01 06 /09:41

A.Paukštys: sankcijos dvigubos paskirties prekių eksportui turi būti vieningos visoje ES

Buvusiai Vyriausybei uždraudus lėktuvais eksportuoti tūkstančius dvejopos paskirties prekių į 10 trečiųjų šalių, aukštųjų technologijų grupės „Teltonika“ savininkas Arvydas Paukštys sako, kad sankcijos Rusijai turi būti vieningos visoje Europos Sąjungoje.
Arvydas Paukštys
Arvydas Paukštys / Roberto Riabovo / BNS nuotr.

„Kodėl negalime taikyti vienodų sankcijų, kaip visa Europos Sąjunga (...)? Sankcijos reikalingos, bet tada vieningai. Kodėl koks čekas ar lenkas gali skraidinti tas prekes, o mes negalime? Norėčiau, kad mes vieningai veiktume ES, jeigu yra priimta“, – pirmadienį Žinių radijui sakė A.Paukštys.

A.Paukštys teigė nesuprantantis, kodėl ribojimai taikomi būtent vienos rūšies transportui ir tik į kai kurias valstybes, pavyzdžiui, Singapūrą arba Lotynų Amerikos šalis.

„Jeigu norite laikytis sankcijų, tai duokite visam transportui arba išvis neleiskite tokių prekių gaminti Lietuvoje (...). Nesuprantu tokio dalinio būtent lėktuvams išskirto pritaikyto sprendimo ir tik į kai kurias šalis. Mano įtarimas, kad čia buvo kitu noru daroma, bet prisidengiant gražiais tikslais. Tai yra manipuliacija“, – kalbėjo A.Paukštys.

BNS primena, kad Ekonomikos ir inovacijų ministerija siūlo skubiai sušvelninti ribojimus, kuriems gruodžio pradžioje pritarė Ingridos Šimonytės vadovaujamas Ministrų kabinetas.

Ministras Lukas Savickas praėjusią savaitę po susitikimo su verslo atstovais teigė, jog buvo sutarta eksporto ribojimą pakoreguoti – anot jo, tai neturi kenkti aukštos pridėtinės vertės produkcijos eksportuotojams bei kartu nepažeisti sankcijų.

Pasak ministro, dėl nuo sausio įsigaliojusių eksporto ribojimų verslas per metus gali negauti apie 250 mln. eurų pajamų, o draudimas daugiausia paliestų aukštųjų technologijų sektorių.

Į ribojamų prekių sąrašą buvo įtraukta keli tūkstančiai prekių: centrifugos, skysčių arba dujų filtravimo arba valymo mašinos ir aparatai bei jų dalys, įvairūs transporto priemonių komponentai, kelių vilkikai bei jų dalys.

Buvusi ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė tuomet teigė, kad sąrašas papildytas remiantis šalies tarnybų duomenimis, jog dalis per Lietuvą į trečiąsias šalis gabenamų prekių bei technologijų naudojamos Rusijos kare prieš Ukrainą.

Dėl biurokratinių kliūčių pernai sustabdžius „Teltonikos“ vystomo „Teltonika High-Tech Hill“ gamyklų parko statyboms, A.Paukštys teigė, kad bendrovė pralaimėjo konkurencinį pranašumą.

„Skaudžiausia, kad pralaimėjome konkurencinį pranašumą, kurį turėjome ir galėjome turėti. Jei 2026 metais būtume pastatę gamyklą ... Taivanas pasistatys ir turės 2026 metais, o mes neturėsime“, – Žinių radijui sakė A.Paukštys.

Pasak jo, šiuo metu pasaulyje statoma 14 atsinaujinančios energetikos galios modulių gamyklų, tuo metu „Teltonikos“ galimybės pastatyti savąją mažėja.

„Visos mūsų investicijos daromos iš paskolų ir pačių uždirbto pelno, tai jei mūsų apyvartą nukerpa ir mes nebegalime uždirbti pelno su augimu 20-30 proc. kasmet, tai ir mūsų galimybės mažėja pastatyti tuos fabrikus (...). Atrodo, dabar neskauda, bet labai skaudės ateityje“, – teigė bendrovės savininkas.

A.Paukštys dar lapkritį susitikęs su tuometinio Ministrų kabineto nariais ir institucijų vadovais neatmetė, kad gamykla Lietuvoje vėliausiai gali iškilti iki 2032-ųjų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų