Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Aižėjanti euro zona, Kinijos finansų rinkos burbulas ir recesija JAV pasaulio ūkį paskandins chaose?

Kas būtų, jeigu skolų krizės smaugiama Graikija bankrutuotų, o Kinijos finansų rinkos žlugtų? Žurnalo „Foreign Policy“ analitikas Danielis Altmanas pateikia pačią niūriausią prognozę pasaulio ekonomikai.
Mao Zedongo portretas Tiananmenio aikštėje Pekine
Mao Zedongo portretas Tiananmenio aikštėje Pekine / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Leiskite pradėti pasakant, kad aš nežinau kaip atrodo blogiausias scenarijus, kaip to nežino niekas. Dėl netikėtų įvykių yra neįmanoma žinoti, kaip blogai įvykiai gali klostytis pasaulinėje ekonomikoje.

Jeigu Graikija bankrutuos ir turės atsisakyti euro, dings šios valiutos nepažeidžiamumo aura.

Akivaizdžiausi rizikos veiksniai šiuo metu yra euro zonoje ir Kinijoje. Jeigu Graikija bankrutuos ir turės atsisakyti euro, dings šios valiutos nepažeidžiamumo aura.

Neįmanoma taps įmanoma, ir investuotojai bus priversti apsvarstyti faktą, kad kitos šalys, pavyzdžiui Portugalija, gali vieną dieną taip pat palikti euro zoną.

Nežinomybė dėl euro vertės smarkiai išaugs. Centriniai bankai eurus kaip atsvarą JAV doleriams laikė savo rezervuose metų metus. Ši tendencija, kuri po truputį keičiasi, gali dar labiau paspartėti. Kažkada buvusios svajonės, kad euras taps pagrindine tarptautine atsiskaitymo valiuta, žlugo dar prieš dvejus metus Kinijos juaniui tapus antrąja pagal populiarumą valiuta po JAV dolerio.

Viena vertus, Graikijos išėjimas iš euro zonos gali sustiprinti euro vertę. 

Viena vertus, Graikijos išėjimas iš euro zonos gali sustiprinti euro vertę. Ekonomiškai silpnesnės šalys tik silpnina Vokietijos, Prancūzijos ir kitų išsivysčiusių euro zonos šalių kuriamą valiutos sąjungą.

Tačiau dėl euro kurso kilimo gali nukentėti šių šalių eksportas bei susilpnėti ekonomikos augimas, o tai turėtų gerokai didesnę įtaką pasaulio ekonomikai negu Graikija.

Dabar žvilgtelėkime į pradėjusį sproginėti Kinijos akcijų rinkos burbulą. Esant aukštoms akcijų kainoms, tenykštės bendrovės išleisdavo naujus vertybinius popierius ir tokiu būdu padengdavo savo skolas. Tuo metu investuotojai pasiskolino šimtus milijardų dolerių vertybinių popierių portfelių formavimui ir tokiu būdu dar labiau prisidėjo prie akcijų kainų augimo.

Jeigu rinkos patirtų krachą, kompanijos, laisvai leidusios akcijas, nepelnytai įgautų pranašumą milijonų kinų šeimų sąskaita. Iš privačiose sąskaitose esančių milijardų bus finansuojama aibė bereikšmių projektų, o tuo pačiu metu nyks turtas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais