Nuo 2013 metų taikoma praktika leidžia užsieniečiams prašyti leidimo gyventi, o vėliau – gauti Bulgarijos pasą, jeigu jie šalyje investuoja mažiausiai 500 tūkst. eurų.
Tokia schema, taip pat taikoma Kipre ir Maltoje, buvo ne kartą sukritikuota Europos Komisijos. Pastaroji ragino „auksinių pasų“ atsisakyti, nes tokia tvarka yra paskata korupcijai ir pinigų plovimui.
Neturtingiausioje ir labiausiai kyšininkavimo krečiamoje Europos Sąjungos narėje naujoji premjero Kirilo Petkovo vyriausybė darbą pradėjo gruodžio 13 dieną ir žadėjo laikytis „nulinės tolerancijos korupcijai“.
Trečiadienį vyriausybė patvirtino Teisingumo ministerijos pasiūlymą „panaikinti Bulgarijos pilietybės suteikimą užsieniečiams mainais į investicijas“, nurodė vyriausybės spaudos tarnyba.
Ankstesnė laikinoji administracija pernai perspėjo valstybės saugumo agentūrą dėl galimų pažeidimų suteikiant 47 „auksinius pasus“ – didelę dalį visų šių dokumentų, išduotų nuo 2013 metų.
Tyrimai dar nebaigti, bet agentūra nustatė penkis atvejus, kai pasai buvo gauti už investicijas į Bulgarijos vyriausybės vertybinius popierius, bet šie buvo nedelsiant parduoti procedūrai pasibaigus.
„Poreikis panaikinti galimybę įgyti Bulgarijos pilietybę investuojant lemiamas realių investicijų į Bulgarijos ekonomiką trūkumo, kadangi darbo vietų nesukuriama“, – sakoma agentūros pranešime.
Kad vyriausybės siūlomos pilietybės įstatymo pataisos įsigaliotų, jas dar turėtų patvirtinti šalies parlamentas.