JAV 10 metų obligacijų palūkanų padidėjimas iš tiesų yra įspūdingas: jos dabar siekia 4,6 proc., yra bene aukščiausiame lygyje nuo pat 2024 m. balandžio mėnesio.
Matome vis daugiau požymių, kad JAV ekonomika vėl įsibėgėja, nepaisant vis dar santykinai aukštų palūkanų normų. Tai ypač atsispindi sausio 10 d. paskelbtuose JAV darbo rinkos rodikliuose. Pavyzdžiui, po ilgo nuosmukio laikotarpio, gruodį vėl pradėjo augti darbuotojų skaičius laikino užimtumo sektoriuje, o darbuotojų skaičiaus dinamika čia lenkia JAV BVP rezultatą.
Be to, išvestiniai JAV darbo rinkos rodikliai, leidžiantys daryti išvadas apie recesijos riziką, pastaruoju metu vis labiau rodo, kad JAV ekonomikos ciklas stiprėja. Šie rodikliai turėjo tiesioginį poveikį JAV 10 metų obligacijų palūkanoms, nes aukšta infliacija ir iš naujo įsibėgėjanti ekonomika signalizuoja riziką, kad JAV centrinis bankas (FED) nebemažins bazinių palūkanų, o blogiausiu atveju apskritai pereis prie palūkanų didinimo.
Išankstiniai JAV infliacijos rodikliai taip pat nieko gero nežada – JAV įmonių apklausos rodo, kad įmonės iš naujo didina kainas. Gruodį kainų augimo tempas paslaugų segmente buvo itin ryškus. Paslaugų sektorius yra imlus darbo užmokesčiui, tad įsibėgėjantis kainų augimas gali indikuoti naują darbo užmokesčio šuolį JAV, kas atitinkamai prives prie paslaugų infliacijos įsibėgėjimo.
Rinka tai interpretuoja kaip riziką, kad FED toliau nebemažins bazinių palūkanų arba jas didins, o tai kelia 10 metų obligacijų palūkanas. Išrinktojo JAV prezidento retorika apie importo tarifų įvedimą bei apie JAV pretenzijas į Grenlandijos ir Panamos teritorijas, taipogi prisidėjo prie palūkanų padidėjimo.
Tokia situacija kelia daug rizikų JAV ekonomikai.
Ekonomikos recesijos rizika. JAV 10 metų obligacijų palūkanos yra bazė, kuri tiesiogiai daro įtaką verslo ir vartotojų skolinimosi kainai Amerikoje. Kadangi 10 metų obligacijų palūkanos kyla, atitinkamai JAV verslas ir vartotojai pastaruoju metu skolinasi vis brangiau. Pavyzdžiui, 30 metų būsto paskolų palūkanos JAV 2024 m. rugsėjį siekė 6 proc., o dabar – jau 6,93 proc. Brangstantis finansavimas vėsina ekonomiką ir priveda prie ekonomikos sulėtėjimo. Todėl spartus 10 metų obligacijų palūkanų augimas atitinkamai reiškia, kad dabartinis JAV ekonomikos ciklo paspartėjimas yra laikinas, o netrukus ekonomika gali vėl pradėti vėsti.
FED pinigų politikos klaidos rizika. Tradiciškai , JAV pinigų politikos griežtinimą ir ekonomikos vėsinimo funkciją, siekiant suvaldyti infliaciją, atlieka FED. Realiai tai daro ir rinka – per 10 metų obligacijų palūkanų didėjimą. Taigi, kai FED mažina bazines palūkanas, rinka tarsi eina priešingu keliu ir bazines palūkanas didina.
Galima interpretuoti, kad nuo gruodžio rinka padarė kiek daugiau nei 2 bazinių palūkanų padidinimus, kai FED nuo 2024 m. rugsėjo 3 kartus bazines palūkanas sumažino. Taigi, rinka ir FED šiuo metu juda skirtingom kryptim – ir rizika ta, kad FED gali pasiduoti rinkų nerimui, pernelyg anksti užbaigti palūkanų mažinimo ciklą, kas privestų JAV ekonomiką prie recesijos. JAV ekonomika paprasčiausiai neatlaikys finansavimo sąlygų griežtėjimo.
JAV dolerio ir euro pariteto rizika. Obligacijų palūkanų padidėjimas didina šio scenarijaus tikimybę, kadangi kylančios JAV vyriausybės palūkanos skatina investuotojus laikyti pinigus JAV, nes tai yra lengvas uždarbis.
Rinkų nerimas dėl JAV akcijų ir rotacija į obligacijas. Kylančios JAV obligacijų palūkanos bei auganti recesijos rizika gali paskatinti investuotojus mažinti investicijas į akcijas. Aukštas obligacijų pajamingumas gali paskatinti JAV akcijų rinkų korekciją žemyn.
Rizika dėl vartojimo nuosmukio palūkanoms imliuose vartojimo segmentuose. Brangstantis finansavimas tiesiogiai lems vartojimą tuose segmentuose, kurie yra jautrūs palūkanoms: automobilių, NT, elektronikos, remonto ir namų apyvokos prekių ir kitų. Rizikos zonoje yra ne pirmo būtinumo prekės, bet taip pat ir paslaugos, pavyzdžiui, kelionės ir turizmas.
Lietuvos verslas, į JAV eksportuojantis komponentus ilgo galiojimo prekėms, kurios yra gaminamos Vokietijoje arba Skandinavijoje, turi atidžiai sekti eksporto užsakymų dinamiką: kuriam laikui ji gali pablogėti. Analogiškai įmonėms reikia atidžiai stebėti JAV dolerio ir euro kurso dinamiką – euras vis dar gali toliau silpti. Viena vertus, euro nuosmukis gali kompensuoti dalį neigiamos importo tarifų įtakos Europos eksportui į JAV. Tačiau euro silpnėjimas yra bloga naujiena įvairius komponentus iš už euro zonos ribų importuojančioms Lietuvos įmonėms.
Galiausiai, Lietuvos verslas turi nepamiršti auksinės taisyklės: viskas, kas pakyla iki itin aukšto lygio, anksčiau ar vėliau atpinga, ir čia reikėtų prisiminti dujų kainos viražus Europoje 2022 m. rudenį – 2023 m. Dabartinio JAV bazinių palūkanų ciklo metu JAV 10 metų obligacijų palūkanos pakilo iki 4,9 proc., tačiau sumenko dėl išaugusi rinkų nerimo dėl galimos JAV recesijos ir FED sprendimo imtis bazinių palūkanų karpymų. Gali būti, kad panašus scenarijus įvyks ir dabar.