„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2019 09 26 /12:00

Alaus „bambaliai“ taps silpnesni, o „jogurtukus“ Seimas uždraudė

Parduotuvėse ir toliau bus galima nusipirkti plastikinių alaus „bambalių“, tačiau Seimas apribojo didžiausią leistiną alkoholio koncentraciją – nuo 7,5 proc. ji sumažinta iki 6 proc. Padėtas taškas dėl „vieno gurkšnio“ stipriųjų gėrimų – kitąmet lapkritį jie turės išnykti.
Alkoholis
Alkoholis / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Priėmus naujas Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, įvesti trys nauji ribojimai.

Pirmiausia, stipresnis nei 6 laipsnių alus ar kiti fermentuoti gėrimai ir kokteiliai plastikinėse tarose praktiškai išnyks – jie negalės būti pilstomi į didesnę nei 0,2 litro tarą.

Antra, vieno litro „bambaliai“ toliau galės būti parduodami, tačiau jų alkoholio koncentracija apribota iki 6 procentų. Iki šiol leistina koncentracija siekė 7,5 proc.

Tūris ar alkoholio stiprumas liks neribojamas, kai gėrimai išpilstyti į stiklinę, keraminę, medinę ar metalinę tarą.

Trečias draudimas skirtas vadinamiesiems „vieno gurkšnio gėrimams“, arba „jogurtukams“.

15min nuotr./Puodeliai su alkoholiu
15min nuotr./Puodeliai su alkoholiu

Bus draudžiama parduoti „alkoholinius gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija yra didesnė kaip 22 procentai, gamyklų supilstytus į stiklines, taures ir kitą gėrimams tiesiogiai vartoti skirtą tarą.“

Seime už naujų draudimų priėmimą balsavo 72 parlamentarai, prieš balsavo 1, o susilaikė – 8. Vienintelis prieš naujus draudimus balsavo Gintaras Steponavičius.

Nauji draudimai įsigalios 2020 metų lapkričio 1 dieną. Pagal pirminį siūlymą tikėtasi įstatymą priimti anksčiau ir jis jau turėjo galioti nuo liepos.

Naujus draudimus dar pernai sausį inicijavo Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Paulius Saudargas, įstatymo projektą pasirašė ir daugiau konservatorių ir valdančiųjų atstovų.

„Šis projektas nelabai ką stipriai ir ten draudžia, bet jis būtent ir draudžia būtent toje vietoje, kur yra žemiausia alkoholio vartojimo kultūra, tie liaudiškai vadinami atplešiami jogurto pakeliai, padaryti 100 gramų sveikatai pataisyti“, – Seime kalbėjo P.Saudargas ir tikėjosi taip pataisyti žemiausią alkoholio vartojimo kultūrą.

„Seniai vyksta kalba, kad tie bambaliai alaus, kurie puošia apatines lentynas, visai nereikalingi, taip pat ir nuplėšiami indeliai“, – kalbėjo Jonas Varkalys.

Seimo narė Aušrinė Armonaitė tuo tarpu piktinosi: „Garsėjame alkoholio draudimais ir rūpesčiu kad reikia padėti žmonėms mažiau vartoti alkoholio. Bet kažkodėl pradėta ne nuo šito draudimo“. Ji priminė, kad pirmiausia Seimas uždraudė nuo kitų metų veikti lauko kavinėms, pajūrio kavinėms.

„Padidintas amžiaus cenzas, leista dvyliktokams švęsti šimtadienius Latvijos kavinėse ir kaimo turizmo sodybose“, – stebėjosi Seimo prioritetais A.Armonaitė. Ji balsuodama susilaikė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Alkoholis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Alkoholis

Įstatymo autoriai tikino, kad siekiama riboti išimtinai girtaujantiems asmenims skirtų produktų prekybą.

„Siekiama uždrausti į jogurto indelio – puodelio tipo pakuotę nuplėšiamu dangteliu išpilstytus „vieno gurkšnio“ gėrimus, kurie iš esmės yra skirti išgerti ryte siekiant sumažinti abstinencijos efektą, tačiau veda prie kasdienio alkoholizmo“, – tuomet rašyta aiškinamajame rašte.

Seimo teisininkai įžvelgė prieštaravimą ES sutarčiai

Seimo Teisės departamentas įspėjo, kad pakeitimas prieštarauja Sutarčiai dėl ES veikimo – pagal ją, tarp valstybių narių yra uždrausti kiekybiniai importo apribojimai ir visos lygiaverčio poveikio priemonės. Taip pat, anot jų, nauji ribojimai prieštarauja ir ES direktyvoms.

15min nuotr./Puodeliai su alkoholiu
15min nuotr./Puodeliai su alkoholiu

„Siūlomas teisinis reguliavimas nėra pagrįstas ir siūlomos priemonės neatitinka proporcingumo principo“, – rašė Seimo teisininkai, tačiau jų įspėjimams Sveikatos reikalų komitetas nepritarė.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ketvirtadienį pripažino neturintis duomenų, kiek alkoholio ypač mažoje taroje šalyje parduodama, rašo naujienų agentūra BNS.

„Neabejoju, kad tokie duomenys yra ir juos pirmiausiai turi, aišku, prekybininkai, kurie, na klausimas, ar labai norėtų jais dalintis. Valstybės lygiu jie (duomenys – BNS) matyt nelabai analizuojami, sudėtinga net tą padaryti“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams teigė A. Veryga.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs