Artėja JAV prezidento rinkimai: kokia bus jų įtaka jūsų investicijoms?

JAV prezidento rinkimai artėja link finišo tiesiosios – netrukus sužinosime, kuriam iš kandidatų amerikiečiai patikės savo valstybės vairą. Kartu su likusiu pasauliu sulaikę kvapą šių rinkimų rezultatų lauks ir investuotojai. Kaip jūsų investicijos galėtų reaguoti į Kamalos Harris arba Donaldo Trump pergalę rinkimuose, pasakoja „Luminor“ banko vyresnysis portfelio valdytojas Mantas Skardžius, rašoma „Luminor“ pranešime spaudai.
Eurai
Eurai / 123RF.com nuotr.

Abiejų JAV prezidento rinkimų kandidatų planai nėra pilnai aiškūs, o išsakomos mintys – kartais padrikos, bet preliminarią kryptį ir įtaką investuotojams spėti galima, sako M.Skardžius.

Ką reikštų K.Harris pergalė

K.Harris daugeliu atvejų siejama su dabartine prezidento Joe Bideno vykdoma politika, tad jai laimėjus būtų galima tikėtis tam tikro politinio tęstinumo. Tai galimai reikštų išliekantį palankumą atsinaujinančiai energetikai, švelnesnę ar bent jau labiau nuspėjamą imigracijos bei užsienio politiką, mąsto ekspertas.

Vladimiro Ivanovo nuotr. /Mantas Skardžius
Vladimiro Ivanovo nuotr. /Mantas Skardžius

„Būtent šis nuspėjamumas galėtų būti didžiausias K.Harris pranašumas finansų rinkose. Nebūtinai tobula, bet pakankamai nuspėjama K.Harris politika galėtų nulemti tolimesnį pasaulio ir JAV akcijų kainų augimą, bei nuoseklų obligacijų kainų atsigavimą regint jau pradėtas mažinti palūkanų normas“, – pažymi M.Skardžius.

Ką reikštų D.Trumpo pergalė

Savo ruožtu D.Trumpas yra „spalvingesnis“ pasirinkimas JAV rinkėjams, o kartu ir pasaulio investuotojams, sako ekspertas.

„Karštligiškai keliami prekybos tarifai, mažinami mokesčiai, persvarstoma karinė parama sąjungininkams, beprecedentis imigracijos politikos griežtinimas yra tik keli kandidato pažadai. Vargu, ar visus šiuos pažadus bus galima ar siekiama įgyvendinti, tad rinkos dalyviams lieka tik spėlioti daugybės scenarijų tikimybes. Dėl šios priežasties finansų analitikai dažnai sutaria, kad didžiausias su D.Trumpu siejamas veiksnys yra investuotojų taip nekenčiamas „neapibrėžtumas“, – kalba M.Skardžius. – Jam laimėjus rinkimus, veikiausiai turėtume laukti atsargesnės investuotojų elgsenos iki paaiškės, ką konkrečiai jis ruošiasi įgyvendinti.“

Į tokią neapibrėžtą situaciją akcijų rinkos dažniausiai reaguoja stovėjimu vietoje ar kritimu. Europos ar Azijos akcijos galėtų susvyruoti dėl neapibrėžtų naujųjų JAV saugumo įsipareigojimų, JAV akcijos kentėtų dėl chaotiškos tarifų politikos ar kitų kartais viena kitai prieštaraujančių idėjų, sako ekspertas.

„Kita vertus, toks nežinomybės šuolis finansų rinkose turėtų kilstelėti tradicinių saugiomis laikomų priemonių kainas – kaip kad šiuo metu istorines aukštumas mušantis auksas ar JAV valiuta – doleris – kurio vertė ūgteli investuotojams ieškant saugios užuovėjos nežinomybės metu“, – tvirtina M.Skardžius.

O kas, jei JAV rinkimus ignoruosime?

Skambios antraštės ir trumpalaikiai finansų rinkų svyravimai užburia, bet kartais verta atsisukti į ilgalaikę statistiką. Remiantis „Blackrock“ duomenimis, jei nuo pat 1953-ųjų būtumėte investavę tik tuomet, kai prezidento poste darbavosi respublikonų partijos atstovas, būtumėte savo pradinį tariamą 1 tūkst. JAV dolerių kapitalą užauginę iki 31 tūkst. JAV dolerių. Analogiškai investavę tik tuomet, kai prezidento poste darbuojasi demokratų partijos atstovas, savo kapitalą būtumėte išauginę iki 50 tūkst. JAV dolerių.

„Įdomu tai, kad jei visus pastaruosius 70 metų būtumėte absoliučiai ignoravę prezidento rinkimus ir tiesiog palikę investuotus 1 tūkst. JAV dolerių augti, šie būtų išaugę į anuos du variantus gerokai pranokstančią 1,58 mln. JAV dolerių sumą. Statistika kartais gali apgauti, o istorija nebūtinai kartotis, bet peršasi išvada, kad istoriškai sekti prezidento rinkimų batalijas finansiškai paprasčiausiai neapsimoka“, – išvados prieina M.Skardžius.

Tad ką investuotojams daryti, laukiant JAV prezidento rinkimų? M.Skardžius sako, kad priklausomai nuo to, kuris kandidatas laimės, atskiri rinkos segmentai ar turto klasės gali ir veikiausiai susvyruos trumpuoju laikotarpiu. Kita vertus, istorija rodo, kad jei nesivaikysime trumpalaikių spekuliacijų, o tiesiog laikysimės ilgalaikio investavimo plano, pasieksime didžiausią sėkmę. Žinoma, bet koks investavimas visada yra susijęs su rizika.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų