2020 06 15 /17:31

Aktualu neturintiems darbo: jau galima kreiptis dėl darbo paieškos išmokos

Kiekvienam Užimtumo tarnyboje registruotam bedarbiui nuo šiol priklauso laikina darbo paieškos išmoka. Ji siekia 42 arba 200 eurų: mažesnė – tiems, kurie gauna įprastą nedarbo socialinio draudimo išmoką, didesnė – negaunantiems nedarbo išmokos. Skaičiuojama, kad didesnę išmoką gaus apie du trečdaliai darbo neturinčių Užimtumo tarnyboje registruotų bedarbių, o mažesnę – apie trečdalis, nes šie žmonės gauna dar ir socialinio draudimo išmoką, praneša Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM).
Užimtumo tarnyba
Užimtumo tarnyba / Arno Strumilos / 15min nuotr.

Papildoma parama artimiausiam pusmečiui

200 eurų darbo paieškos išmoka priklauso ir tiems, kurie neatitinka kriterijų nedarbo socialinio draudimo išmokai gauti, ir tiems, kurie anksčiau gavo nedarbo išmoką, bet baigėsi jos mokėjimo laikotarpis. Darbo paieškos išmoka nebus mokama tik tiems darbo ieškantiems asmenims, kurie dalyvauja aktyvios darbo rinkos politikos priemonėse, pavyzdžiui, gauna paramą mokymuisi ar darbo vietos steigimui.

Pasak SADMm ši papildoma parama yra bendro priemonių paketo, skirto sušvelninti COVID-19 ir karantino neigiamas pasekmes, dalis. Konkrečiai šia išmoka bus užtikrinamos bent minimalios pajamos tiems, kurie prarado darbą, o naujo susirasti greitai nepavyksta. Darbo paieškos išmoka bus mokama 6 mėnesius, bet ne ilgiau nei iki 2020 metų pabaigos.

Jei sudėtingą finansinę situaciją šeimoje išgyvenantis bedarbis kreipiasi į savivaldybę dėl piniginės socialinės paramos, nuo 20 iki 40 proc. naujosios darbo paieškos išmokos nebus neįskaitoma į gautas pajamas.

Ką daryti, norint gauti išmoką

Anot SADM, norint gauti išmoką, visų pirma reikia būti registruotam Užimtumo tarnyboje ir turėti bedarbio statusą. Jei asmuo nėra registruotas Užimtumo tarnyboje, tai padaryti galima internetu arba atvykus į Užimtumo tarnybą gyvai – joje jau atnaujintas kontaktinis asmenų aptarnavimas.

Kai bedarbis jau registruotas Užimtumo tarnyboje, jam tereikia užpildyti nustatytos formos prašymą gauti darbo paieškos išmoką.

Prašymą galima pateikti vienu iš šių būdų:

  • Apsilankius Klientų aptarnavimo skyriuje.
  • El. paštu siunčiant užpildytą prašymą į Klientų aptarnavimo skyrių, kuriame asmuo yra registruotas. El. paštas turi būti tas pats, kuris nurodytas darbo ieškančio asmens registracijos kortelėje. Jei prašymas nepasirašytas el. parašu, originalą Užimtumo tarnybai reikia pateikti per 3 mėnesius.
  • Paštu siunčiant užpildytą ir pasirašytą prašymą į Klientų aptarnavimo skyrių, kuriame asmuo yra registruotas.

Sprendimą dėl išmokos skyrimo Užimtumo tarnyba priima per 10 darbo dienų. Ji paskiriama nuo tos dienos, kai asmuo kreipėsi.

Darbo paieškos išmoka mokama kas mėnesį už praėjusį mėnesį. Jeigu išmoka paskirta mėnesio viduryje, kitą mėnesį bedarbis gaus proporcingai mažesnę išmoką. Pavyzdžiui, birželį prašymus pateikę bedarbiai pirmąsias darbo paieškos išmokas gaus nuo liepos 17 dienos. Suma bus mažesnė nei 200 eurų, nes išmokos atsirado ne nuo mėnesio pradžios.

SADM informacija
SADM informacija

Nedarbas stabilizavosi

Lyginant su karantino pradžia, birželio 15 dieną Užimtumo tarnyboje registruotų bedarbių skaičius išaugo maždaug 40 tūkst. – nuo 160 iki 203 tūkst., tačiau pastaruoju metu bedarbių skaičius stabilizavosi. Karantino pradžioje nedarbas buvo 9,3 proc., o šiuo metu jis siekia 11,8 proc. Jis lieka labai panašus jau trečią savaitę iš eilės.

Remiantis „Sodros" duomenimis, per laikotarpį nuo karantino pradžios iki birželio 14 dienos į darbus buvo priimta 115 tūkst. žmonių, o atleista – 118 tūkst. Iš viso Lietuvoje 2020 I ketvirtį buvo 1,412 mln. apdraustųjų.

Darbo paieškos išmokai numatoma 265 mln. iš valstybės biudžeto.

Į darbo paieškos išmoką gali pretenduoti apie 200 tūkst. žmonių

Užimtumo tarnybos vadovė Inga Balnanosienė BNS sakė, jog įvairias socialines išmokas gaunantys žmonės taip pat galės pretenduoti į maksimalią 200 eurų išmoką – taip numatyta įstatyme.

Anksčiau ji yra teigusi, kad išmoka priklausys ir nuo tėvystės, motinystės, vaiko priežiūros atostogų, neįgalumo išmokų, šalpos pensijų ir kitų išmokų.

Pasak I.Balnanosienės, šiuo metu išmoką galėtų gauti apie 200 tūkst. žmonių. Didžioji jų dalis pretenduoja į maksimalią – 200 – eurų išmoką.

„Šiuo metu turime apie 200 tūkst., labai nedidelė dalis iš jų dalyvauja aktyvios darbo rinkos politikos priemonėse, tai išmokos negaus, ir taip pat dalis dar yra gaunančių nedarbo socialinio draudimo išmoką, tai išmoka jiems bus mažesnė, tai yra 7 proc. minimalaus darbo užmokesčio, tai bet kokiu atveju į gavėjų skaičių žmonės yra įskaičiuoti. Dabartiniais duomenimis, didžioji dalis žmonių pretenduoja į maksimalią išmoką“, – BNS sakė I.Balnanosienė.

Konkretaus kreipimosi termino nėra, tačiau tarnybos vadovė pabrėžia, kad išmoka bus mokama nuo prašymo gavimo, ilgiausiai iki šių metų pabaigos.

„Kadangi šiuo metu birželis, tai šeši mėnesiai yra dar daugiau negu iki gruodžio 31 dienos, tiesiog reikia turėti galvoje, kad nepriklausomai, ar kreipsimės birželį, ji nebus mokama iki pat gruodžio pabaigos“, – sakė I.Balnanosienė.

Anot jos, kol kas jokio aktyvumo nepastebima.

„Kadangi yra pirmoji diena, tai tikrai besikreipiančių dar nėra. Yra klausimų, telefoninių skambučių, bet prašymų iki pietų neturėjome, o po pietų negalėčiau pasakyti, bet manau, kad situacija nebus iš esmės pasikeitusi“, – teigė I.Balnanosienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis