„Paskolų moratoriumai, leidžiantys laikinai sustabdyti paskolų grąžinimą, yra vertingas įrankis situacijai stabilizuoti ir suteikti daugiau tikrumo neapibrėžtoje situacijoje. Suvieniję jėgas, bankai bei kitos kredito įstaigos ir toliau padės namų ūkiams bei verslui susitvarkyti su COVID-19 krize bei jos padariniais“, – pranešime žiniasklaidai sakė LBA laikinasis prezidentas Aidas Budrys.
LBA nurodo, jog nuo kovo 16 dienos Lietuvos kredito įstaigos verslui atidėjo paskolų, kurių bendra vertė siekia 1 mlrd. eurų, gyventojams – daugiau kaip 200 mln. eurų vertės būsto paskolų grąžinimą.
Visiems gyventojams, kurie iki karantino pradžios tvarkingai mokėjo įmokas, tačiau dėl koronaviruso situacijos susidūrė su finansiniais sunkumais, neteko darbo ar dalies pajamų, raštu apie tai informavus banką, iki 12-os mėnesių atidedamas pagrindinės būsto paskolos dalies mokėjimas.
Vartojimo kreditams ir lizingui kredito įstaigos moratoriumo periodu taikys atidėjimą iki pusės metų. Atidėjimo laikotarpiu klientui liks mokėti tik palūkanas ar kitus periodinius mokėjimus.
Finansinių įsipareigojimų turinčioms įmonėms paskolų mokėjimas gali būti atidėtas iki 6 mėnesių. Moratoriumas taikomas verslo paskoloms, kurių suma vienai įmonių grupei sudaro iki 5 mln. eurų.
Individualiai sprendžiama tik dėl tų klientų, kurie jau iki 2020-ųjų kovo 16 dienos turėjo reikšmingų bei įsisenėjusių finansinių problemų, vėlavimų ar nemokų.
Šiuo metu prie moratoriumo yra prisijungę 15 kredito rinkos dalyvių. Moratoriumui pritarė Lietuvos bankas.
Finansų įstaigų paskelbtas moratoriumas gyventojų finansiniams įsipareigojimams įsigaliojo balandžio 20 dieną, verslui – balandžio 24 dieną.