Pagal šias taisykles finansų įstaigos turės žinoti tikruosius įmonių, kurių sąskaitas jos aptarnauja, savininkus, valdančius ne mažiau kaip 25 proc. šių įmonių akcijų, ir saugoti šią informaciją.
Šiems reikalavimams, kurie bus keliami bankams, finansų maklerio įmonėms ir investiciniams fondams, Kongreso patvirtinimas nebūtinas ir jie įsigalios per dvejus metus, rašo JAV verslo dienraštis „The Wall Street Journal“.
Pasiūlymas dėl šių taisyklių buvo svarstytas kelerius metus, tačiau finansų įstaigos jam priešinosi, nes kai kuriose JAV valstijose įmones galima registruoti neatskleidžiant duomenų apie jų tikruosius savininkus ir JAV nėra bendro juridinių asmenų registro. Vienintelis visuotinai prieinamas įmonių identifikatorius yra DUNS numeris, kurį skiria korporacija „Dun & Bradstreet“.
Atsižvelgus į finansų sektoriaus nuogąstavimus, naujosiose taisyklėse atsisakyta reikalavimo bankams atlikti tyrimus, ar sąskaitos turėtojo pateikta informacija apie verslo savininkus yra teisinga.
Finansų ir Teisingumo departamentai taip pat pasiūlė patvirtinti pataisas, pagal kurias tam tikros užsieniečių valdomos įmonės nebegalėtų pasinaudoti galimybe neteikti duomenų JAV mokesčių tarnybai.
Be to, departamentai Kongresą paragino patvirtinti ir didesnius teisės aktų pakeitimus, pagal kuriuos JAV bankai būtų įpareigoti užsienio mokesčių administracijoms atskleisti informaciją apie savo klientus, kuriais būtų užtikrintas informacijos apie JAV užregistruotų įmonių savininkus atskleidimas visose valstijose ir kurie leistų ratifikuoti mokestinius susitarimus su Šveicarija ir Liuksemburgu.
Įgyvendinus šiuos veiksmus, būtų sukurtas bendras tikrųjų įmonių vadovų registras, būtų užtikrintas didesnis finansų sistemos skaidrumas ir būtų užtaisytos esamos teisės aktų spragos, rašo JAV laikraštis „The New York Times“.
„Mūsų teisės aktuose yra spragų, kuriomis pasinaudodami įstatymų pažeidėjai gali slėpti nešvarius pinigus, vengti mokesčių ir verstis kitokia neteisėta veikla“, – rašoma iždo sekretoriaus Jacobo Lew laiške Kongreso vadovams.
Tačiau yra mažai tikėtina, kad respublikonų kontroliuojamas Kongresas rinkimų metais patvirtintų tokius teisės aktų pakeitimus, mano britų verslo dienraštis „The Financial Times“.
Fiktyvių įmonių naudojimas visuomenės dėmesio centre atsidūrė po vadinamojo Panamos popierių skandalo.
JAV prie tarptautinio susitarimo dėl automatiško keitimosi mokesčių informacija dar neprisijungė. Šį susitarimą pasirašė jau 80 šalių, įskaitant ir garsius mokesčių rojus, tokius kaip Britų Mergelių salos, Belizas, Bermuda ir kt.
Šiuo metu Vajomingo, Delavero ir Nevados valstijose registruojant įmonę tikrojo savininko vardo nurodyti nereikia. Visus registracijos darbus atlieka tarpininkai, neatskleidžiantys informacijos apie tikruosius juridinių asmenų savininkus.