Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Aivaras Abromavičius: karo metai Ukrainai kainuoja 5 proc. BVP

Ukrainoje gali nutikti, kad ji greitai nebegalės grąžinti skolų, kas reiškia savotišką bankrotą. Šiuo metu vyksta derybos su tarptautiniais kreditoriais dėl skolų restruktūrizavimo, kas gali nukelti procesą pratęsti. Pagrindinė Ukrainos ekonomikos blogėjimo priežastis yra karinis konfliktas šalies rytuose, kuris atstumia investuotojus ir sunaudoja daug valstybinių resursų.

– Bet tie vietiniai oligarchai, kurie yra ganėtinai įtakingi ir tose valstybinėse įmonėse, turi akcijų, įtakos ir, kaip jūs sakote, priėjo tai prie anos valdžios, tai prie šitos, kiek jie daro spaudimą jums?

– Jų įtaka – nemaža, bet ji yra mažiausia nuo nepriklausomybės laikų. Tame pačiame Ukrainos parlamente anksčiau jie kontroliuodavo didžiules deputatų grupes, dabar to nėra. Dabar parlamente yra daug žurnalistų, visuomenininkų, batalionų vadų – žymiai įvairiapusiškesnis parlamentas dabar.

Jis „lietuviška beždžione“ manęs nevadino, jis vadino mane „braziliška beždžione“. 

Bet oligarchai visada nori turėti ir politinę, ir finansinę įtaką. Todėl bandome savo įstatymus, privatizacijos planus motyvuoti tuo, kad to reikalauja visuomenė, kad to reikalauja prezidentas ir premjeras, kad to reikalauja mūsų užsienio partneriai iš vakarų – TVF, Pasaulio Bankas ir t.t. Mes turime daug talkininkų, daug pagalbininkų, kurie padeda kovoti su ta oligarchų jėga, su kuria susiduriame.

– Man teko skaityti, kad visai neseniai oligarchas Igoris Kolomoiskis netgi išvadino jus „lietuviška beždžione“, labai atsiprašau, kad man reikia tą sakyti, bet kodėl, kokia priežastis?

– Jis „lietuviška beždžione“ manęs nevadino, jis vadino mane „braziliška beždžione“. Kadangi Migracijos departamentas leido man turėti dvigubą pilietybę, nes mano prosenelis iki karo buvo išvykęs į Braziliją. Bet čia tema visiškai aiški: aš iškart atėjęs į ministeriją priėmiau tokį sprendimą, kad tapčiau pirmininku komisijos, kuri pardavinėja didžiausios naftos įmonės „Ukrnafta“ naftą aukcionuose.  

Iki tol vyriausybės nutarimu buvo suteikta 15 procentų nuolaida. Tada visus metus buvo vienintelis pirkėjas – Igoris Kolomoiskis. Kadangi jis turi vienintelę dirbančią naftos perdirbimo gamyklą Ukrainoje. Kai aš atėjau, mes iš karto nuėmėme tą 15 procentų nuolaidą. Esant aukštesnei naftos kainai, kuri buvo pernai, tai buvo 200 milijonų dolerių nuolaida per metus. Jis du mėnesius blokavo tuos aukcionus, norėjo suorganizuoti viešųjų ryšių kampaniją, kad A. Abromavičius nieko nenusimano apie naftos produktų rinką, todėl tankai greitai pasiges kuro ir mes pralaimėsime karą Rusijai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Dnipropetrovsko gubernatorius Igoris Kolomoiskis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Igoris Kolomoiskis

Bet galų gale jis pradėjo pats perdirbinėti tą naftą dar nenusipirkęs, ir dėl to prokuratūra jau tuo susidomėjo, kaip jis gali perdirbti naftą, kurios nėra nusipirkęs. Ir galų gale aukcionai prasidėjo, ir iki šiol visa nafta yra perkama už rinkos kainą ir tuo pačiu valstybinėje įmonėje yra sutaupoma didelė suma pinigų. Taip kad, žinoma, kai tokios didelės pinigų sumos tokie žmonės netenka, jie naudoja įvairius žiniasklaidos resursus, įvairius kitus kanalus rodydami savo nepasitenkinimą.

– Čia aršiausias iš oligarchų jūsų priešas, ar turite dar kažką panašaus?

– Šitas gal pats aktyviausias. Gal yra ir kažkokių kitokių, kurie tyliai laukia kol ministrą nuims. Jie juk visi mano, kad ministrai – tai laikina. Daugelis departamento vadovų pergyvena po 7–8 ministrus. Ir oligarchai irgi mano, kad ministrai yra laikina, o verslo interesai bus visada.

– Bet toms svajonėms, bent jau kol šita jūsų vyriausybė dirba nelabai lemta išsipildyti?

Visi kalba angliškai, niekas nevėluoja į susitikimus, visi susitikimai vyksta. 

– Iš tikrųjų vyriausybė yra fantastiška. Mes ką tik važiavome į JAV, pirmąkart istorijoje turėjome aukšto lygio investicinį JAV ir Ukrainos delegacijų forumą. Vidutinis ministro amžius yra 45 metai. Mes nuvažiavome delegacija, kurioje įskaitant premjerą vidutinis amžius buvo 41 metai. Visi kalba angliškai, niekas nevėluoja į susitikimus, visi susitikimai vyksta.

Anksčiau kaip būdavo, man sakė Ukrainos ambasadorius, atvažiuoja ministras, sudalyvauja dviejuose susitikimuose, o po to sako, „viskas, atšaukite visus kitus, ir pasakykite mums, kur čia galima pažvejoti, mes norime važiuoti į žvejybą, žmonos nori važiuoti apsipirkti“. Situacija yra visiškai pasikeitusi.

– Čia turbūt tame forume JAV viceprezidentas Joe Bidden‘as pasakė, kad „Rusija bando pakenkti Ukrainos stabilumui ir suverenumui visais įmanomais būdais, įskaitant bandymą sukurti sąlygas, kurios sukeltų Ukrainos ekonominį žlugimą“. Kokius Rusijos veiksmus jūs galėtumėte paminėti, kaip ji su jumis elgiasi ir kokie apskritai Rusijos santykiai su jūsų vyriausybe?

– Tų santykių praktiškai nėra oficialių. Vienintelis susitikimas su jais būna Briuselyje, kai vyksta trišalės derybos dėl Ukrainos įstojimo į laisvą ekonominę zoną, vadinamoji asociacijos sutartis, kurios įgyvendinimas buvo šiek tiek nukeltas. Mūsų principinė pozicija, kad daugiau tai nebebus nukeliama. Rusija nori nukelti dar metus, dar du. Bando įrodyti be jokių faktinių argumentų, kad tai paveiks jų pačių ekonomiką, bet mes jų ketinimus žinome, kaip ir Lietuva žino, kad Rusija per paskutinius keletą metų buvo nenuspėjamas prekybos partneris.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai
Reklama
Namuose drėgna, kaupiasi kondensatas ant langų. Kaip apsaugoti savo namus nuo pelėsio?
Reklama
Advento kalendoriai – nuo paprastos tradicijos iki prabangos segmento
Reklama
Kaip išvengti peršalimo komplikacijos – sinusito