Azijoje sušmėžavo 1997 metų krizės šmėkla

Azija primena 1997 metus. Praėjus aštuoniolikai metų nuo tada, kai žemyne praūžė krizė, versdama vyriausybes ir kompanijas, sukeldama chaosą, Azijos valiutos ir vėl jaučia didžiulį spaudimą, rašo CNN.
Indoneziečiai dėvintys tradicinius tautinius rūbus
Azijoje sušmėžavo 1997 metų krizės šmėkla / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Sunkiausiai sekasi Malaizijai ir Indonezijai. Per pastaruosius metus Malaizijos valiuta ringitas dolerio atžvilgiu nuvertėjo maždaug ketvirtadaliu, o Indonezijos rupija – maždaug 15 proc. Abi valiutos šiuo metu yra silpniausios nuo pastarosios Azijos krizės.

Tuo metu Pekinas ką tik devalvavo juanį, manoma, kad tai padės šalies eksportuotojams. Dėl tokio požiūrio tarp Azijos vyriausybių gali atsirasti trintis, regione gali kilti valiutų karas, atpigti rupija, ringitas ir kitos pažeidžiamos valiutos.

Investuotojai atidžiai stebi situaciją, tačiau dar nepanikuoja. Daugelis Azijos valstybių turi didelius užsienio valiutos rezervus, kurie gali būti panaudoti vietinių valiutų apsaugai. Priežiūra nuo 1997 metų pagerėjo, o skolos lygis nukrito.

„Capital Economics“ ekonomistas Danielis Martinas sakė, kad, išskyrus Malaiziją, kuri turi didelę skolą JAV doleriais, valiutos silpnumas nėra didelė rizika nė vienai stambiai regiono ekonomikai.

Tačiau nerimauti vis tik yra dėl ko. Didelę paklausą Azijoje sukurianti Kinijos ekonomika pastaraisiais mėnesiais buksuoja. Valstybės, kurios eksportuoja į Kiniją, įskaitant Taivaną, Malaiziją, Pietų Korėją ir Vietnamą, dėl to gali susidurti su didelėmis problemomis.

Daugelio besivystančių ekonomikų pagrindinis variklis yra tokie ištekliai kaip nafta, varis ar soja, kurių kainos pastaraisiais metais krito. Malaizija, pavyzdžiui, yra didelė naftos eksportuotoja. Indonezija parduoda daug anglies, palmių aliejaus ir kaučiuko užsienyje.

Daug ekspertų tikisi, kad JAV centrinis bankas padidins bazinių palūkanų normą rugsėjį, o to jis nedarė nuo 2006 metų.

Tai besivystančių rinkų kompanijoms padidintų skolinimosi kainą, taip pat JAV skola taptų patrauklesnė investuotojams, taigi besivystančių rinkų skola būtų pardavinėjama.

Indonezijos ir Malaizijos pareigūnai, kaip ir prieš 18 metų, turi būdų atsakui į krizę. Jeigu pavyks išvengti protekcionizmo ir politinės suirutės, išsikapstyti jos turi didesnius šansus.

Tačiau lengva nebus. Malaizijos premjeras Najibas Razakas pastaraisiais mėnesiais yra po padidinamuoju stiklu dėl kaltinimų korupcija, o jo kolega iš Indonezijos Joko Widodo jau iššvaistė didžiąją dalį savo politinio kapitalo, su kuriuo atėjo vadovauti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų