Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

5 dalykai, kuriuos verta žinoti pradedantiems investuoti

Apie investavimą, kaip galimybę turimas santaupas apsaugoti nuo infliacijos, alternatyvų pajamų šaltinį ar būdą kaupti ateičiai kalbama vis dažniau. Ekspertai dalinasi keliais svarbiais patarimais siekiantiems „įdarbinti“ santaupas.
5 dalykai, kuriuos verta žinoti pradedantiems investuoti
5 dalykai, kuriuos verta žinoti pradedantiems investuoti
  • Turėkite konkretų tikslą, kurio sieksite taupydami ir investuodami;
  • Pradėti taupyti ir investuoti nereikia didelės sumos. Darykite tai periodiškai;
  • Apgalvokite savo taupymo ir investavimo strategiją;
  • Nesivaikykite trumpalaikės grąžos ir nepasiduokite emocijoms;
  • Nuolat stebėkite, kaip sekasi Jūsų portfeliui.

Turėkite konkretų tikslą, kurio sieksite taupydami ir investuodami

Šiaulių banko mažmeninių paslaugų vadovė ir šeimos finansų ekspertė dr. Dalia Kolmatsui pabrėžia, kad pradedant taupyti ir investuoti svarbu turėti tikslą. Tikslas gali būti – apsaugoti santaupas nuo infliacijos, sutaupyti vaikų mokslams ar pradiniam būsto įnašui ir pensijai.

„Daugelis, pradėdami investuoti tikisi tiesiog greitos, aukštos grąžos. Tačiau grąža nėra tikslas – tikslas yra po konkretaus laikotarpio turėti sukauptus tam tikrą sumą pinigų. Tikslų gali būti įvairių. Pradedant tiesiog pinigų apsauga nuo nuvertėjimo, baigiant labai tolimais, tačiau svarbiais finansiniais lūkesčiais senatvėje.

Būtent tikslo turėjimas lemtų, kokias sumas, kokį laikotarpį ir su kokia rizika kauptumėte ir investuotumėte“, - sako D. Kolmatsui.

Pradėti taupyti ir investuoti nereikia didelės sumos. Darykite tai periodiškai

Daugelis žmonių nesiryžta pradėti investuoti, nes, neva, neturi sukaupę ženklios pradinės sumos. Tai yra viena pradedančiųjų klaidų. Investuoti vienu metu didelę sumą yra ir rizikingiau, ir nenaudinga, nes prarandamas laikas, kurį pinigai „dirba“.

„Daugelis taupymo ir investavimo priemonių yra pasiekiamos nuo keleto ar kelių dešimčių eurų. Nuo to patartina ir pradėti. Žmogui lengviau kiekvieną mėnesį skirti, pavyzdžiui, 30 – 50 eurų. Ir nors atrodo, kad tai nedidelės sumos, bet per metus sukaupiama daug reikšmingesnė suma, o pinigai gali nešti grąžą nuo pirmos minutės.

Periodinis investavimas gali sumažinti vertės svyravimo riziką ir išugdyti įprotį. Kaip kiekvieną mėnesį mokame, pavyzdžiui, už mobilųjį ryšį, taip galima mokėti ir į investicinį ar pensijų fondą arba įsigyti vertybinių popierių“, - paaiškina Šiaulių banko šeimos finansų ekspertė.

Apgalvokite savo taupymo ir investavimo strategiją

Kiekvienas investicijų ar pensijų fondų valdytojas turi savo strategiją. Pavyzdžiui, Šiaulių banko grupės turto valdymo įmonė „SB Asset Management“, valdanti INVL II ir III pakopos pensijų fondus, laikosi INDEX PLUS investavimo principų - investuoja į daugiau įmonių ir šalių aprėpiančius ir plačiai geografiniais sektorių pjūviais diversifikuotus indekso fondus bei ETF‘us, o dalį investicinio portfelio nukreipia į privačias alternatyvias rinkas – tai padeda pasiekti vieną geriausių rinkoje rizikos ir grąžos santykį.

Jūsų strategija priklauso nuo pasirinkto tikslo bei laikotarpio ir nuo toleruojamos rizikos. Viena svarbiausių taisyklių – diversifikuokite savo investicijų portfelį – nerekomenduojama visų lėšų investuoti į vieną įmonę ar vieną fondą, kad ir kokius rezultatus jie buvo demonstravę iki šiol.

Turimas lėšas rekomenduojama išskaidyti į akcijas, obligacijas, investicinius ar pensijų fondus. Dalį pinigų patartina atidėti į mažos rizikingus finansines priemones, pavyzdžiui, indėlius.

Nesivaikykite trumpalaikės grąžos ir nepasiduokite emocijoms

Jūsų turimų investicijų vertė neišvengiamai svyruos – kurį laiką augusi vertė vieną dieną gali sumažėti, ir atvirkščiai. Vis dėlto ilgametė statistika rodo, kad ilguoju laikotarpiu investicijos atneša grąžą, nors praeities rezultatai ateities rezultatų negarantuoja.

