2009–2013-aisiais – pirmosios B.Obamos kadencijos metais – metinių šeimos pajamų mediana krito daugiau nei 2,1 tūkst. dolerių, suskaičiavo „Census Bureau“.
„Sunku vėl sukurti „Amerikoje – ir vėl rytas“ įvaizdį, kokį sukūrė R.Reaganas 1984 metais, – sakė buvęs Senato respublikonų patarėjas Johnas Ullyotas. – Žmonės nejaučia, kad juos kas sieja su ekonomikos atsigavimu.“
Baltųjų rūmų ekonomistai teigė, kad „Census“ skaičiavimai neįtraukia darbo vietų skaičiaus augimo ir valandos atlyginimo kilimo šiais metais.
Keturi iš dešimties amerikiečių labai nepritaria tam, kaip B.Obama vaovauja ekonomikai, ir tik mažiau nei 10 procentų amerikiečių galvoja, kad prezidentas dirba gerai.
Apklausos JAV demokratų partijai žada sunkius rinkimus lapkričio 4 dieną, kai partija turės apginti savo nežymią daugumą Senate.
Maždaug du trečdaliai amerikiečių mano, kad ekonomika juda bloga kryptimi. Keturi iš dešimties amerikiečių labai nepritaria tam, kaip B.Obama vaovauja ekonomikai ir tik mažiau nei 10 procentų amerikiečių galvoja, kad prezidentas dirba gerai.
B.Obamą gniuždo faktas, kad visuomenė nesveikina jo administracijos už vadovavimą didžiausiai pasaulio ekonomikai skaudžiausios krizės nuo pat praėjusio amžiaus ketvirtojo dešimtmečio metu. JAV prezidentas su savo komanda tikisi pakeisti žmonių nuomonę.
Pastaraisiais mėnesiais jis važinėja po šalį, siekdamas padėti demokratams. Mažiausiai devynių progų metu jis pažymėjo, kad beveik visi ekonomikos rodikliai Amerikoje pagerėjo jo prezidentavimo metu.
Tarptautinis valiutos fondas prognozuoja, kad JAV ekonomika kitais metais augs 3 procentais. Vadovaujant B.Obamai, buvo sukurta 5,1 mln. darbo vietų, nacionalinis nekilnojamojo turto kainų indeksas „S&P/Case–Shiller“ augo 17 proc., o „S&P 500“ padvigubėjo.
„Beveik pagal kiekvieną ekonomikos rodiklį mes dabar gyvename geriau nei tuomet, kai aš tik pradėjau vadovauti“, – rugsėjo pirmąją Milvokyje sakė B.Obama.
Nors B.Obama giriasi savo pasiekimais, jis pripažįsta – reikia labiau pasistengti, kad augtų darbuotojų atlyginimai.
Iššūkis – atlyginimai
Po dviejų dienų Baltieji rūmai surengė žurnalistams spaudos konferenciją, kur pademonstravo 17 skaidrių apie tai, kaip gerėja beveik visi ekonomikos rodikliai.
Tačiau paklaustas, kurie ekonomikos rodikliai nesitaiso, JAV ekonomikos patarėjų tarybos pirmininkas Jasonas Furmanas sakė, kad neaugančios pajamos neramina.
„Atlyginimai išlieka vienu fundamentalių ekonomikos iššūkių“, – sakė jis.
Nors B.Obama giriasi savo pasiekimais, jis pripažįsta – reikia labiau pasistengti, kad augtų darbuotojų atlyginimai.
„Tai nėra viena lengviausių žinučių. Mes judame teisinga kryptimi, bet mes dar nesame pasiekę tikslo“, – sakė Jaredas Bernsteinas, kuris buvo vyriausiasis viceprezidento Joe Bideno ekonomistas 2009–2011 metais.
„Negaliu įsivaizduoti džiūgaujančių žmonių, ypač, kai jiems pasakoma, kad paskutinį ketvirtį bendrasis vidaus produktas augo 4 proc., o tuo metu jų pajamos nesikeitė“, – pridūrė jis.