Svaro kursas penktadienį nusileido į žemiausią per pastaruosius 30 metų lygį, o „Brent“ rūšies nafta krito 4,9 proc. – labiausiai per pastaruosius keturis mėnesius. Nors tokie pokyčiai yra gana staigūs, per pastaruosius penkerius metus tai buvo nutikę keliasdešimt kartų.
Penktadienį visų į „Bloomberg Commodity Index“ įtrauktų žaliavų kainos smuko mažiau kaip 5 procentais. Pats rodiklis nusileido 1,6 proc., tai yra mažiau negu sausį ir vasarį, kuomet žaliavos gerokai atpigo. Visgi analitikai teigia, kad net ir trumpalaikis kainų smukimas po 2008 metų krizės dar neatsigavusią žaliavų rinką nublokš atgal.
„Dėl „Brexit“ (Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš ES) gali atsirasti sunkumų investicijų ir išlaidų srityje, visų pirma Europos ūkyje, kurio apimtis siekia 13 trln. JAV dolerių, – pareiškė žaliavų prekybos milžinės „Trafigura“ vyriausiasis ekonomistas Saadas Rahimas, – Pati Didžioji Britanija nėra stambi žaliavų gamintoja ar vartotoja, tačiau šalis atlieka svarbų vaidmenį santykiuose su ES.“
Didžioji Britanija užima penkioliktą vietą didžiausių pasaulyje naftos vartotojų sąraše ir jos nėra tarp spalvotųjų metalų importo ar grūdų gamybos lyderių. Dauguma Didžiojoje Britanijoje gaminamų prekių šiuo metu vertinamos JAV doleriais, o ne svarais.
Tarptautinės energetikos agentūros (TEA) skaičiavimais, naftos vartojimas dėl „Brexit“ daug nesikeis. Kiek anksčiau šį mėnesį agentūra pareiškė, kad naftos perteklius pasaulio rinkoje, dėl kurio „juodasis auksas“ gerokai atpigo, netrukus išnyks, taigi naftos rinka vėl pasieks pusiausvyrą.