„Reikia labai aiškiai matyti, kad įvairios parlamentinės procedūros kartais yra naudojamos ne tam, kad būtų gauta kokios nors papildomos informacijos, bet yra naudojama tam, kad būtų stabdomi vienų ar kitų projektų svarstymai“, – ketvirtadienį Žinių radijui sakė A.Kubilius.
Nepriklausomo vertinimo iniciatoriai ketvirtadienį turėtų įregistruoti Seimo nutarimo projektą, o penktadienį dėl to planuoja apsispręsti Seimo valdyba.
Seimo Statutas numato, kad toks ekspertinis vertinimas privalomas, jei to reikalauja daugiau nei 29 Seimo nariai – kreipimąsi į Seimo valdybą jau pasirašė 41 parlamentaras. Tokio vertinimo iniciatorius yra opozicinės Krikščionių partijos frakcijos seniūnas Vidmantas Žiemelis sako, kad norima gauti atsakymus į abejones dėl būsimos elektrinės ekonominio pagrįstumo bei galimybės įsijungti į Vakarų Europos elektros tinklus.
Jei energetikos projektų dokumentus Seimas priims iki birželio pabaigos, vėliausiai birželio 28-ąją planuojama pasirašyti koncesijos sutartį su Japonijos korporacija „Hitachi“ dėl didžiausio per šalies istoriją – maždaug 16-18 mlrd. litų vertės – energetikos projekto.
Strateginis investuotojas Japonijos korporacija „Hitachi“ turėtų valdyti 20 proc. naujos branduolinės jėgainės Lietuvoje akcijų. Lietuva valdytų 38 proc. akcijų, Latvija – 20 proc., o Estijai – 22 proc. būsimos bendros įmonės akcijų. Jei prisijungtų ir Lenkija, proporcijos galėtų keistis.
Galutiniai investiciniai sprendimai turėtų būti priimti per kelerius artimiausius metus. Vyriausybė tikisi, kad elektrinė bus pastatyta iki 2020-2022 metų.