Vyriausybė skyrė dešimtis milijardų dolerių kovai su pandemija, kuri nuniokojo pasaulinę prekybą ir privertė paskelbti karantiną didžiojoje šalies dalyje kiek anksčiau šiais metais.
Pasak pareigūnų, bendrasis vidaus produktas (BVP) balandžio–birželio mėnesiais sumenko 7 proc., o ekonomika pirmą kartą per beveik tris dešimtmečius patyrė nuosmukį.
Jei du ketvirčius iš eilės ekonomika traukiasi, tuomet ji patiria recesiją, o per ankstesnius tris mėnesius Australijos ekonomika jau sumenko 0,3 procento.
Šalies finansų ministras Joshas Frydenbergas taip pat teigė, kad biudžeto deficitas per metus iki 2021 metų birželio 30 dienos išaugs iki 185 mlrd. Australijos dolerių (132 mlrd. JAV dolerių) – beveik dešimtadalio BVP. Per pastaruosius 12 mėnesių biudžeto deficitas pasiekė 86 mlrd. Australijos dolerių.
„Šie atšiaurūs skaičiai atspindi atšiaurią realybę, su kuria susiduriame, – kalbėjo J.Frydenbergas. – Ekonominė perspektyva išlieka labai neapibrėžta.“
Didžiąją prognozuojamo deficito dalį sudaro didžiulės apimties skatinamosios priemonės, skirtos padėti ekonomikai nenuskęsti ir užkirsti kelią visiškam ekonomikos nuosmukiui.
Pasak J.Frydenbergo, vyriausybė skyrė maždaug 289 mlrd. Australijos dolerių, kad apsaugotų šalį nuo viruso pandemijos padarinių, įskaitant paramą darbuotojams, verslui ir pensininkams.
Prognozuojama, kad nedarbas, kuris šiuo metu siekia 7,4 proc. ir yra didžiausias per du dešimtmečius, gruodį išaugs iki 9,3 procento
Visgi vyriausybė prognozuoja greitą atsigavimą, o trečiąjį ketvirtį ekonomika gali vėl imti augti, nes sušvelninus ribojančiąsias priemones, ėmė didėti aktyvumas.
J.Frydenbergas taip pat prognozavo, kad 2021 metais BVP augs 2,5 proc., iš dalies remiantis prielaida, kad tarptautinės sienos bus atidarytos nuo sausio 1 dienos.
Australijoje užregistruota daugiau nei 13 000 COVID-19 užkrato atvejų ir 133 mirtys.
Tikimasi, kad vyriausybė visą biudžeto projektą pristatys spalio mėnesį, o ekonomikos augimo duomenys bus paskelbti rugsėjį.