Elektronikos verslo atstovai (Elektros ir elektroninės įrangos gamintojų ir importuotojų asociacija (EEPA), Lietuvos prekybos įmonių asociacija, asociacija „Infobalt“, Nacionalinė elektros technikos verslo asociacija NETA, Lietuvos inžinerinės pramonės asociacija LINPRA bei Lietuvos elektroninės prekybos asociacija LEPRA valdžios prašo įstatymu pažaboti klestinčią šešėlinio verslo sritį – vertingų metalų turinčių atliekų surinkimą, supirkimą ir perdirbimą, ketvirtadienį informuoja dienraštis „Lietuvos rytas“.
Pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus, Vyriausybė kasmet nustato elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymo užduotis, kurias gamintojai ir importuotojai priversti vykdyti pirkdami perdirbėjų pateikiamas pažymas. Tačiau ar realiai sutvarkyta tiek atliekų, kiek rašoma popieriuose, patikrinti faktiškai neįmanoma
„Dabartinė padėtis elektronikos atliekų tvarkymo srityje panaši į tai, kas dedasi šilumos ūkyje, kai ir šilumos tiekimas, ir priežiūra, ir sąskaitų išrašymas yra vienose rankose. Tuo tarpu atsisakyti pirkti atliekų tvarkymo įmonių paslaugas ir pradėti kartu su savivaldybėmis kurti skaidrią ir gyventojams patogią elektronikos atliekų surinkimo sistemą galėsime tik tada, kai teisės aktai nebeįpareigos mūsų pirkti pažymų“, – aiškino EEPA direktorius Giedrius Mikulskas.
Pasak atliekų tvarkymo bendrovės „EMP Recycling“ direktoriaus Almanto Kybarto, įmonė iš legalių, licencijas turinčių metalo laužo aikštelių šiemet supirko apie 1 tūkst. tonų elektronikos atliekų. Tai – maždaug keturiskart daugiau, nei surinko EEPA.
„Yra ir nelegalių metalo supirktuvių, kurios superka atliekas be jokių apskaitos dokumentų. Tai ir yra šešėlinis verslas, su kuriuo reikėtų kovoti, o ne su legaliai dirbančiomis įmonėmis“, – sakė A.Kybartas.
Todėl gamintojai ir importuotojai sutartinai pritaria Aplinkos ministerijos pateiktoms Atliekų tvarkymo įstatymo pataisoms ir teigiamai vertina siūlymą panaikinti „popierines“ pažymas bei skirti prievolę finansiškai išlaikyti surinkimo aikšteles.