Socialiniame tinkle „Facebook“ pradėtos platinti nuorodos į pasiūlymus, kur už 10 eurų per mėnesį siūloma išnuomoti asmenines „Facebook“ paskyras. Tokias nupirktas reklamas rodo pats socialinis tinklas „Facebook“.
Tuo pat metu socialinio tinklo naudotojai skatina ir būti atidiems – tokia veikla yra neleistina.
„Tai, ką jie siūlo, yra scam'as, nepasimaukit. Šitą įrašą parašiau su intencija atkreipti dėmesį į apgavikus ir šitą nesąmonę“, – dalinosi viena reklama „Facebook“ narė Monika.
Pavyzdžiui, ši svetainė siūlo uždirbti papildomus 120 eurų per metus „lengvai ir be pastangų“.
„Jūsų slaptažodis lieka tas pats – mes norime pasiekti skelbimų tvarkyklę, esančią jūsų „Facebook“ paskyroje. Jūs negausite jokių nepageidaujamų laiškų ar pranešimų – netgi jūsų draugai nežinos, kad uždirbate naudodami savo paskyrą!“, – skelbia apgavikai.
Aiškinama, esą skaitmeninio marketingo agentūra turi daug klientų, kurių reklamas nori patalpinti „Facebook“ erdvėje kiekvieną dieną: „Deja, „Facebook“ riboja reklamų iš vienos paskyros skaičių. Taip, mes galėtume patys užregistruoti daug paskyrų, tačiau „Facebook“ neleis sukurti reklamų naujai atsiradusioms paskyroms. Todėl mes norime išsinuomoti jau egzistuojančias paskyras“.
Tačiau visa svetainė grįsta melu.
Jau pačioje svetainėje naudojamos ir pavogtos tapatybės – svetainės paslaugas reklamuoja „esami nariai“ Nerijus ir Monika. Tačiau pateiktos nuotraukos – Rusijos jungtinio darbo fronto partijos aktyvisto Aleksandro Stepanovo ir „Mis Jekaterinburgas“, bei „Mis Rusija“ Irinos Antonenko, atskleidžia „Google“ paveikslėlių paieška.
Dar daugiau, tokia pati identiška svetainė veikia ir lenkiškai – ten tos pačios nuotraukos, bet paslaugas siūlo jau Marekas Ružykas ir Agnieszka Majewska. Ir kaina jau gerokai didesnė – siūlomi 93 eurai per mėnesį (400 zlotų).
„Nėra nieko keisto išnuomoti savo butą. Išnuomoti savo „Facebook“ paskyrą yra lygiai tas pats“, – sako apgavikai.
Tačiau tai veikiau prilygtų pasiūlymui už 10 eurų mėnesiui išnuomoti savo pasą, ar mokėjimo kortelę, lygina duomenų apsaugos specialistai.
„Facebook“ taisyklėse nurodoma, kad profilis yra skirtas tik individualiam naudojimui, naudotojas turėtų prisistatyti savo vardu, neleidžiama apsimesti kuo nors kitu. Jei „Facebook“ nustatytų tokią neleistiną veiklą, paskyra gali būti blokuojama. Bet dar didesnė tikimybė, kad sukčiai paskyrą užvaldytų ir panaudotų savo piktiems kėslams.
Daugiau panašių pasiūlymų galima atrasti ir lietuviškuose skelbimų portaluose, forumuose.
Dažniausiai tokių pasiūlymų nuorodos veda į užsienyje įkurtas svetaines, nors jos ir išverstos į lietuvių kalbą. Tokių svetainių kūrėjus nustatyti itin sudėtinga. O telefono numeriai taip pat nėra nurodomi – susisiekti siūloma elektroniniu paštu.
S.Stūrys: galima prarasti ne tik pinigus ir paskyrą, bet ir reputaciją
Informacinių technologijų sprendimų ir paslaugų teikėjos „Atea Baltic“ marketingo direktorius Simonas Stūrys įspėja, kad susivilioję tokiais pasiūlymais gali itin skaudžiai nukentėti.
