Aludariai prispaudė premjerą: žadėtas 50 proc. akcizo alui kėlimas ištirpo iki kelių procentų

Pažadas šiemet grąžinti pensijas ant kojų sukėlė automobilių savininkus ir alaus mėgėjus – ketinta įvesti automobilių mokestį ir dar kartą didinti akcizą alkoholiui. Iš pradžių premjeras persigalvojo dėl automobilių, o ketvirtadienį, po susitikimo su aludariais, dėl akcizo alkoholiui didinimo tvirtos nuomonės kol kas nepareiškė. Ar bus papildomai keliamas akcizas, ar ne, paaiškės tik liepą.
Alkoholis
Pamiršęs automobilių mokestį, premjeras dėl alaus brangimo nepersigalvojo / 123rf.com nuotr.

Ketvirtadienį premjeras Algirdas Butkevičius susitiko su aludariais. Po daugiau nei valandą trukusio susitikimo nepaaiškėjo, ar bus papildomai didinamas akcizas.

Susitikimu esame patenkinti. Tikrai matėme, kad premjeras argumentus išklausė ir išgirdo, – sakė aludarių atstovas.

„Šiandien nutarėme, kad šitą diskusiją tęsime. Šituos mokestinius įstatymus, kurie susieti su akcizu, pateiksime Seimui rudenį, kai bus pateiktas ir biudžeto projektas. Kad žinotų gamintojai ir prekybininkai, kokie galimi pokyčiai mokesčių įstatymuose, tikimės, kad iki liepos pirmos dienos bus užbaigta diskusija ir bus pilnai sutarta arba surastas kompromisas, kokio dydžio akcizai bus alui, vynui, degtinei, kitiems alkoholiniams gėrimams“, – sakė premjeras.

Saulius Galadauskas, Lietuvos aludarių gildijos prezidentas, po susitikimo atrodė patenkintas. Pasak jo, Vyriausybė sutinka, kad akcizas alkoholiui turėtų didėti ne taip drastiškai, kaip buvo siūloma.

„Premjeras mus išgirdo. Tai yra gera žinia ir Utenos, ir Biržų, Šiaulių, Panevėžio, Pakruojo aludariams. Sutarėme, kad turi būti leista verslui prognozuoti mokesčius, kad juos reikėtų, jei nusprendžiama didinti, o mes ir nesiginčijame, kad akcizus galima didinti, nuosaikiai.  Principui, kad reikia didinti nuosaikiai ir ilgame laike, premjeras pritarė“, – po susitikimo sakė S.Galadauskas.

BFL nuotr./Saulius Galadauskas
BFL nuotr./Saulius Galadauskas

Nuosaikus akcizo didinimas greičiausiai reiškia, kad akcizai bus didinami ne taip smarkiai, kaip siūlė Finansų ministerija. Premjeras aiškino, kad akcizų  didinimas bus išdėstytas per kelerius metus.

Kaip anksčiau pranešė finansų ministras Rimantas Šadžius, ketvirtadienį su žurnalistais bendrauti nepanoręs, labiausiai Vyriausybė nori didinti akcizą alui.

„Siūloma stipriam alkoholiui akcizą didinti tik 5 procentais, nes labiau padidinus mažėja apyvartos ir slepiasi alkoholio gamyba į šešėlį. Daugiau apmokestinti siūloma silpnus vynus ir fermentuotus gėrimus, jiems siūloma tarifą padidinti 35 procentais, bet gėrimų kaina didėtų apie 18 centų. Alui mes siūlome akcizą padidinti 50 proc., bet nedidinti akcizo mažosioms alaus darykloms, kurios gamina ribotą alaus kiekį. Didelių alaus daryklų alaus pusės litro pabrangimas siektų 17 centų“, – aiškino finansų ministras.

50 proc. akcizo didinimas alui, S.Galadausko teigimu, yra besaikis. Aludariai tikisi, kad akcizas alui bus didinamas palaipsniui, pavyzdžiui, po 5 proc. penkerius metus iš eilės. Taip per penkerius metus alaus akcizas padidėtų 28 proc. (įskaitant akcizo kilimą nuo šių metų balandžio).

„Susitikimu esame patenkinti. Tikrai matėme, kad premjeras argumentus išklausė ir išgirdo“, – salė aludarių atstovas.

Bijo bankroto

„Anykščių vynas“ šią savaitę aiškino, kad bijo akcizų kilimo, nes dėl to įmonė gali bankrutuoti.

Jei šiemet sulauksime dar vieno akcizų kėlimo, greičiausiai jis bendrovei „Anykščių vynas“ bus ir paskutinis, – aiškino „Anykščių vyno“ direktorius.

Prognozuojama, jog 2007-2009 m. nuo 44,6 mln. litų iki 26,1 mln. litų smukę įmonės pardavimai dar labiau kris.

„Nuo balandžio 1-osios akcizas didės 35 proc. Jei šiemet sulauksime dar vieno akcizų kėlimo, greičiausiai jis bendrovei „Anykščių vynas“ bus ir paskutinis“, – sakė „Anykščių vynas“ direktorius Audrius Zuzevičius.

Lietuvos maistininkų profesinės sąjungos (LMP) duomenimis, pakėlus akcizus, kritinėje situacijoje atsidurtų visi Lietuvos vyno bei spiritinių gėrimų gamintojai, kurie dėl 2008 metais pradėto kelti akcizo jau ir taip kelis kartus sumažino darbuotojų skaičių. Nuo 2008-ųjų „Anykščių vyne“ iš 300 darbuotojų liko 63.  „Stumbras“ iš 2007 metais buvusių 364 darbuotojų 2013-aisiais liko 190, įmonėje „Alita“ per tą patį laikotarpį darbuotojų sumažėjo dvigubai.

Automobilių mokestis bus, bet vėliau

Ieškant šaltinių kompensuoti per krizę sumažintas pensijas, prieš kelias savaites finansų ministras Rimantas Šadžius pasiūlė įvesti transporto priemonių mokestį, jas apmokestinant pagal variklio tūrį – toks būdas pasirinktas esą dėl paprasto administravimo, priklausomai nuo variklio tūrio, mokestis siektų 90–590 litų.

Politikams atsisakius jau šiemet įvesti automobilių mokestį, premjeras nežada, kad jo Lietuvoje iš viso nebus. Algirdas Butkevičius, be kita ko, remiasi ir Tarptautinio valiutos fondo rekomendacijomis, ir Europos Sąjungos šalių praktika.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis