Apklausa: lietuviai permoka už būsto paskolas?

Nors vidutinė būsto paskolų palūkanų marža šiuo metu siekia apie 1,6 proc., beveik pusės paskolų turėtojų sutartyse užfiksuota marža viršija 2 procentus. Tai parodė rugsėjį bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa, rašoma „Urbo“ banko pranešime spaudai.
Nuosavas namas
Nuosavas namas / 123FR nuotr.

Šio tyrimo duomenimis, daugiau nei 10 proc. būsto paskolų turėtojų apskritai nežino, kokia yra jų sutartyje nustatyta banko taikoma palūkanų marža.

Lietuviai permoka už būsto paskolas?

Visuomenės nuomonės tyrimas parodė, jog daugiau nei trečdalio, arba 36 proc. būsto paskolų turėtojų sutartyse nustatyta banko palūkanų marža (neskaitant Euribor) svyruoja nuo 2 iki 3 proc. Dar 11 proc. teigė pasirašę būsto kredito sutartis su 3 proc. viršijančia palūkanų marža.

Pasak apklausą inicijavusio „Urbo“ banko Verslo tarnybos direktoriaus Juliaus Ivaškos, mokantys didžiausias palūkanas turėtų aktyviausiai pasidomėti galimybe refinansuoti savo turimą būsto paskolą.

„Daugiau nei 2-3 procentus siekusios būsto paskolų palūkanos kažkada buvo įprastas reiškinys, tačiau dabar situacija visiškai pasikeitusi. Pastaruoju metu mažėja tiek vidutinė bankų paskolų palūkanų marža, tiek Euribor palūkanų norma. Infliacijos tempai susitraukė, spartėja ekonomikos augimas, didėja gyventojų pajamos, tad metas refinansuoti savo būsto paskolą dabar tikrai yra palankus. Juolab kad šiuo metu galima gauti pasiūlymą kompensuoti su paskolos refinansavimu susijusias išlaidas“, – sako J.Ivaška.

Apklausos duomenimis, iš viso šiuo metu būsto paskolas yra paėmę beveik penktadalis (18 proc.) Lietuvos gyventojų. 28 proc. jų yra taikoma 1,5-2 proc. dydžio palūkanų marža, o 12 proc. – mažesnė nei 1,5 proc. Lietuvos banko (LB) duomenimis, rugpjūčio mėnesį naujai sudarytoms būsto paskoloms buvo taikoma vidutinė 5 proc. būsto paskolų norma. Į ją, be banko maržos, įskaičiuota ir Euribor (tarpbankinės rinkos palūkanų norma) – 6 mėn. Euribor dydis rugpjūčio mėnesį dažniausiai svyravo 3,40-3,45 proc. ribose.

Septintadalis nežino banko taikomos maržos

Didžiausia dalis žmonių, mokančių 3 proc. viršijančias palūkanas, yra 56-erių metų amžiaus ir vyresnių kategorijoje – beveik ketvirtadalis, arba 23,5 proc. Palyginti, iš visų 26-35 m. amžiaus respondentų daugiau nei 3 proc. palūkanų bankui moka tik 4,3 proc. būsto paskolų turėtojų.

13 proc. būsto paskolų turėtojų, nurodė, jog nežino ar neprisimena, kokia yra jų mokama banko palūkanų marža. Daugiausiai tokių „užmaršuolių“ – net 22,2 proc. – yra tarp 46-55 metų amžiaus respondentų. Savo mokamų palūkanų dydžio neprisimena 8,1 proc. vyrų ir beveik 17 proc. moterų.

Apklausa taip pat parodė, kad bankui mokamų palūkanų dydį kur kas geriau prisimena santuokoje ar partnerystėje gyvenantys žmonės.

Paskolų sąlygoms gerėjant, verta pagalvoti apie refinansavimą

Tyrimo duomenimis, būsto paskolos refinansavimo galimybė domina 27 proc. būsto paskolų turėtojų – iš jų trečdalis jau derina šį klausimą su bankais, o du trečdaliai ketina padaryti tai artimiausiu metu. Tiesa, lygiai pusė būsto paskolą turinčių respondentų nurodė jos refinansuoti artimiausiu metu neketinantys ir apie tai apskritai nesvarstantys.

„Urbo“ banko atstovas juos skatina nepatingėti ir pasidomėti refinansavimo galimybėmis.

„Būsto paskolų rinka nuolat keičiasi ir sąlygos, kuriomis paskolos buvo išduodamos prieš keletą ar keliolika metų, gali labai skirtis nuo šiandieninių. Apie refinansavimą ypač turėtų pagalvoti tie žmonės, kurie būstui skolinosi palūkanų piko periodais – labai tikėtina, kad dabar jiems pavyktų itin reikšmingai susimažinti savo finansinius įsipareigojimus“, – pabrėžia J.Ivaška.

LB duomenimis, iš viso šių metų rugpjūčio pabaigoje Lietuvoje buvo išduota būsto paskolų už 12,76 mlrd. eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis