Dirbti neapsimoka
„Kalbant apie emigraciją, sakyčiau, yra viena tikra, o kita – menama problema. Darbo biržoje registruota daug darbo ieškančių žmonių, bet realiai surasti darbuotoją yra sudėtinga. Mūsų tokia sistema, kad žmonės mieliau nori gauti kompensacijas ar nemokamą vaikų maitinimą. Todėl jie tiesiog stoja į darbo biržą ir nėra suinteresuoti susirasti darbo“, – apie tai, jog Alytaus regione darbo rankų netrūksta, tik jos pačios ne visada nori dirbti, kalbėjo D.Matukienė.
Pašnekovės teigimu, tikroji problema yra jaunų žmonių išlaikymas regione.
Pašnekovės teigimu, tikroji problema yra jaunų žmonių išlaikymas regione.
„Jie išvažiuoja arba į Vilnių, arba į Kauną ar Klaipėdą, kai kurie tiesiog emigruoja“, – 15min tikino AKVA prezidentė.
D.Matukienė teigė, kad bene vienintelė efektyvi priemonė, kuria galima būtų sustabdyti emigruoti pasiryžusius jaunuolius, yra iki 29 metų amžiaus skiriama ES finansinė parama, orientuota į turto, skirto savarankiško verslo kūrimui, įsigijimą.
Smulkiųjų ir vidutinių Alytaus regiono verslininkų atstovė taip pat džiaugėsi viešojoje erdvėje pasirodžiusiais kai kurių politikų raginimais finansiškai remti regionuose būstus nusprendusias įsigyti šeimas. Tiesa, į naująją Vyriausybės programą šio pažado valdantieji nusprendė neįtraukti.
Kviečia į mokyklas be eilių
Susigundyti persikraustyti į Alytų, AKVA vadovės teigimu, jaunos atžalų susilaukusios šeimos galėtų ir dėl Dzūkijos sostinėje išplėtotos mokyklų ir darželių infrastruktūros.
„Turime daug laisvų vietų darželiuose, turime mokyklas, kuriose nereikia stovėti eilėse ir laisvai gali mokytis jaunų žmonių vaikai. Turime gerą infrastruktūrą jaunoms šeimoms“, – kalbėjo D.Matukienė. Ji pridūrė, kad dabartinės technologijos verslą leidžia be problemų plėtoti ir mažesniuose miestuose.
„Nereikia sėdėti dangoraižyje Vilniuje, kad galėtum plėsti savo verslą“, – sakė D.Matukienė, kuri yra ir Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos pirmininkė.
Tiesa, D.Matukienė pripažino, kad sėkmingai plėtotis regione gali savarankiškas verslas, o jau veikiančioms įmonėms darbuotojų pritrūksta retai.
„Nėra ypač didelio darbuotojų poreikio regionuose, įmonės ne guminės“, – sakė AKVA prezidentė.
Vis dėlto, kaip teigė D.Matukienė, siuvyklų Alytuje veikia ne viena ir jų konkurencija dėl darbuotojų yra itin arši. O tai naudinga patiems darbuotojams, kuriems pamažu keliamos algos.
Perspektyviausieji grįžta
Paklausta, ar dažnai linksniuojama emigracijos iš Lietuvos regionų problema kartais nebūna perdėta, AKVA vadovė siūlė nepamiršti, kad dalis išvykusiųjų grįžta.
„Žinokit, grįžta. Va, ką tik sėdėjo žmogus, kuris grįžęs iš Honkongo ruošiasi kurti tarptautinių pervežimų įmonę. Kuriasi labai įvairių“, – apie atgal į Lietuvą lagaminus besikraunančius emigrantus ir jų verslus kalbėjo D.Matukienė.
Tačiau žvilgtelėjus į pastarųjų metų Lietuvos statistikos departamento pateikiamus duomenis akivaizdu, kad emigracija iš šalies vis dar nemažėja.
Praėjusiais metais iš Lietuvos išvyko 22 tūkst. asmenų daugiau, nei atvyko. Pavyzdžiui, iš Alytaus apskrities 2015 metais į užsienio šalis išvyko 1161 žmogumi daugiau, nei iš jų atvyko.
„Esu šiuo klausimu optimistė ir manau, kad kažkam naudinga naudotis ne visai teisinga statistika. Ir daugelyje sričių. Ir tai mane labai liūdina, nes mes darome baubą dažnai ne toje vietoje, kur reikia. Taip, išvažiuoja, bet ir grįžta, grįžta su pinigais“, – entuziastingai kalbėjo D.Matukienė, pasiūliusi pasižvalgyti po Alytaus apylinkes, kuriose esą statomi ištisi naujų namų rajonai.
„Ir statosi juos grįžę emigrantai. Patys perspektyviausi žmonės nuo 29 iki 45 metų“, – patikino optimizmo nestokojanti verslininkų atstovė.