Aplinkos ministerija teigia, kad su Seimo palaiminimu švaresnės Lietuvos galima tikėtis po 2–3 metų, penktadienį rašo dienraštis „Verslo žinios“.
Pakuotės atliekų perdirbėjų asociacija, Lietuvos komunalininkų ir atliekų tvarkytojų asociacija bei gamintojus ir importuotus vienijanti viešoji įmonė „Žaliasis taškas“ pasirašė Bendradarbiavimo pakuočių atliekų tvarkymo srityje memorandumą.
„Tokia padėtis, kokia yra dabar, jau nebetenkina nė vienos iš šalių. Visi – gamintojai, komunalininkai, perdirbėjai – nori permainų“, – aiškina dokumento atsiradimo priežastis „Žaliasis taškas“ generalinis direktorius Gintaras Varnas, manantis, kad pakuočių atliekos Lietuvoje tvarkomos vangiai, nes prastai finansuojamas jų surinkimas per konteinerinę sistemą ir nepakankama kontrolė.
Dabartinė pažymų sistema, anot jo, ydinga: gamintojas, kuriam galioja prievolė tvarkyti pakuotės atliekas, tiesiog nusiperka pažymą, kad atliekos perdirbtos, ir yra atleidžiamas nuo pakuotės mokesčio, nepakankamai kontroliuojama, ar iš tiesų yra surenkami tie pakuotės kiekiai, kurie deklaruoti pažymose.
Anot jo, dalis pažymų išrašoma, nors realiai atliekos iš gyventojų nebuvo surinktos ir tvarkytos: „Prisidengdama fiktyviomis pažymomis, šalis nevykdo užduočių. Lietuva deklaruoja, kad sutvarko 45–50 proc. pakuočių, o iš tiesų – vos 30 proc. Gamintojų pinigai, skirti atliekoms tvarkyti, nepasiekia surinkėjų“.
Manoma, kad per įvairius tarpininkus Lietuvoje kasmet parduodama fiktyvių pažymų už 10 mln. litų.
Lietuvos komunalininkų ir atliekų tvarkytojų asociacijos prezidentas Algimantas Bakas sako, kad pagrindinė problema – per menkas pakuotės surinkimas iš komunalinių atliekų srauto, o didžiausiu komunalininkų skauduliu jis vadina dideles rūšiavimo konteinerių aptarnavimo sąnaudas.
Aplinkos ministerijos Atliekų departamento direktorė Vilma Karosienė informuoja, jog jau parengtos pataisos, kurių esmė, kad gamintojų ir importuotojų pinigai patektų į daugiausia šiandien problemų keliančią sistemos grandį – pakuočių atliekų išrinkimą iš komunalinių atliekų srauto.