„Komisijos nuomonė dėl Visagino atominės elektrinės projekto yra palanki. Tokiu būdu Komisija atvėrė duris strateginiam Lietuvos projektui, kuris padėtų užtikrinti šalies energetinę nepriklausomybę ir Baltijos valstybių integraciją į Europos energijos rinką,“ – pranešime spaudai sakė Europos Komisijos narys Algirdas Šemeta.
A.Šemetos duomenimis, šią nuomonę EK jau perdavė šalies Vyriausybei.
Papildyta 10.00 val. Remdamasi atliktu Visagino projekto vertinimu, EK laikosi nuomonės, kad Visagino projektas atitinka Euratomo sutarties tikslus. EK konstatuoja, kad Visagino projektu prisidedama prie energijos tiekimo Baltijos regione saugumo ir visapusiškos Baltijos valstybių integracijos į Europos energijos vidaus rinką.
EK nuomonė pateikiama atsižvelgiant į tai, kad Visagino projektas bus įgyvendinamas laikantis šiuo metu numatytos struktūros ir apimties, praneša Energetikos ministerija.
Komisijos nuomone, Visagino projekto įgyvendinimo bendrovė turėtų būti grindžiama tvirta vidaus valdymo struktūra ir patikimomis bei projektui įgyvendinti pakankamomis finansavimo priemonėmis. Komisija itin palankiai vertina Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (VATESI) patvirtinimą, kad išduodant licencijas, susijusias su Visagino atominės elektrinės projektavimu ir eksploatavimu, kaip privalomas kriterijus bus įtrauktas testavimas nepalankiausiomis sąlygomis. Tam, kad VATESI galėtų vykdyti savo reguliavimo pareigas, jai turėtų būti užtikrinti pakankami žmogiškieji ir finansiniai ištekliai. Europos Komisija mano, kad Visagino atominė elektrinė turėtų išlikti ekonomiškai gyvybinga, nepaisant to, kad ateityje regione gali veikti kelios naujos branduolinės elektrinės.
EK savo nuomonę Lietuvai pateikė įvertinusi 2011 m. spalio 10 d. Lietuvos oficialų pranešimą apie Visagino projektą ir per kelis diskusijų etapus aptarusi visus šio investicinio projekto elementus. Šis pranešimas EK buvo pateiktas remiantis Europos atominės energijos bendrijos (EURATOM) sutartimi.
Teigiama EK nuomonė, pateikta pagal Euratomo sutarties nuostatas, suteikia galimybę branduolinės energetikos projektams pasinaudoti ES finansavimo instrumentais, pavyzdžiui, Euratome ir Europos investicijų banko paskolomis.
EK pareiškė suprantanti, kad šiuo projektu siekiama įgyvendinti svarbiausią Lietuvos energetikos politikos tikslą – iki 2020 m. užsitikrinti visišką energetinę nepriklausomybę.
Papildyta 12.04 val. „EK išvadose labai aiškiai parodoma VAE reikšmė Lietuvos energetiniam saugumui ir integracijai į Europos elektros energijos sistemą. EK tvirtai remia VAE projektą kaip esminę Lietuvos energetinės nepriklausomybės grandį. Džiaugiuosi, kad EK, kurios paramą aiškiai matėm ir anksčiau, kai Lietuva priėmė esminius sprendimus dėl nuosavybės atskyrimo dujų sektoriuje, įgyvendinant trečiąją ES direktyvą, taip ir dabar, labai aiškiai pasisako už Lietuvos energetinės nepriklausomybės strategiją“, - komentuodamas EK išvadą sako premjeras Andrius Kubilius.