Analitikai spėja, kad „Sanitui“ pavyko atgauti investicijas į įmonę ir sandoris nebuvo nuostolingas, pirmadienį informuoja dienraštis „Verslo žinios“.
Rinkoje svarstoma, kad pardavęs Slovakijos bendrovę „Sanitas“ atsisakė nepatrauklaus turto (gamybą pagal sutartis vykdančios įmonės, jos pardavimai pernai smuko 3,4 proc. iki 14,2 mln. eurų), nes anksčiau ar vėliau jis pats sulauks naujo savininko.
„Sanito“ generalinis direktorius Saulius Jurgelėnas, paklaustas, ar tenkina sandorio kaina, atsako: „Manau, kad teisinga kaina. Sakykim, šis sandoris padės subalansuoti gamybos pajėgumus, kurių per daug turėjome“, – kalba S. Jurgelėnas.
Kas gali paneigti, kad po kurio laiko bendrovė nebus perparduota „Grindeks“, tik jau už kitą kainą.Kiek sumažės „Sanito“ grupės skolos ir kokio dydžio finansinių įsipareigojimų turi „HBM Pharma“, neviešinama. „Nėra iki galo suskaičiuota. Su kai kuriais bankais tartasi, kiek jie prašo, kad mes atiduotume po šio sandorio“, – tvirtino S.Jurgelėnas.
Anot jo, po sandorio gamyba pagal sutartis sumažėjo perpus, maždaug iki 10 proc. visų „Sanito“ grupės pardavimų.
Banko „Finasta“ finansų analitikės Dianos Ūselytės teigimu, svarbu, koks buvo Slovakijos įmonės skolų lygis, o ir pats sandoris galėjo turėti papildomų sąlygų.
Pasak jos, „Sanito“ grupės finansinės skolos yra vienos aukščiausių tarp farmacininkų.
„Šie metai „Sanitui“ turėtų būti lengvesni nei 2009-ieji. kai netrūko nesklandumų dėl pirkėjų Rusijoje mokumo, vaistų perregistravimo, neigiamos zloto silpnėjimo įtakos, kai reikėjo derėtis su bankais dėl skolų pratęsimo. Kita vertus, 2010-aisiais vaistų paklausa tebėra silpnesnė nei gerais laikais – tai neišvengiama mažėjančios perkamosios galios ir vyriausybių taupymo planų pasekmė“, – sako D.Ūselytė. Pasak jos, tokią padėtį patvirtina metų pradžia.
„Kai vertė neskelbiama, sunku komentuoti. Kadangi parduoti tik gamybos pajėgumai, tikėčiausi, kad parduota už buhalterinę turto vertę. Europoje yra didelis gamybos pajėgumų perteklius ir reta įmonė sugeba šioje veikloje pasiekti gerų veiklos rezultatų“, – sako investicinio banko „Evli“ įmonių finansų vadovas Baltijos šalyse Julijus Grigaliūnas.
Jis spėja, kad K.Lipmanas mato galimybių glaudžiau sujungti gamyklos veiklą su „Grindeks' veikla.
D.Ūselytei nerimą kelia pagrmdinio akcininko K.Lipmano sprendimas įsigyti 'HBM Pharma“ atskiros nuosavos įmonės vardu, ypač turint omenyje, kad gamybos pagal sutartis pagrindais Slovakijoje buvo gaminama didesnė dalis „Grindeks“ produkcijos.
Kas gali paneigti, kad po kurio laiko bendrovė nebus perparduota „Grindeks“, tik jau už kitą kainą.
2008 metų liepą buvo ieškota „Sanitui“ pirkėjo, strateginių galimybių apžvalgai buvo pasisamdyta „Merrill Lynch International“, o konkrečius pasiūlymus dėl bendrovės akcijų įsigijimo buvo pateikę trys potencialūs pirkėjai. Tačiau, pučiantis pasaulio finansų rinkų krizei, investuotojas atsitraukė, nes negavo finansavimo, o „Invalda“ dalį turimų farmacijos įmonės akcijų (20,3 proc.) perleido pagrindinio „Sanito“ akcininko „Citi Venture Capital International“ bendrovei „Baltic Pharma“.
„HBM Pharma“ „Sanitas“ įsigijo iš „SanofiAventis“ 2005 metų liepą už 43,851 mln. litų. Įmonė buvo integruota į „Sanito“ grupę kaip gamybos padalinys bei pardavimų ir rinkodaros centras skverbimuisi į kaimynines šalis.
„HBM Pharma“ pagrindinė veikla buvo gamyba pagal sutartis (angl., contract manufacturing), įmonė parduota su visomis galiojančiomis sutartimis. Pardavimų, rinkodaros ir registracijos padaliniai, veikiantys Slovakijoje ir Čekijoje, buvo atskirti nuo „HBM Pharma“ dar prieš sandorio užbaigimą ir liko „Sanito“ įmonių grupėje.
„Sanitas“ 2010 metų veiklos prognozių neskelbia.