Psichoterapeutė Jūratė Cikanavičienė ir finansavimo platformos „Savy“ ryšių su investuotojais komandos vadovė Audra Kondrotė dalijasi įžvalgomis apie tris dažniausiai pasitaikančius finansinius kompleksus ir pateikia patarimus, kaip juos įveikti.
1. Mažų žingsnių nuvertinimas siekiant finansinės sėkmės
Dauguma žmonių mano, kad finansinė sėkmė yra pasiekiama tik tuomet, kai gali investuoti dideles sumas, tačiau toks požiūris yra klaidingas. Nuvertinimas to, ką jau pasiekėte, gali tapti dideliu trukdžiu ilgesnėje perspektyvoje. Anot A.Kondrotės, finansinė laisvė prasideda nuo sąmoningų mažų žingsnių, o nuoseklumas ir disciplina yra svarbiausi sėkmės komponentai.
„Svarbu vertinti savo progresą ir pastebėti mažus pasiekimus. Jei metų pradžioje investuojate 5 procentus savo pajamų, o metų pabaigoje jau 10 ar 20 procentų – tai reikšmingas žingsnis į priekį. Rekomenduoju savo pasiekimus fiksuoti, pavyzdžiui, naudojantis lentelėmis ar programėlėmis, kuriose būtų aiškiai matomas portfelio augimas ar kiti finansiniai tikslai“, – pataria A.Kondrotė.
J.Cikanavičienė priduria, kad nuolatinis laukimas „didžiųjų laimėjimų“ gali sukelti nusivylimą, todėl svarbu įvertinti kiekvieną, net ir menkiausią, žingsnį į priekį.
„Kaip sporto klube neužtenka apsilankyti vieną kartą per mėnesį, taip ir finansinė sėkmė priklauso nuo pastovumo. Tik nuosekliai, kad ir mažais žingsneliais dirbdami su savimi ir savo įpročiais galime pasiekti didelių rezultatų“, – teigia psichoterapeutė.
2. Žūtbūtinis „auksinės“ taupymo taisyklės laikymasis
Lietuvoje vis dar gajus įsitikinimas, kad taupymas yra labiau užtikrintas kelias į finansinę sėkmę nei skolinimasis. Šis požiūris dažnai lemia nepasitikėjimą paskolomis, kurios galėtų padėti pasiekti svarbius gyvenimo tikslus. Pavyzdžiui, tokie tikslai kaip kursai, gydymo paslaugos ar būsto remontas gali tapti investicija į geresnę gyvenimo kokybę, tačiau daugelis žmonių vengia skolinimosi, laikydami tai neatsakingu elgesiu.
„Visgi, atsakingas skolinimasis gali būti strateginis finansinis sprendimas, leidžiantis ne tik pasiekti svarbius gyvenimo tikslus, bet ir pagerinti finansinę discipliną. Daugelis žmonių, pasinaudoję paskolomis, įgyja įprotį atidžiau planuoti savo išlaidas ir taupyti“, – teigia A.Kondrotė.
Atsakingas skolinimasis reikalauja gerai apskaičiuoti finansinę naštą ir įvertinti paskolos sąlygas.
„Paskolos nėra finansinio neatsakingumo sinonimas – jos yra įrankis, kuris, naudojamas atsakingai, gali padėti įgyvendinti svarbiausius gyvenimo tikslus. Mūsų klientų istorijos rodo, kad tikslingai panaudotos paskolos kaip tik gali padėti ilgainiui uždirbti daugiau ar reikšmingai pagerinti gyvenimo kokybę“, – priduria „Savy“ atstovė.
3. Finansinių klaidų baimė
Pripažinti savo finansines klaidas daugeliui taip pat atrodo itin sudėtinga, sako A.Kondrotė – jos dažnai laikomos asmeninės nesėkmės įrodymu, todėl apie jas kalbėti viešai ar net privačiai atrodo gėdinga.
Pasak J.Cikanavičienės, nenoras dalintis pamokančiomis patirtimis dažnai kyla iš vaikystės patirčių: „Jei vaikas augo aplinkoje, kurioje klaidos buvo baudžiamos, o ne vertinamos kaip mokymosi dalis, suaugęs jis bijos klysti ir bus linkęs vengti jam nepažįstamų situacijų. O suklydęs, pripažinti savo klaidas ir bandyti iš naujo.“
Tačiau finansinės klaidos yra neatsiejama mokymosi proceso dalis. Kiekviena klaida suteikia progą tobulėti, suprasti savo elgesį ir priimti geresnius sprendimus ateityje, pabrėžia A.Kondrotė. Pripažinus klaidas, jos tampa vertinga patirtimi, kuri padeda judėti į priekį.
Norint sulaužyti šį tabu, verta pradėti nuo mažų žingsnių – paanalizuoti, kas sąlygojo klaidą, ir apmąstyti, kaip galima jos išvengti ateityje, priduria psichoterapeutė: „Kiekviena klaida yra galimybė augti. Drąsa pripažinti savo klaidas padeda ne tik jums, bet ir tiems, kurie mokosi iš jūsų patirties.“