Greece Crisis On The Wall by Petros Giannakouris http://t.co/xPmIQtfMOV pic.twitter.com/Enh478c6mu
— Peri Kazancı (@perikazanci) July 1, 2015
Sutinka su reikalavimais
Dviejų puslapių Graikijos laiške Europos Komisijai, Tarptautiniam valiutos fondui ir Europos centriniam bankui, kurį turi leidinys „Financial Times“, prašoma pratęsti dabar jau nebegaliojantį antrąjį pagalbos paketą, ir prašoma trečiojo, kurio vertė viršija 29 mlrd. eurų.
Euro zonos pareigūnų teigimu, A.Cipro laiške keliami reikalavimai yra ne smulkūs pakeitimai, ir turėtų didelę fiskalinę įtaką, todėl veikiausiai būtų nepriimtini kreditoriams.
Vokietijos finansų ministras Wolfgang Schäuble paskutinį Graikijos pasiūlymą vertina kaip nerimtą ir nevertą rimtesnių diskusijų.
Faktas, kad Graikija antradienį negrąžino skolos, reiškia, kad dėl antrojo pagalbos paketo pratęsimo diskusijos nebevyksta. Tačiau A.Cipro laiškas parodo, kad jis sušvelnino savo ankstesnę poziciją ir todėl įmanomos derybos dėl naujojo paramos paketo.
Euro zonos finansų ministrai A.Cipro pasiūlymą aptars 16.30 val. Briuselio laiku (18.30 val. Lietuvos laiku).
Švelnesnė Graikijos pozicija buvo paskelbta po nakties pjautynių „Syriza“ partijos viduje – vyko diskusijos, ar atšaukti sekmadienio referendumą, nes balsavimas jame už kreditorių reikalavimus gali reikšti, kad partijai teks pasitraukti iš valdžios.
A.Cipro laiške rašoma, kad Atėnai sutiks su siūlomais pakeitimais PVM srityje, bet su viena sąlyga: Graikijos saloms turi būti daroma speciali 30 proc. nuolaida.
Euro zonos pareigūnai mano, kad nuolaidų taikymas lemtų padidėjusį biudžeto deficitą, o pati PVM administravimo sistema būtų labai sudėtinga. Jos painumas jau dabar lemia, kad Graikijos pajamos iš PVM surinkimo yra labai mažos.
A.Cipras taip pat prašo, kad 2012 metais priimtos reformos dėl pensijų būtų įgyvendinamos lėčiau. Jis nori, kad skurstantiems pensininkams būtų užtikrina parama, kuri palaipsniui išnyktų iki 2019 metų – gerokai lėčiau, nei nori kreditoriai.
Euro zonos pareigūnų teigimu, pakeitimai, įskaitant ir 400 mln. eurų karpomą gynybos biudžetą ne šiemet, o 2017 metais, padidins fiskalinę skylę mažiausiai keliais šimtais milijonų.