2015 07 12 /2015 07 13

A.Ciprui – „psichologinis kankinimas vandeniu“: reikalaujama parduoti dalį turto arba trauktis iš euro zonos

Vokietijos kanclerė Angela Merkel prieš euro zonos lyderių susitikimą dėl Graikijos tiesiai šviesiai pareiškė, kad Atėnai pasitikėjimą yra praradę. Lyderiai analizuoja anksčiau euro grupės pateiktus reikalavimus skolose paskendusiai valstybei, tačiau progresas vyksta lėtai. Konsultacijos tikriausiai užsitęs beveik iki ankstaus ryto.
Graikijos premjeras Aleksis Cipras
Graikijos premjeras Aleksis Cipras / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

SEKMADIENIO ĮVYKIŲ SANTRAUKA

Graikijos premjerui Aleksiui Ciprui sekmadienio vakaras – itin sudėtingas. Jis spaudžiamas sutikti su euro grupės pateiktais reikalavimais, kuriuos įgyvendinti reikia per 72 valandas.

Priešingu atveju gresia laikinas „Grexit“ – tuo metu šalis galėtų restruktūrizuoti savo skolas.

Euro grupės plane taip pat siūloma, kad Graikija savo turto už 50 mlrd. eurų perduotų ES institucijai ir taip gautų pinigų skolų padengimui. Kitas kelias - plataus masto privatizacija.

Be to, euro grupė reikalauja ryžtingų reformų darbo rinkos, mokesčių ir pensijų sistemose. Atėnai turi iki trečiadienio atlikti reikiamus žingsnius. Daugiau apie euro grupės reikalavimus Graikijai skaitykite čia.

Angela Merkel, Donaldas Tuskas ir Francois Hollande'as kelias valandas vieni – be kitų euro zonos lyderių – kalbėjosi su A.Cipru. Šaltinis sakė, kad tas pokalbis prilygo psichologiniam kankinimui vandeniu (kai kankinamajam sudaroma iliuzija, kad jis skęsta).

Nors Graikijos premjeras sakė besitikintis susitarimo šįvakar, šaltiniai yra nusiteikę skeptiškai. Skelbiama, kad Atėnai reikalavimą dėl privatizavimo vadina iš kitos planetos, o laikinam „Grexit“ sako griežtą „ne“.

Atėnuose sekmadienio vakare ėmė rinktis prieš taupymo programas nusistatę protestuotojai, o šaltiniai „Syriza“ partijoje teigia, kas jos nariai – šokiruoti ES ultimatumo, kilo daug nesutarimų partijos viduje. Neatmetama, kad šalyje gali prireikti išankstinių rinkimų.

ĮVYKIŲ CHRONOLOGIJA:

00.49 val. D.Tuskas paskelbė antrą pertrauką. Latvijos delegacijos atstovas „Twitter“ tinkle parašė, kad jau septynias valandas trunkantis susitikimas dar tęsis tikriausiai 3-5 valandas.

00.44 val. A.Cipras rengiasi skelbti priešlaikinius rinkimus?

Vokietijos leidinys „Bild“ skelbia, kad premjeras A.Cipras ruošiasi siūlyti rudenį Graikijoje surengti priešlaikinius parlamento rinkimus, nes kitaip jam nepavyks sulaukti pritarimo šalies parlamente dėl reformų.

22.56 val. Graikų valdžia nesutiks su euro grupės reikalavimais?

Panašu, kad Graikijos valdžia nėra linkusi sutikti su euro grupės reikalavimais. Šaltiniai Graikijos valdžioje sukritikavo juos teigdama, kad jie yra žemininantys ir katastrofiški, rašo „The Guardian“. 

Graikų pareigūnas „Politico“ žurnalistei sakė, kad A.Cipras euro grupės planą dėl privatizavimo laiko „iš kitos planetos“, o laikinam pasitraukimui iš euro zonos sako šimtaprocentinį ne. 

Graikijos Gynybos ministras Panosas Kammenosas „Twitter“ tinkle parašė, kad Europos veiksmai šiandien įrodo, kad „jie nori mus sugniuždyti“, skelbia „The Telegraph“. 

Tačiau šaltinis Graikijos valdžioje palankiai atsiliepė apie Europos Centrinio Banko prezidento Mario Draghi požiūrį, bet pabrėžė, kad jis vienas nieko negali padaryti – jam reikia politinio signalo.

21.56 val. A.Ciprui – „psichologinis kankinimas“

Aleksiui Ciprui susitikimas su A.Merkel, F.Hollande'u ir D.Tusku buvo ypač sudėtingas, rašo „The Guardian“.

Vienas pareigūnas tai pavadino psichologiniu kankinimu vandeniu – kai kankinamajam sudaroma iliuzija, kad jis skęsta.

Graikijos premjerui pareikšta, kad arba Graikija tampa efektyvia euro zonos nare sutikdama nedelsiant įgyvendinti griežtas reformas, arba ji palieka euro zoną ir stebi savo bankų žlugimą. 

Vienas pareigūnas tai pavadino psichologiniu kankinimu vandeniu – kai kankinamajam sudaroma iliuzija, kad jis skęsta.

21.44 val. „The Guardian“: kas nori „Grexit“?

„The Guardian“ rašo, kad jų vertinimu, tik keturios euro zonos narės nori, kad Graikija bet kokia kaina liktų euro zonoje – Ispanija, Prancūzija, Italija ir Liuksemburgas.

Lietuva priskiriama prie šalių, kurios neprieštarauja Graikijos pasitraukimui iš euro zonos.

Penkios valstybės norėtų išvengti „Grexit“, jei tai įmanoma – Airija, Estija, Portugalija, Kipras, Slovėnija.

Lietuva priskiriama prie šalių, kurios neprieštarauja Graikijos pasitraukimui iš euro zonos. Tokios nuomonės laikosi ir Suomija, Vokietija, Latvija, Slovakija, Malta, Austrija, Belgija, Nyderlandai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis