Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Aistros dėl Aldonos gatvės daugiabučio: žmonės sukilo prieš socialinį namą kaimynystėje

Netrukus Panevėžio miesto centre, Aldonos g. 12 esančiame daugiabutyje, bus įrengti socialiniai būstai ir atkelti nepasiturintys žmonės. Tai bus pirmasis socialinis daugiabutis Panevėžyje. Gretimų namų gyventojus ši žinia labai neramina – jie bijo, kad būstai bus paversti landynėmis, bus girtaujama, padaugės nusikaltimų, kurių ir taip esą netrūksta.
Aldonos g. 12 bendrabutis
Aldonos g. 12 bendrabutis / Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr.

„Aš – tavo kaimynas. Nerūšiuok manęs“, – tokia socialinė akcija ką tik startavo Lietuvoje. Jos tikslas – didinti toleranciją socialiniam būstui kaimynystėje. Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) tyrimas parodė, kad trečdalis gyventojų šiaušiasi prieš tokius kaimynus, įsivaizduoja, kad socialiniame būste dažniausiai gyvena prasigėrę, netvarkingi, apsivaikavę žmonės.

Socialinio būsto tolerancija
Socialinio būsto tolerancija

Paviešinus šio tyrimo duomenis, 15min sulaukė nepatenkintų panevėžiečių laiško – mieste ketinama įkurti pirmąjį socialinį daugiabutį, ir gyventojai baiminasi tokių kaimynų. Jie tikina, kad gatvėje ir taip netrūksta nusikaltimų, nes šalia yra vienas probleminis bendrabutis, kuriame daug girtaujama ir mušamasi.

Socialinis daugiabutis – pačiame centre

Aldonos gatvėje, 12 numeriu pažymėtame name, netrukus bus įrengtas pirmasis Panevėžyje socialinis daugiabutis. Šiuo metu Panevėžyje socialiniame būste gyvena 173 šeimos, tačiau jos yra išsibarsčiusios po visą miestą. O šįkart ketinama net 71 šeimą įkurdinti po vienu stogu – buvusiame M. Rimkevičaitės technologinės mokyklos bendrabutyje.

Būsima socialinio būsto kaimynystė labai neramina aplinkinių namų gyventojus – dar 2016 metais bendruomenė surinko apie 300 kaimynų parašų, prašydama atšaukti sprendimą dėl socialinio būsto įkurdinimo pačiame miesto centre.

Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Aldonos g. 12 bendrabutis
Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Aldonos g. 12 bendrabutis

„Iš praktikos žinome, kokie ten „geri“ žmonės būna. Nesakome, kad visos šeimos yra tokios. Bet jeigu papuola bent kelios asocialios šeimos, tai ir tos geros šeimos nukenčia. Tai mes esame prieš tokį kontingentą vienoje vietoje“, – 15min sakė nepatenkintų gyventojų atstovas Arūnas Buivydas.

Pasak jo, netoliese yra vienas bendrabutis, kuriame gyvena nuolatos girtaujantys ir smurtaujantys žmonės. Todėl kaimynai bijo, kad ir socialinis daugiabutis bus panašus į minėtą bendrabutį.

„Šalia jau yra bendrabutis ir mes pastoviai matome, kas ten būna. Kai sutemsta, žmonės negali Aldonos gatve praeiti pro šalį – ten vagystės, muštynės. Mes žinome, kokia yra padėtis. Tai kai šalia dar vieną bendrabutį sukels, bus daug vaikų ir žmonių, tai viskas padvigubės, galima sakyti. Dėl saugumo bijome“, – atviravo vyras.

Be to, greta daugiabučio yra mažai vietos vaikams žaisti, nedaug vietos automobiliams statyti, todėl ir esą naujiesiems gyventojams nebus labai patogu. Nepatenkinti kaimynai kelis kartus buvo susitikę su miesto valdžia, tačiau nieko nepešė. Gyventojai siūlė socialinį būstą įkurdinti greta kitų, įprastų butų, kad socialiniame būste gyvenantys žmonės turėtų iš ko imti pavyzdį, būtų motyvuoti tvarkingai gyventi.

„Mes siūlėme, kad būtų perkami butai, kad būtų integruojami žmonės į visuomenę po dvi, po tris šeimas. Jie kažkodėl šito varianto nesirinko. Tokiu atveju žmonės bus suinteresuoti tvarkytis, mažiau neramumų bus, jie turės, iš ko pavyzdį imti“, – pasakojo vyras.

