„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Apie kontrabandinėmis cigaretėmis, namine ar degalais prekiaujantį kaimyną galima bus pranešti anonimiškai

Siekdami užkirsti kelią Lietuvoje įsivešėjusiai šešėlinei prekybai, pagal kurią Lietuva yra trečia nuo galo Europos sąjungoje (ES), Všį „Lietuva be šešėlio“ pradėjo tinklalapio www.beseselio.lt kūrimą, kuriame bet kuris gyventojas galės anonimiškai pranešti apie nelegalią prekybą.
Šilutiškis automobilio bagažinėje gabeno naminę degtinę.
Šilutiškis automobilio bagažinėje gabeno naminę degtinę. / Tauragės apskrities VPK nuotr.

Tinklalapyje kiekvienas šalies gyventojas gali anonimiškai pranešti apie pastebėtą nelegalios prekybos židinį, nurodydamas jo vietą ir prekybos tipą (alkoholis, cigaretės, kuras). Lietuvoje tai pirmasis tokio pobūdžio projektas.

Skaičiuojama, kad šešėlinė ekonomika sudaro apie 30 proc. realios ekonomikos ir pagal šį rodiklį lenkiame tik Bulgariją ir Rumuniją.

„Skaičiuojama, kad šešėlinė ekonomika sudaro apie 30 proc. realios ekonomikos ir pagal šį rodiklį lenkiame tik Bulgariją ir Rumuniją. Europoje šešėlis vidutiniškai sudaro apie 10 procentų. Blogiausia, kad visuomenės pakantumas kontrabandinėms prekėms pasiekė stulbinančias aukštumas – 66 proc. gyventojų pateisina nelegalią prekybą“, – trečiadienį spaudos konferencijoje sakė vienas projekto bendraautorių Kęstutis Kupšys.

Pasak jo, dėl šešėlio kasmet kiekvienas pensininkas praranda po 3 tūkst. litų, o kiekvienas mokytojas – po 28 tūkst. litų. Tačiau, kaip atkreipia dėmesį K.Kupšys, finansai – ne blogiausia nelegalios prekybos pusė.

Esą siekiant išvengti atsakomybės už šešėlinę prekybą į ją įtraukiami nepilnamečiai, o vystant šešėlinį verslą kuriamos nusikalstamos struktūros.

Be to, nelegalių prekių kokybė nėra kontroliuojama, kai kurie šešėlinėje rinkoje vartojami produktai gali būti pavojingi sveikatai ir gyvybei.

„Piliečių grupė sukūrė įrankį, kuris įgalina visus mus, kurie netoleruoja nelegalios prekybos, fiksuoti nelegalius taškus ir padėti valstybės institucijoms tvarkytis su šia problema, – sako projektą palaikantis visuomeninių iniciatyvų „Baltosios pirštinės“ ir „Darom“ bendraautorius. – Dažnai nutinka taip, kad vietos policija žino apie prekybos taškus, tačiau su jais nesusitvarko. Tikimės, kad viešumas padės išspręsti šią problemą.“

Piliečių nurodyta informacija apie nelegalios prekybos taškus bus perduodama iniciatyvą palaikančiai policijai, kuri gautą medžiagą nagrinės įstatymų numatyta tvarka. Nelegalios prekybos vietos bus žymimos žemėlapyje ir kiekvienas, apsilankęs svetainėje galės pamatyti, kurie regionai labiausiai apimti šešėlio.

Manoma, kad sistema leis kur kas lengviau išsiaiškinti nelegalios prekybos taškus. Projekto svetainėje tikimasi realiuoju laiku matyti, kiek pinigų dėl šešėlinės ekonomikos praranda Lietuvos biudžetas. Šiemet jis jau spėjo perkopti 400 mln. litų ribą.

Viešoji įstaiga „Lietuva be šešėlio“ – kelių Lietuvos piliečių ir visuomeninių organizacijų įkurta bendruomenė, siekianti burti visus, neabejingus šešėlinės ekonomikos problemai. Všį „Lietuva be šešėlio“ ketina keisti šią situaciją, kurdama iniciatyvas, skatinančias platesnį visuomenės įtraukimą į kovą su šešėline rinka.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs