2024-ųjų pasiekimai, kurie prisidės prie smulkaus ir vidutinio verslo ateities augimo Lietuvoje

2024 m. pažymėti atokvėpio laikotarpiu ir pozityviais ženklais verslui. Po kelių pastarųjų ekonomiškai įtemptų metų Lietuvoje buvo pastebimi stabilizavimosi bei atsigavimo ženklai, rašoma „Brandnomikos” pranešime žiniasklaidai.
Staruoliai
Staruoliai / 123RF.com nuotr.
Temos: 2 Ekonomika Verslas

Pirmą kartą per paskutiniuosius metus verslai daugiau skolinosi veiklos plėtrai, steigėsi naujos įmonės. Ženkliai sumažėjo infliacija. Pagal daugelį ekonominių rodiklių Lietuva Europoje išsiskyrė teigiamai.

Didelį vaidmenį ekonomikos stabilizavimo laikotarpiu vaidino ir tebevaidina smulkus ir vidutinis verslas (SVV). Pastarasis Lietuvoje užima 99 proc. visų šalies įmonių, o jose dirba apie 75 proc. visų šalies dirbančiųjų. Todėl natūralu, kad tinkamai funkcionuojantis sektorius turi didelę įtaką visai šalies ekonomikai ir bendrai ekosistemos būklei.

Geriausias naujai įsteigtų įmonių rodiklis Europoje

„Europos Komisijos pateiktais duomenimis, Lietuva 2024 m. pasiekė vieną geriausių naujai įsteigtų įmonių sėkmės rodiklį Europoje. Net 89 proc. naujai registruotų įmonių veikė pelningai po pirmųjų veiklos metų. Pagal šį rezultatą Lietuva lenkia tokias šalis kaip Vokietija ir Nyderlandai.

Lietuva yra viena iš lyderių Europoje ir pagal naujai įsteigtų įmonių skaičių. Pastaraisiais metais šalyje įsteigiama daugiau nei 15 tūkst. naujų įmonių, o tos rezultatas yra geriausias per pastaruosius 25 metus. Derėtų nepamiršti, kad Lietuvoje fiksuotas ir vienas teigiamiausių ES naujų įmonių ir bankrotų santykis. Tokį rezultatą pateikė Europos SVV ataskaita“, – teigia „European Merchant Bank | EMBank“ valdybos narys Aurelijus Šveikauskas.

Taip pat Europos Komisijos ataskaitos duomenys rodo, kad dauguma įmonių rado kelius iš ekonominio sąstingio laikotarpio ir turėjo galimybių plėstis, taip pasiūlydami ne tik papildomas paslaugas, bet ir sukurdamos naujų darbo vietų.

Augantis Lietuvos konkurencingumas

Pasauliniame skaitmeninio konkurencingumo indekse Lietuva 2024 m. pakilo per 6 vietas. Tarp 67 valstybių Lietuva dabar užima į 22-ą poziciją.

Šveicarijos tarptautinio valdybos instituto IMD paskelbtame reitinge Lietuva užima aukščiausią vietą tarp Baltijos šalių. Jei Lietuva 6 pozicijomis reitinge pakilo, tai, pavyzdžiui, kaimynai estai nukrito iš 18-tos į 24-tą. Latvija reitinge pakilo dviem pozicijomis ir dabar yra 38-oje vietoje.

A.Šveikausko teigimu, šis simbolinis pasiekimas leidžia Lietuvai atkreipti ne tik Europos, bet ir viso pasaulio dėmesį į save. Ne paslaptis, kad Lietuva kasmet yra viena iš patraukliausių valstybių užsienio investicijoms. Dėl patogios geografinės lokacijos, išvystytų telekomunikacijų ir aukšto lygio teisinės bazės, Lietuva yra patraukli užsienio investuotojams. Tai patvirtina ir faktas, kad Lietuvos startuolių ir SVV ekosistema sparčiai auga, įrodo šuolis pasauliniame indekse. Pernai Lietuva pakilo 20 vietų pasaulinio startuolių ekosistemų indekse, užimdama vietą tarp 41-50 vietų iš 100.

Auganti parama

2024 m. buvo vieni iš rekordinių SVV paramos požiūriu. Energetikos ministerija skyrė 62 mln. eurų paramą saulės elektrinių įrengimui labai mažoms ir vidutinėms įmonėms, siekiant skatinti tvarų verslo vystymą. Taip pat buvo finansuojami skaitmenizacijos projektai ir inovatyvių technologijų įdiegimas. Pernai beveik 70 proc. SVV įdiegė bent vieną aplinkosaugos inovaciją, tokią kaip atliekų mažinimas ar energijos taupymo technologijos.

Pavyzdys darbo rinkoje

2024 m. pateikta Europos SVV metinė ataskaita rodo, kad 2023 m. SVV Lietuvoje įdarbino net 4 proc. daugiau žmonių nei 2022 m.Tai yra trečias rezultatas tarp visų ES šalių. 2024 m. pirmąjį pusmetį įdarbinimas išaugo 2,1 proc., palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2023 m. Pavyzdžiui, Latvijos ir Estijos darbo rinkos pirmąjį 2024 m. pusmetį augo atitinkamai 1,6 proc. ir 1,8 proc. Visų pernai metų rezultatai paaiškės tik šiais metais, tačiau jau dabar matoma tendencija, kad Lietuvoje įdarbinimo procentas yra vienas geriausių Europoje.

Lietuvos darbo rinkoje augimas ypač pastebimas technologijų, sveikatos apsaugos, ir paslaugų sektoriuose. Tuo metu technologijų sektorius fiksavo rekordinį daugiau nei 4 proc. augimą, o sveikatos apsaugos sektorius išaugo beveik 4 proc. Paslaugų sektorius, įskaitant viešbučius ir restoranus, augo daugiau nei 3 proc.

„Toną rinkoje padiktuoti gali ir pasiekimai eksporto srityje. 2024 m. eksportas augo apie 12 proc., o smulkiojo ir vidutinio verslo įmonės prisidėjo net 40 proc. prie viso eksporto augimo. Didžiausia plėtra buvo stebima technologijų ir biotechnologijų sektoriuose. Tad potencialo Lietuvos verslai turi dar daug ir šiais metais galės jį parodyti.

Verta pažymėti, kad šie Lietuvos verslo ekosistemos pasiekimai apžvelgti remiantis 2024 m. paskelbtais Lietuvos ir Europos įstaigų paskelbtomis ataskaitomis, tyrimais ir indeksais. Turint omenyje, kad pernai nemažai pokyčių įnešė Europos centrinio banko priimti sprendimai, tokie kaip palūkanų normos sumažinimas, todėl galima tikėti, kad šių metų ataskaitose bus pastebima nemažai pozityvių ženklų Lietuvos verslo aplinkoje“, – sako „European Merchant Bank | EMBank“ valdybos narys.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų