Lemiamos derybos
Kai derybos tarp Atėnų ir ES, Europos centrinio banko ir Tarptautinio valiutos fondo dėl paskutinės 7,2 mlrd. eurų išmokos skyrimo pagal galiojančią tarptautinės finansinės pagalbos Graikijai programą šią savaitę faktiškai žlugo, pareigūnai ėmė atvirai kalbėti apie galimą Graikijos apsitraukimą iš euro zonos.
Trečiadienį, 19-os euro zonos šalių finansų ministrų susitikimo Liuksemburge išvakarėse, Graikijos centrinis bankas pirmą kartą įspėjo, kad Atėnams nesugebėjus susitarti su tarptautiniais skolintojais, šalies gali laukti „skausmingas“ pasitraukimas iš bendrosios Europos valiutos zonos ir netgi Bendrijos.
Faktą, kad ES aukščiausia finansų vadovybė taip pat rimtai svarsto galimą Graikijos pasitraukimą iš euro zonos (vadinamąjį Grexit scenarijų), patvirtino Vokietijos centrinio banko vadovas Jensas Weidmannas, pareiškęs, kad toks žingsnis „pakeistų pinigų sąjungos pobūdį“, bet jos nesužlugdytų.
Nepaisant įspėjimų ir artėjančio galutinio termino grąžinti TVF 1,6 mlrd. eurų, ką Atėnai turėtų padaryti šio mėnesio gale, Graikijos finansų ministras Janis Varufakis pareiškė nesitikįs, kad šiose derybose bus rasta išeitis iš aklavietės ir susitarta dėl pinigų skyrimo mainais į Atėnų įsipareigojimą įgyvendinti reikalaujamas reformas.
„Nemanau“, – sakė ministras, kai trečiadienį per vizitą Paryžiuje jo buvo paklausta, ar jis tikisi susitarimo.
Nemanau, – sakė Graikijos ministras, kai trečiadienį per vizitą Paryžiuje jo buvo paklausta, ar jis tikisi susitarimo.
„Dabar politiniai lyderiai turi pasiekti susitarimą“, – pridūrė jis.
Augantį tarptautinį nerimą dėl galimų šios krizės pasekmių pabrėžė ir JAV federalinės rezervų sistemos vadovė Janet Yellen, kuri įspėjo, kad pasaulio ekonomika gali susidurti su rimtomis problemomis, jei Graikija nesusitars su savo kreditoriais.
„Tuo atveju, jei susitarimo nebus, matau galimą destabilizaciją, kuri gali paveikti Europos ekonomikos perspektyvas ir pasaulines finansų rinkas“, – pabrėžė J.Yellen.