Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Augs mokesčiai už gamtos išteklius

Lietuvoje vėl bus didinami mokesčiai už gamtos išteklius – nuo kitų metų už durpes, žvyrą ir kitas iškasenas jie šoktelės 2-3 kartus.
Žvyras
Žvyras / 15min.lt skaitytojo Rimo nuotr.
Temos: 2 Durpės Mokesčiai

Verslininkai įspėja, kad dėl to brangs statybinės medžiagos, ketvirtadienį rašo dienraštis „Lietuvos rytas“.

Naudingosios iškasenos Lietuvoje apmokestintos tik simboliškai. Taip mano valdantieji, nusprendę priblokšti karjerų ir durpynų valdytojus, todėl Aplinkos ministerija jau parengė Valstybinių gamtos išteklių įstatymo pataisas.

Dolomito, smėlio, žvyro, statybinio grunto mokesčiai kils du kartus, durpių – tris. Dėl to jau sutarė Vyriausybė, o Seimas turi apsispręsti rudenį.

Dolomito, smėlio, žvyro, statybinio grunto mokesčiai kils du kartus, durpių – tris. Dėl to jau sutarė Vyriausybė, o Seimas turi apsispręsti rudenį.

„Valdininkai mokesčius kelia neišeidami iš kabinetų. Bent atvažiuotų į durpyną, pamatytų, kaip gyvename, ir kas bus, kai mus dar labiau apmokestins“, – kvietė įmonės „Durpeta“ vadovas Jonas Kantautas.

Tris kartus padidintas mokestis durpėms, pasak jo, pribaigs šią pramonės šaką. Mokestis šioms iškasenoms jau didėjo šių metų pradžioje – iki 62 centų už kubinį metrą. Nuo kitų metų jis sieks du litus.

Padidėjus mokesčiams, durpių gavybos įmonės ketina atleisti dalį darbuotojų.

Mokesčiai už iškasenas buvo didinami ir 2010 metų sausį, ir anksčiau. „Tuomet tai supratome kaip solidarumą, nes šalį apėmė krizė. Biudžetui reikėjo pinigų. Bet kodėl prireikė vėl kelti mokestį dabar? Visiškai neaiškūs motyvai“, – piktinosi bendrovės „Dolomitas“ vadovas Antanas Bartulis.

Pasak jo, jeigu valdžia taip sergi savo gamtos išteklius, turėtų nurodyti uždaryti karjerus, nutraukti eksportą. Kol kas aišku tik tiek, kad statybinės medžiagos, kurioms gaminti naudojamos iškasenos, kitąmet tikrai brangs.

Įstatymo pataisų autoriai teigia besivadovaujantys ES šalių patirtimi. Mokesčiai už gamtos išteklius Vakarų valstybėse sudaro nuo 4 iki 10 proc. jų vertės.

Lietuvoje siekiama, kad gamtos ištekliai būtų apmokestinami iki 6 proc. jų rinkos vertės.

Dolomitas, durpės, molis, smėlis, žvyras ir klintys – šių naudingųjų iškasenų mūsų šalyje yra išgaunama daugiausia. Pernai išgauta dolomito -1150 tūkst., žvyro – 62 tūkst., mažaskaidžių durpių – 0,9 mln., smėlio – 1388 tūkst. kub. metrų.

Daugumos naudingųjų iškasenų gavyba pernai, palyginti su 2009 metais, ūgtelėjo. Geologijos tarnyba prognozuoja, kad šiais metais ji irgi didės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?