Kas vyksta Graikijoje
- Antradienį Graikija nesumokėjo 1,5 mlrd. eurų skolos TVF
- A.Cipras paprašė trečiojo paramos paketo
- A.Cipras nori nusileisti kreditoriams, bet kelia tam tikrų sąlygų
- Neoficialiai kalbama, kad referendumas gali būti nutrauktas
- Vokietija iki sekmadienio į diskusijas nesileis
- A.Cipras pranešė, kad referendumas sekmadienį įvyks
Papildyta 22.46 val. Naujausia apklausa rodo, kad sekmadienį vysiančiame referendume 47 proc graikų ištars „Taip“, tuo tarpu žymėti biuletenyje „Ne“ ketina 43 proc. graikų.
GPO poll Yes 47.1% No 43.2% Undecided 6.3% (via @euro2day_gr) #Greferendum #Greece #politics pic.twitter.com/xJRr3K2uAC
— MacroPolis (@MacroPolis_gr) July 1, 2015
Papildyta 22.25 val. Duodamas interviu televizijai, Graikijos finansų ministras teigė, kad referendumo metu Graikijos žmonės gali pasiųsti aiškią žinutę kreditoriams, o tuomet jau pirmadienį bus galima sėsti prie derybų stalo ir ieškoti sprendimų.
J. Varoufakis taip pat paneigė spėjimus, kad Graikija gali pasitraukti iš euro zonos.
varoufakis: greece is and will be in the euro.
— Diane Shugart (@dianalizia) July 1, 2015
Papildyta 22.00 val. ECB nusprendė nedidinti paramos Graikijos skolintojams, kas šalies bankus paliko nežinioje.
Mažai tikėtina, kad iki sekmadienio referendumo ECB pakeis savo pozociją.
Papildyta 21.12 val. Graikijos finansų ministras Janis Varoufakis paskelbė priežastis, kodėl sekmadienį referendume graikai turi biuletenyje pažymėti „Ne“:
Euro zonos finansų ministrai atsisakė svarstyti pagalbos Graikijai planą
– Derybos sustojo, nes Graikijos skolintojai atsisakė sumažinti skolą ir reikalavo, kad ji būtų grąžinama bet kuriuo atveju, net jei reikėtų nuskriausti ir silpniausius visuomenės narius
– TVF, JAV ir kitų šalių vyriausybės sutinka, kad skola turi būti pertvarkyta
– Euro zonos finansų ministrai jau anksčiau sutiko, kad skola turi būti restruktūrizuota, tačiau atsisako tai daryti
– Tik pranešus apie referendumą Europa prakalbo apie skolų pertvarkymą
– Tarptautiniai skolintojai pasirinko šantažo strategiją ir kalbėjo apie Graikijos pasitraukimą iš euro zonos. Tačiau Graikijos vieta ir euro zonoje, ir ES
Papildyta 20.23 val. „The Guardian“ patvirtino, kad euro zonos finansų ministrai atsisakė svarstyti pagalbos Graikijai planą. Derybos gali būti atnaujintos tik po sekmadienį vysiančio referendumo rezultatų.
Tuo tarpu Baltųjų rūmų atstovas Joshas Earnestas paskelbė, kad esama situacija netenkina nei tarptautinių skolintojų, nei Graikijos, todėl abi pusės turi ieškoti sprendimo.
Papildyta 20.01 val. Panašu, kad euro zonos finansų ministrai lauks Graikijos referendumo rezultatų ir tik tuomet pratęs derybas. Apie tai „Twitter“ paskelbė Slovakijos finansų ministras.
#Eurogroup united in decision to wait for the outcome of the #Greece referendum before any further talks
— Peter Kažimír (@KazimirPeter) July 1, 2015
Ianas Bremmeris juokauja – Graikijai užtenka dviejų eurų.
Greece just needs two more Euros... pic.twitter.com/lhuDf31f5r
— ian bremmer (@ianbremmer) July 1, 2015
Papildyta 17.34 val. A.Cipras Graikijos televizijos eteryje pareiškė, kad referendumas įvyks.
„Kai kurie žmonės sako, kad tai yra balsavimas dėl išlikimo Europos Sąjungoje. Tai yra melas“, – sakė jis.
Noriu padėkoti Graikijos žmonėms už tai, kad esate ramūs, nesikarščiuojate. Užtikrinu, kad šita situacija ilgai nesitęs, – sakė A.Cipras.
Pasak jo, derybos su Graikija vyksta. Jeigu euro zonos finansų ministrai trečiadienį bus nusiteikę pozityviai, bus judama į priekį.
„Noriu padėkoti Graikijos žmonėms už tai, kad esate ramūs, nesikarščiuojate. Užtikrinu, kad šita situacija ilgai nesitęs – jūs neprarasite pensijų ir algų“, – žmonėms sakė A.Cipras.
Jis agitavo žmones balsuoti prieš kreditorių reikalavimus.
„Tai yra mūsų pareiga savo vaikams, savo tėvams, mūsų istorijai“, – sakė A.Cipras.
