Talibanui rugpjūčio mėnesį užgrobus valdžią, tarptautiniai paramos teikėjai sustabdė milijardinę pagalbą, kuri buvo kasmet teikiama valdant ankstesniam JAV remtam režimui, todėl šalyje pasijuto didžiulis užsienio valiutų stygius.
Afganistano Pinigų keitimo komisija pranešė paraginusi centrinį banką įsikišti į rinką ir palaikyti afganio kursą, kuris pirmadienį smuko iki 130 afganių už vieną JAV dolerį, palyginti su maždaug 100 afganių prieš savaitę.
„Paprašėme jų įsikišti į rinką ir paskirstyti JAV dolerius“, – pareiškė komisijos atstovas Haji Zeerakas.
Talibanui perėmus valdžią, centrinis bankas buvo atkirstas nuo beveik 10 mlrd. JAV dolerių atsargų užsienyje, daugiausia Jungtinėse Valstijose.
Afganio nuvertėjimas pradėjo spartėti praėjusios savaitės pradžioje, paskatintas rinkos nuogąstavimų, kad gali žlugti didelis šalies bankas.
Bankai griežtai apribojo klientų galimybes pasiimti lėšų iš sąskaitų, supurtydami pasitikėjimą finansų sistema.
Šalies grynųjų pinigų trūkumas paskatino ekonominį nuosmukį, dėl kurio Afganistanas susidūria su vis gilėjančia humanitarine krize.
Daugelis sostinės Kabulo gyventojų ėmė pardavinėti asmeninius daiktus, kad galėtų pramisti.
„Pardaviau savo auksinius papuošalus, kad gaučiau kelis dolerius reikalingoms išlaidoms“, – papasakojo namų šeimininkė Khalida, pasiskundusi aliejaus ir miltų kainų šuoliu.
Pasak Jungtinių Tautų, daugiau nei pusė iš 38 mln. Afganistano gyventojų susiduria su „ūmiu“ maisto produktų trūkumu, o atėjusi žiema milijonus žmonių verčia rinktis tarp migracijos ir bado.