Patariama investuoti ilgesniam laikotarpiui ir nereaguoti į didesnius ar mažesnius svyravimus. Dažnai nori investuoti į tą turtą, kuris sparčiai brangsta arba atsisakyti investicijų, kurios nukrito.

Šiaulių banko šeimos finansų ekspertė D. Kolmatsui pataria sprendimus priimti šaltu protu. Būtent skuboti sprendimai investuoti į dalykus, kurių vertė iki šiol sparčiai kilo ir atsisakyti investicijų, jų vertei nukritus, lemia, kad žmonės nepasiekia savo investavimo tikslų. Vėlgi, periodinis investavimas padeda šias rizikas subalansuoti.

Nuolat stebėkite, kaip sekasi Jūsų portfeliui

Pradėdami investuoti turėtumėte nuspręsti, kaip smarkiai ketinate įsitraukti į investavimo veiklą: portfelį stebėsite kasdien ir aktyviai parduosite bei pirksite, investuosite į vertybinius popierius, iš kurių grąžos tikitės tik po metų ar kelerių ir pan.

Bet kuriuo atveju finansų ekspertė pataria investuotais pinigais domėtis, nevengti pasitarti su profesionalais.

„Kokią strategiją bepasirinktumėte, savo portfelį rekomenduotina nuolat stebėti. Pradedant investuoti pasitaiko klaidų, nepamatuotų ar su emocijomis susijusių sprendimų, tad portfelio analizė padės priimti teisingus sprendimus. Patarčiau domėtis verslo sektoriais, į kuriuos investuota, sekti rinkos naujienas, ekonomines tendencijas“, – sako Šiaulių banko Mažmenių paslaugų vadovė dr. Dalia Kolmatsui.

Kokias klaidas daro pradedantys investuotojai?

„Dažniausiai žmonės nori didelės grąžos per labai trumpą laiką. Reikia suprasti, kad didelė grąža susijusi su didele rizika. Tie, kas investuoja ilgą laikotarpį šią taisyklę perpranta ir nebesivaiko didelės 10 proc. viršijančios vidutinės metinės grąžos.

Taip pat pradedantys investuoti galvoja, kad pasirinkti investicijas yra labai sudėtinga. Vienas paprasčiausių instrumentų pradėti investuoti yra pensijų fondai. Jiems reikėtų skirti iki 10 proc. savo gaunamų pajamų, jeigu žmogui mažiau nei 30 metų ir 20 proc., jeigu pradedančiam investuoti yra daugiau nei 30 metų, bet mažiau nei 40 metų“, - pastebi D. Kolmatsui.

Anot jos, paprastai žmonės neskiria tiek lėšų pensijų kaupimui, ir dėl to negali tikėtis visavertį gyvenimą užtikrinančios pensijos ateityje.

Pradėti papildomai investuoti rekomenduojama tada, kai ilgalaikiam tikslui (pensijų kaupimui) skiriama pakankamai lėšų. Pensijų fondai taip pat leidžia pasinaudoti ir mokestinėmis lengvatomis, kuris sudaro ženklią dalį sukauptame kapitale (pavyzdžiui, kaupiant su darbdaviu galima į pensijų fondus skirti iki 70 proc. daugiau lėšų, nei investuojant iš jau gauto atlyginimo).

„Dar viena klaida – maža diversifikacija. Dažnai galvojama, kad pasirinksiu tą vienintelę „auksinę“ akciją ir tapsiu turtingu. Tiesa yra ta, kad tik labai gerai diversifikuotas portfelis gali apsaugoti nuo didelių svyravimų ir generuoti ilgalaikę grąžą. Todėl prieš pradedant investuoti verta iš anksto pagalvoti, kaip išskaidysite savo investicijas“, – pataria Dalia Kolmatsui.

Svarbu:

Pateikiama reklaminio pobūdžio informacija negali būti interpretuojama kaip rekomendacija, pasiūlymas ar kvietimas investuoti į Šiaulių banko grupės ar „SB Asset Management“ valdomus pensijų ar investicinius fondus arba bet kokias kitas finansines priemones. Nors šios informacijos turinys pagrįstas šaltiniais, kurie yra laikomi patikimais, Šiaulių bankas nėra atsakinga už šios informacijos netikslumus, pasikeitimus, taip pat ir nuostolius, kurių gali atsirasti, kai investicijos grindžiamos šia informacija. Investuodami prisiimate investicinę riziką. Investicijos gali būti ir pelningos, ir nuostolingos, Jūs galite negauti finansinės naudos, prarasti dalį ar net visą investuotą sumą. Investicijų praeities rezultatai negarantuoja ateities rezultatų. Priimant sprendimą investuoti, reikia įvertinti visas su investavimu susijusias rizikas, investavimo strategijas, taikomus mokesčius bei atidžiai susipažinti su sutarčių sąlygomis ir visais atitinkamo produkto dokumentais. Daugiau informacijos apie pensijų fondus rasite čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs