„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Algirdas Šemeta tikisi, kad naujoji Vyriausybė grįš prie nekilnojamojo turto ir automobilių mokesčių

Europos Komisijos (EK) narys Algirdas Šemeta viliasi, kad po Seimo rinkimų suformuota Vyriausybė imsis nekilnojamojo turto ir automobilių mokesčių, kurie netrukdo ekonominiam augimui, pirmiausia kerta per turtingųjų kišenę ir demonstruoja visuomenės solidarumą.
Senovinės technikos paroda Pasvalyje
Senovinės technikos paroda Pasvalyje / Aurimo Bungardos nuotr.

Bandydama euro zoną ištraukti iš krizės, už tokius mokesčius agituoja ir pati EK. Norint padidinti biudžetų pajamas, valstybėms siūloma mažinti ūkio augimą ribojančius mokesčius ir kartu įvesti tokius, kurie didelės įtakos augimui neturi. Minėtieji esantys būtent tokie.

EK rekomendacijos bus pateiktos tvirtinti ketvirtadienį Briuselyje dviejų dienų susitikimą pradedančiai ES Tarybai.
Paklaustas, ar Lietuvos politikai ryžtųsi imtis šių mokesčių artėjant Seimo rinkimams, A.Šemeta pasiūlė žvelgti į vėlesnį laiką.

„Tai yra procesas, – 15min.lt teigė eurokomisaras. – Taip, dabar yra priešrinkiminė situacija. Bet nedelsiant po rinkimų pradėjus formuoti naują Vyriausybę, ji turės parengti savo programą. Šios EK rekomendacijos turėtų sudaryti dalį jos finansinės programos.“

Kartu A.Šemeta pažymėjo, kad EK griežtai stebės, kaip įgyvendinami jos siūlymai, o vėliau pateiks savo vertinimą.
„Tai susiję ir su šalies reputacija. ES Taryba ketina pritarti rekomendacijoms, vadinasi, šalys prisiims įsipareigojimus jas įgyvendinti.“

EK dar užpernai buvo rekomendavusi apsvarstyti automobilių mokesčio įvedimą. Jis galėtų priklausyti arba nuo anglies dvideginio dalies išmetamosiose dujose, arba nuo variklio tūrio. Taip būtų ne tik surenkama papildomai pinigų, bet ir skatinama naudotis aplinkai draugiškesnėmis transporto priemonėmis. Kaip anksčiau žurnalistams yra sakęs A.Šemeta, šiuo metu Lietuvoje automobilių apmokestinimas yra gana žemas.

Diskusijos dėl minėtų mokesčių suaktyvėjo pernai rudenį kartu su svarstymais dėl senatvės pensijų prieškrizinio lygio atkūrimo. Nenorėdami nuvilti pensininkų, konservatoriai pasiūlė vadinamuosius prabangos mokesčius.

Komentuodamas keletą metų tai tyliau, tai garsiau vykstančius svarstymus apie nekilnojamojo turto mokestį, anksčiau eurokomisaras teigė, kad jis būtų prasmingas žvelgiant ne tik į trumpalaikę, bet ir į ilgalaikę perspektyvą.

„Reikia galvoti apie viešuosius finansus ateityje. Nekilnojamojo turto mokestis laikomas draugiškiausiu ekonominiam augimui. (…) toks mokestis reikalingas", – tuomet kalbėjo EK pareigūnas ir pabrėžė, kad išsiversti be tokių mokesčių, „kurie prisideda prie solidarumo visuomenėje“, gana sudėtinga.

Į repliką, kad mokestis, skaičiuojamas atsižvelgiant į CO2 išmetimą, gali labiau patuštinti neturtingesnių gyventojų kišenes, mat pigesnės, taigi ir senesnės mašinos aplinką teršia labiau, A.Šemeta tuomet atsakė, jog „kiekvieną mokestį galima kalibruoti taip, kad jis paliestų tą dalį, kuri gali mokėti“.

Be kita ko, EK rekomenduoja Lietuvai šiais ir kitais metais pakoreguoti perviršinį deficitą, imtis skatinti augimą, apsvarstyti galimybę padidinti tam mažiausiai kenkiančius mokesčius (būsto ir aplinkos mokesčius, automobilių), pagerinti mokesčių surinkimą, visapusiškai reformuoti pensijų sistemą, suderinti pensinį amžių su vidutine tikėtina gyvenimo trukme, nustatyti aiškias pensijų indeksavimo taisykles ir pagerinti papildomo kaupimo sistemas, spręsti aukšto nedarbo, visų pirma jaunimo, žemos kvalifikacijos darbuotojų ir ilgalaikių bedarbių, problemą, socialinę paramą keisti aktyvumo skatinimo priemonėmis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs