1. Apie Vyriausybės nutarimą dėl dalies eksporto draudimo.
Taip, formaliai buvo tik papildytas senas dokumentas, tačiau faktiškai – tai buvo visai naujas reguliavimas.
Iki šiol minėtas nutarimas draudė tam tikras prekes vežti per rusyną antžeminiu transportu. Problema buvo aiški, mūsų bendruomenė palaikė tokį sprendimą, nes su mumis buvo kalbamasi ir derinama.
Prekės „važiavo į Centrinę Aziją“ ir dingdavo pakeliui. Siuntėjai daugeliu atveju – ne lietuviai. Kaip, beje, ir kitų prekių, dėl kurių mus pristato kaip „prekybos su maskoliais čempionus“.
Nustebsite, bet net Izraelis, Taivanas, Singapūras yra juodajame sąraše.
Todėl kai nutarimas buvo keičiamas – sąžiningo lietuviško eksportuojančio verslo jis nedomino, nes juk 99 proc. neveža nieko per ruskius. Todėl daugelis lietuvių eksportuotojų apie reguliavimą sužinojo tik iš pašto siuntėjo – „Jūsų prekės nuo 01.01 oro transportu neskris iš Lietuvos“. Taip sužinojau ir aš, kai viena įmonė pasiskundė, kad negalės savo dukterinei įmonei siųsti serverį, kad jis nugultų į jų nuomojamą „rack“ Rio.
2. Apie kokį poveikį mes kalbame?
Jeigu iki šio per ruskyną buvo draudžiamos tik tam tikros muitinės kodų prekės, tai dabar sąrašas buvo staigiai praplėstas tūkstančiais prekių ir liko vos 10 pasaulio šalių, kur jas vis dar galima skraidinti.
Nustebsite, bet net Izraelis, Taivanas, Singapūras yra juodajame sąraše. Beje – traukiniais ar laivais gali toliau vežti. Tai tik parodo reguliavimo absurdiškumą.
3. Apie ką mes svajojame?
Ar mes gaminanti ir parduodanti ekonomika, ar tik tranzito taškas, ar pašiūrė Vakarų civilizacijos pakraštyje?
Pastaraisiais metais mūsų ekonomikos vizitine kortele tapo aukštos pridėtinės vertės eksporto skatinimas, aukštos technologijos ir inovatyvi pramonė, prioritetinės rinkos Indijos ir Ramiojo vandenyno regione, unikalūs mokesčiai gynybai.
Ir štai ant kitos svarstyklių pusės – visiškai nepasvertas ir nekompetentingas bei sąžiningam eksportui žalingas sprendimas.
Jau dabar muitinės procedūros Lietuvoje yra bene griežčiausios ES, ir mes dar labiau sukame varžtus mūsų verslams, vietoj to, kad sukurtume eksporto kontrolės mechanizmus, kokius turi JAV.
Sąrašas buvo staigiai praplėstas tūkstančiais prekių ir liko vos 10 pasaulio šalių, kur jas vis dar galima skraidinti.
Nuo pat 2022 nesugebėjome suvokti, kad mūsų ekonomika yra globali, kad problemų sprendimas karybos, mokesčių, eksporto, migracijos ar žvalgybos srityse reikalauja visiškai kito požiūrio, nei vandens išjungimams visam namui.
4. Apie poveikį.
Gal tai suveiks ir sustos vokiškas šnapsas, prancūziškas maistas ar vaistai, kurie toliau plaukia per mus į rusyną po šito sprendimo? Ne. Kaip vakariečiai legaliai vežė per mus – taip ir veš. O štai mūsų sąžininingi ir patriotiški verslai arba ieškos kaip prekiauti su pasauliu (ne su ruskiais) per kaimynus, arba galės išsivaikščioti.
5. Bet ar yra gerų žinių?
Taip. Gerai, kad esame maža ir lanksti valstybė – galime apie tai viešai kalbėti, diskutuoti, pripažinti klaidas ir jas taisyti. Kalbėjausi su žmonėmis ir iš buvusios valdžios, ir iš dabartinės.
Sąžiningi ir patriotiški tarnautojai supranta klaidos kainą ir poreikį taisyti. Svarbu, kad viskas neperaugtų į skalpų medžioklę, nes šita istorija yra efektyvios valstybės tarnybos sutrikimas, kurį reikia šalinti.
7. Ar žinome ką daryti?
Manau, taip. Reikia globoti ir skatinti sąžiningą lietuvišką verslą, maksimalai lengvinti jo eksporto veiklą ir gaudyti bei bausti tuos, kurie spjaudo į mūsų vandenį, padėdami priešui.
Kitaip sakant, jeigu į vandenį patenka šiukšlės, reikia jį filtruoti, bet ne išjungti vandens tiekimą gyventojams. Galime pasimokyti iš Izraelio, Taivano ar JAV. Tik norėkime.
Neapsigaukite, niekas jokių ribojimų maskvai neatšaukia. Nuo sausio 1 d. įsigaliojo ES reglamentas, tiesiogiai taikomas visoms įmonėms, kuris griežtina eksporto kontrolę į trečias šalis. Dabar visur turės būti dvišalis įsipareigojimas tarp verslų ne reeksportuoti į rusyną ir sudaryti galimybes institucijoms tikrinti, ar prekės naudojamos pagal teisėtą paskirtį. Kita vertus, jau dabar mūsų įmonės faktiškai gyveno pagal sugriežtintą mūsų vidinę tvarką. Dabar taip gyvens visa ES.
Komentaras parengtas pagal A.Romanovskio feisbuko įrašą.