Papildyta 17.16 val. Europa laukia A.Cipro kalbos per televiziją. Žurnalistas Paulas Masonas, remdamasis šaltiniu vyriausybėje, praneša, kad A.Cipras referendumo neatsisakys.
Tuo metu oras šalyje labiau primena Didžiosios Britanijos, o ne Graikijos klimatą.
It is POURING in Kallithea. I think Zeus is trying to drown the #Greferendum
— Theodora Oikonomides (@IrateGreek) July 1, 2015
Papildyta 16.55 val. „The Guardian“ cituoja Slovakijos finansų ministrą Peterį Kažimírą, kurio nuomone, Graikija turėtų atsisakyti sekmadienio referendumo idėjos, kad derybos dėl trečiojo pagalbos paketo pajudėtų į priekį.
Papildyta 16.42 val. Angela Merkel atmetė paskutinės minutės A.Cipro pasiūlymą, dar kartą pabrėždama, kad nėra jokio tikslo kalbėti apie paramą Graikijai, kol neįvyko referendumas.
„Derybų su Graikija durys visada buvo ir lieka atviros“, – A.Merkel pridūrė, kad derybos iki sekmadienio yra neįmanomos.
Vokietijos finansų ministras Wolfgangas Schäuble kritikavo A.Ciprą, sakydamas, kad Graikija yra itin sudėtingoje situacijoje, tačiau dėl to kalta šalies Vyriausybė.
„Tai yra labai liūdna. Mes esame kur kas sunkesnėje situacijoje nei anksčiau. Ji visuomet buvo sunki, tačiau nuo sausio tik sunkėja“, – aiškino Vokietijos finansų ministras.
Tuo metu ant Graikijos finansų ministerijos pastato kabo plakatas, kuriame sakoma „Ne šantažui ir ne taupymui“.
Banner in front of #Greece's finance ministry – „No to blackmail No to austerity“ #GreeceCrisis pic.twitter.com/vyh0ZKU2V4
— Nick Barnets (@NickBarnets) July 1, 2015
Papildyta 15.48 val. ECB pirmininkas Mario Draghi sako, kad vienas reformų Graikijoje tikslų taip pat buvo tolygus mokesčių naštos paskirstymas visiems piliečiams.
Pasak jo, Graikijos pensijų sistemą reformuoti siekiama tam, kad ateityje būtų užtikrintas jos gyvybingumas, o dabar sistema būtų teisinga.
Papildyta 15.24 val. Graikijos žiniasklaida tendencingai atspindi įvykius Graikijoje. Štai vienas leidinys spekuliuoja 1999 metų žemės drebėjimo Turkijoje nuotraukomis, lyg tai būtų šių dienų Graikija.
Η χθεσινή φυλλάδα Press Star δημοσιεύει φωτο „συνταξιούχου“.Η φωτο από το σεισμό της 17/8/99 στην Τουρκία.#oxi2015 pic.twitter.com/ffJmXIgDpM
— Yiannis Bournous (@alterglobal) July 1, 2015
Papildyta 15.13 val. Naujienų agentūra AP cituoja Europos Tarybą, pasak kurios, Graikijos referendumas neatitinka tarptautinių reikalavimų.
Europos Tarybos generalinis sekretorius Thorbjornas Jaglandas sakė, kad pagal tarptautinius standartus reikalaujama, kad referendumas būtų sušauktas bent jau prieš dvi savaites, kad liktų pakankamai laiko diskusijoms, taip pat būtų iškeltas aiškus klausimas ir jame dalyvautų tarptautiniai stebėtojai.
Tuo metu Graikijoje apie referendumą dėl kreditorių reikalavimų buvo paskelbta šeštadienį – likus savaitei iki jo.
Žmonės klaidinami, kad tai yra balsavimas dėl išlikimo euro zonoje.
BREAKING: Council of Europe: Conditions of Greek referendum fall short of international standards.
— The Associated Press (@AP) July 1, 2015
Papildyta 15.08 val. Graikijos Komunistų partija naujienas apie A.Cipro nuolaidas sutiko su įsiūčiu.
„Jie gėdingai kvailina Graikijos žmones. Tai tik rodo, kad jų „ne“ iš tiesų yra „taip“ naujiems kreditorių reikalavimams“, – sakė partijos pirmininkas Dimitris Koutsoumbas, pabrėžęs, kad su reikalavimais nesutiks ir rems pasipriešinimą.
Antikapitalistinė „Antarsya“ taip pat užsipuolė vyriausybę, pabrėždama, kad dar vienas pagalbos paketas tik dar labiau nuskriaus graikus. Derybos dėl nusileidimo kreditorių reikalavimams turi būti nebetęsiamos, rašo „The Guardian“.
Papildyta 15 val. Šaltiniai euro grupėje prognozuoja, kad Aleksis Cipras atšauks sekmadienio referendumą dėl kreditorių reikalavimų.
Tuo metu Vokietijos kanclerė Angela Merkel sako, kad TVF, kuriam antradienį Graikija negrąžino 1,5 mlrd. eurų, turės dalyvauti bet kokiose tolesnėse derybose dėl paramos Graikijai, skelbia „The Guardian“.