Vidutinis lietuvio portfelis pernai buvo 6014 eurų – 60 proc. didesnis nei ankstesniais metais. Vidutinis europiečio portfelis augo ne taip sparčiai – 34 proc. – ir pernai perkopė 4 tūkst. eurų ribą. Sparčiau nei lietuvių investiciniai portfeliai augo tik Graikijoje ir Liuksemburge.
Jei analizuotume investuotojų amžių, pernai net 117 proc. padaugėjo jauniausių 18-24 m. lietuvių, kurie pradėjo investuoti ir atsidarė tam skirtas sąskaitas. Daugiausia tokias sąskaitas turinčių buvo 25-34 m. segmente. Amžius stipriai koreliuoja su portfelio dydžiu: jauniausių investuotojų vidutinis portfelis nesiekė 1500 eurų, tarp 25-34 m. lietuvių jis jau viršijo 4000 eurų, 35-44 m. amžiaus segmente siekė daugiau nei 8200 eurų, o dar vyresnių – daugiau nei 12 tūkst. eurų.
Investavimas išlieka gerokai populiaresnis tarp vyrų
Investuojančių vyrų visoje Europoje pernai buvo daugiau nei dvigubai daugiau nei moterų, panaši tendencija vyravo ir ankstesniais metais. Tiesa, pozityvių tendencijų yra – moterys pernai kiek sparčiau atsidarinėjo naujas investavimo sąskaitas nei vyrai (146 proc. prieš 140).
Lietuvoje ši tendencija buvo dar ryškesnė: moterų naujų investicijų sąskaitų pernai daugėjo 82 proc., kai vyrų – 66. Jei lygintume vidutinius portfelių dydžius, atskirtis išlieka didelė: jei lietuvių vyrų vidutinis portfelis pernai siekė kiek daugiau nei 7600 eurų, tai moterų buvo daugiau nei dvigubai mažesnis – kiek didesnis nei 2800 eurų. Didžiausi portfelių skirtumai fiksuoti Pietų Europos šalyse (Graikijoje, Italijoje, Portugalijoje), kur vyrų portfelių dydžiai didesni net 3 ar 4 kartus.
Vidutinis investuojančių su „Revolut“ lietuvių ir bendrai europiečių amžius yra 34 metai. Šis skaičius toks pat tiek tarp investicijomis besidominančių vyrų, tiek tarp moterų. Vidutiniškai jauniausi pernai buvo investuojantys vyrai iš Belgijos (31 metai), vyriausi – vyrai iš Vokietijos (38 metai).
Populiariausios buvo technologijų akcijos
Technologijų bendrovių akcijos buvo tarp populiariausių pernai visoje Europoje. Tiek tarp lietuvių, tiek bendrai europiečių daugiausia įsigytos ir parduotos pernai buvo JAV lustų gamintojo „Nvidia“ akcijos. Antroje vietoje pagal populiarumą buvo „Tesla“, o trečioje lietuvių ir europiečių duomenys išsiskyrė. Lietuviai rinkosi „GameStop“ akcijas, kai europiečiai – JAV IT kompanijos „MicroStrategy“ vertybinius popierius.
Iš Europos bendrovių populiariausia tarp lietuvių pernai buvo Ispanijos farmacijos ir chemijos gamintoja „Grifols“, antroje vietoje – „Fusion Fuel Green“, trečioje – „Telia“ akcijos. Europiečių pasirinkimai šiek tiek skyrėsi: pirmas pasirinkimas sutapo, bet antroje vietoje pagal populiarumą tarp labiausiai perkamų buvo „Airbus“, o „Fusion Fuel Green“ – trečioje vietoje.
Dažniausiai parduodamų akcijų sąraše antroje vietoje tarp europiečių buvo Vokietijos žaliavų gamintojo „Covestro“ akcijos, kiti pasirinkimai sutapo su lietuvių. Tarp lietuvių iš obligacijų pernai populiariausias pasirinkimas (tiek perkamų, tiek parduodamų) buvo JAV, po jų – Europos investicijų banko obligacijos. Tarp lietuvių ir visų kitų europiečių populiariausias ETF išliko „Vanguard S&P 500 ETF (Dist)“.
Kaip atrodė vidutinė lietuvių portfelio struktūra? Daugiau nei pusę (53 proc.) sudarė akcijos, 35 proc. – investicijos į lanksčiuosius pinigų rinkos fondus, dar 11 proc. – į ETF, obligacijos nesiekė nė 1 proc. Jei lygintume su europiečiais, pinigų rinkos fondai tarp jų buvo dar populiaresni, šiek tiek populiaresnės buvo ir obligacijos bei ETF.