„Ši veikla, panašu, nutaikyta į vaikus bei bendrai mažiau technologijomis besidominčius, patiklesnius privačius asmenis. Iš pirmo žvilgsnio čia viskas aišku – tai nėra skaidri veikla. Atiduodate savo paskyrą nežinodami, kam ji bus naudojama, o tarp tikslų gali būti ir nusikalstama veikla. Jei jau paskyrą kažkas perka ar nuomoja, tai jie tikrai tikisi atgauti ne mažiau nei sumokėjo. Gerai, jei tai komerciniai pranešimai, bet net ir to jūs nežinosite“, – sako S.Stūrys.
Ne kartą jau buvo pranešama apie naujienas, kuomet sukčiai, užvaldę svetimas „Facebook“ paskyras, bando pasiskolinti pinigų iš draugų – jie galvodami, kad skolina pažįstamam, neįtaria apgaulės.
„Viename iš puslapių, kuriame siūloma išnuomoti „Facebook“ paskyrą, rašo, kad klientas turės suteikti prieigą prie savo kompiuterio per „Team Viewer“ – tai reiškia pilną prieigą prie kompiuterio iš išorės. Toks pirkėjas prisijungęs prie vartotojo kompiuterio galėtų jį valdyti taip pat, kaip ir kompiuterio savininkas: atsidaryti bet kokį puslapį, prisijungti prie svetainių, kur išsaugoti slaptažodžiai, pvz., „Paypal“ ar pašto. Gali parsisiųsti bet kuriuos dokumentus“, – įspėja S.Stūrys.
Anot jo, naujiems paskyros valdytojams apskritai būtų prieinama visa susirašinėjimų, veiklos istorija.
Jis abejoja ir tikimybe, kad už išnuomotą paskyrą apskritai bus atsiskaityta.
„Gali būti daug suktybių. Vienoje iš svetainių matome mokėjimų išrašą. Bet išraše ne tik sumokama, bet ir paimami mokėjimai – jūsų sąskaita naudojama pirkti reklamai. Kas garantuos, kad balansas bus teigiamas sąskaitos savininko naudai, kai „bendradarbiavimas“ bus nutrauktas?“, – sako S.Stūrys.
Jis įspėja, kad kraštutiniu atveju už neteisėtą veiklą per užvaldytą paskyrą gali tekti teisintis netgi teisėsaugai – pvz., dėl rasistinių, homofobinių, atvirai agresyvių ar grasinančių pareiškimų ir pan.
„Tai labai pavojinga. Daug socialinių tinklų vartotojų yra gana aktyvūs, jie susikūrę savo įvaizdį, turi draugus. Viso to galima netekti akimirksniu“, – sako S.Stūrys.
Nacionalinio kibernetinio saugumo centras: ypač rizikinga
Nacionalinio kibernetinio saugumo centras (NKSC) aiškina, kad kiekvienas socialinis tinklas turi savo naudojimo taisykles, su kuriomis kiekvienas naudotojas sutinka registruodamasis į tą konkrečią platformą – tai yra dviejų šalių susitarimas.
Socialinio tinklo naudotojas yra atsakingas už tai, kaip naudoja paskyrą ir kokį turinį generuoja. Be to, pažeidus socialinio tinklo nustatytas naudojimosi taisykles, jo administratoriai pažeidėjus dažniausia šalina iš socialinio tinklo naudotojų.
„NKSC vertinimu, tokia socialinių tinklų paskyrų „nuoma“ yra ypač rizikingas pasirinkimas, nes sukuriamos sąlygos tapatybės vagystei ir teisės į privatumą pažeidimams – anonimui perduodama paskyros prisijungimo informacija ir prieiga prie saugumo/slaptažodžių nustatymų, taip pat visi paskyroje esantys asmens duomenys (vardas/pavardė, gimimo metai ir vieta, el. paštas, tel. numeris, kontaktai, susirašinėjimo istorija ir kt.)“, – aiškinama komentare.