Bendruomenė tikina, kad dar bandys protestuoti prieš socialinio būsto įkurdinimą Aldonos g. 12, tačiau panašu, kad namas už 1,7 mln. eurų vis tik bus pritaikytas socialiniam būstui.

Savivaldybė: informuoti neprivalėjome

Gyventojai raukėsi, kad prieš priimant sprendimą dėl daugiabučio valdžia su bendruomene nesikonsultavo ir jai paprasčiausiai pranešė apie jau priimtą sprendimą.

Savivaldybė tikino, kad išankstinis projektų viešinimas nebuvo numatytas ir privalomas, vis tik aktyvių diskusijų su bendruomene būta daug.

Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Aldonos g. 12 bendrabutis
Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Aldonos g. 12 bendrabutis

„Panevėžio miesto savivaldybė tiesiogiai bendravo su gyventojais bei teikė jiems atsakymus raštu. Savivaldybės vadovai ir administracijos specialistai dėl numatomo įgyvendinti projekto su vietos bendruomenės nariais susitiko ne mažiau kaip 8 kartus. (...) Išankstinis projektų viešinimas nenumatytas ir nėra privalomas, taip pat nėra teisinių reikalavimų, kad planuojami įgyvendinti projektai turi būti suderinti su visuomene ir jiems būtų pritarta, tačiau Panevėžio miesto savivaldybė apie planuojamą įgyvendinti projektą ne kartą informavo visuomenę, paskelbdama informaciją Savivaldybės interneto svetainėje“, – atsakyme 15min rašė savivaldybės Komunikacijos skyriaus vyr. specialistė Loreta Kaškelienė.

Įrengus butus, jie bus išnuomojami Savivaldybės sudarytuose asmenų ir šeimų, turinčių teisę į paramą būstui išsinuomoti, sąrašuose esančių ir ilgiausiai socialinio būsto nuomos laukiančioms šeimoms ir asmenims. Kiek laiko Panevėžyje įprasta stovėti eilėje dėl socialinio būsto, moteris nenurodė.

„Neturime duomenų, kad tarp laukiančiųjų išsinuomoti socialinius būstus sąraše būtų įrašytos probleminės, socialinės rizikos šeimos ar girtaujantys asmenys“, – L.Kaškelienė pridūrė, kad socialiniame daugiabutyje, siekiant užtikrinti gyventojų saugumą, bus įrengtos stebėjimo kameros.

Ministerija nežino, kiek šeimų yra problematinės

Iš viso Lietuvoje yra 10 679 socialinių būstų, bendras jų plotas – 478,5 tūkst. kvadratinių metrų, 15min informavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Ministerija neneigia, kad dalis socialinių būstų gyventojų gali būti probleminiai asmenys – girtaujantys, triukšmaujantys, smurtaujantys. Tačiau paskaičiuoti, kiek jų yra, neįmanoma.

„Kalbant apie šeimų ar asmenų, laukiančių socialinio būsto, savybes – tokios statistikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerija neturi. Galbūt ministerija per kur kas ilgesnį laiką galėtų prašyti savivaldybių pateikti panašaus pobūdžio statistiką, bet reiktų aiškiai apsibrėžti kintamuosius: tarkime, policijos iškvietimų skaičių ar pan. Nes sąvoką „probleminės šeimos“ gana neapibrėžta, neaišku, kaip tiksliai gali būti vadinama „problemine šeima“, kad jas būtų galima tiksliai įvertinti“, – rašoma ministerijos atsakyme 15min.

Socialinio būsto laukia dar antra tiek šeimų – 10 218 šeimų/asmenų, arba 20 949 žmonių, kuriems reikia socialinio būsto ir kurie atitinka reikiamus kriterijus į jį pretenduoti.

Daugiausia šeimų/asmenų socialinio būsto laukia Vilniaus mieste – 1532, bet taip yra dėl gyventojų skaičiaus. Kauno mieste socialinio būsto laukia 861 šeima/asmuo, Klaipėdos mieste – 697, Šiauliuose – 456. Panevėžyje – 339.

Ministerija taip pat pateikė informaciją, kuriame mieste 1000 gyventojų tenka daugiausia socialinio būsto laukiančių žmonių. Pirmauja Neringa ir Varėna – čia atitinkamai tūkstančiui žmonių tenka po 10 ir 9 socialinio būsto laukiančius asmenis/šeimas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais