„Jau nuo sausio vidurio tikrai, aš pats prisiimu atsakomybę ruošti mechanizmą dėl pensijų kompensavimo. Kartą per savaitę bus organizuojami pasitarimai su finansų ir socialinės apsaugos ir darbo ministrais. (…) Tuo pačiu dalyvaus ir keturių frakcijų atstovai“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė A.Butkevičius.
Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė anksčiau yra sakiusi, kad per krizę sumažintas pensijas būtų galima jau nuo kitų metų vasario dalimis grąžinti atskiroms gyventojų grupėms. Vienu iš pirmųjų pensijų kompensavimo šaltinių ji laiko prieš keletą metų paimtų „Sodros“ paskolų refinansavimą – iš sutaupytų palūkanų.
Tiesa, premjeras sako, kad ketvirtadienį Seimo pirmininkę L.Graužinienę jam pavyko įtikinti, kad pensijas kompensuoti galima tik iš viršplaninių pajamų.
„Kol kas mes viską Vyriausybėje skaičiuojame, viską turime pagrįsti ir šiandien Seimo pirmininkė irgi sutiko su ta mintim, kad viršplaninės pajamos bus skirtos kompensavimui“, – teigė premjeras.
Gelbėdamas finansinėje duobėje esančią „Sodrą“, Seimas 2009 metų gruodį nutarė dvejiems metams – 2010-2011-iesiems – „apkarpyti“ daugelį pensijų ir įvairių socialinių išmokų: valstybines ir senatvės pensijas, motinystės ir tėvystės išmokas, išmokas vaikui bei kitas. Dirbantiems pensininkams pensijos buvo sumažintos didesniu laipsniu nei nedirbantiems, tačiau vidutiniškai jos sumažėjo 15 procentų.
Konstitucinis Teismas 2012-ųjų vasarį konstatavo, kad toks pensijų sumažinimas prieštarauja Konstitucijai.
Skaičiuojama, kad pensijų kompensavimui reikėtų ne mažiau kaip 1-1,2 mlrd. litų.