laikyti asmeninius pinigus, kaip tvarkytis su didesnėmis pajamomis? Ar daugiau taupyti ir ruoštis neramumams, o gal dabar metas atsipalaiduoti ir įsigyti ilgai trokštamus pirkinius?

Svečiai gyventojams negailėjo patarimų, kaip reikėtų atsakingai elgtis su papildomomis pajamomis. Visus juos išgirsite transliacijos vaizdo įraše.

Užduokite klausimą
Kviečiame pateikti klausimą 15min studijos svečiui.
* privalomi laukai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“