Kas vasarą į JAV dirbti išvyksta keli tūkstančiai lietuvių. Vėl grįžę į Lietuvą, jie dažniausiai susigrąžina už Atlanto permokėtus mokesčius. Didžiausia problema yra ta, kad JAV mokesčių permokas grąžina banko čekiais, kuriuos atsiunčia į Lietuvą. Tokius čekius Lietuvoje išgrynina vienintelis SEB bankas, kuris nuo kovo vidurio nebeteiks tokios paslaugos.
„Absurdiška situacija, kad, užuot padidinę čekių inkasavimo mokestį, bankai atsisako tokios populiarios paslaugos“, – 15min pasakojo studentas Tomas.
Negalės pasiimti savo pinigų
Užsienyje sumokėtus mokesčius susigrąžinti padedančios įmonės aiškina, kad lietuviai, dažniausiai trumpai dirbantys už Atlanto, sumoka per daug mokesčių, todėl jiems atsiranda galimybė susigrąžinti permokėtą pajamų mokesčių dalį.
„Būtent dabar ir vyksta mokesčių susigrąžinimas, tačiau JAV mokesčių agentūra čekius pradės siųsti išnagrinėjusi visus prašymus, kas bus jau po kovo mėnesio. Tai reiškia, kad studentai nebegalės inkasuoti savo čekių, kadangi SEB bankas yra paskutinė institucija, kuri priima tokius čekius, tačiau šią paslaugą nutraukia nuo kovo 13 dienos“, – pasakojo Tomas.
Anksčiau čekius Lietuvoje išgrynindavo ir kiti komerciniai bankai, tačiau, motyvuodami, kad paslauga nėra labai populiari, ją nutraukė.
„Kiekvieną vasarą nuo 3 iki 5 tūkstančių studentų iš Lietuvos išvyksta į Jungtines Amerikos valstijas su „Work and Travel“ programa, kiekvienais metais visi ten išvykę studentai susigrąžina tam tikrą dalį mokesčių, kuriuos Amerikos mokesčių inspekcija persiunčia čekio pavidalu“, – pasakojo Tomas.
Jis papildė, kad tokią pačią sistemą taiko ir Jungtinė Karalystė – grąžina žmonėms mokesčių permokas čekiais.
„Visiems, išvykstantiems su „Work and travel“, po programos pabaigos yra rekomenduojama užsidaryti sąskaitas Amerikos bankuose, nes jie taiko didžiulius mėnesinius mokesčius sąskaitos administravimui, taigi, visi studentai lieka su JAV atsiųstais bankų čekiais ir be galimybės juos išsigryninti. Čia ir yra susiduriama su problema. Belieka vykti į kokią Lenkiją, atsidaryti sąskaitą ten kokiame nors banke ir ten inkasuoti čekį“, – kalbėjo Tomas.
Vadina rizikinga paslauga
SEB čekių inkasavimo paslaugos nebeteiks nuo kovo 13 dienos.
„Didžiajai daliai privačių ir verslo klientų vis daugiau naudojantis elektroninių pervedimų paslaugomis, kurios yra patogesnės, greitesnės ir saugesnės mokėjimo priemonės, čekis yra išskirtinė mokėjimo priemonė, kurios populiarumas visame pasaulyje nuolatos mažėja“, – 15min aiškino banko specialistai.
SEB čekius, siunčiamus iš JAV, laiko rizikingais.
„Užsienio banko čekis, kaip mokėjimo priemonė, yra rizikinga paslauga dėl galimo čekių panaudojimo sukčiavimo tikslais. Todėl klientams siūlome rinktis alternatyvias atsiskaitymo priemones, pvz., tarptautinį lėšų pavedimą“, – rašoma SEB banko atsakyme.
Rekomenduoja siųsti kitais būdais
Lietuvos bankas neturi teisės nurodyti bankams teikti užsienyje išduotų inkasavimo paslaugų, 15min informavo jo spaudos tarnyba.
„Čekių išgryninimas yra teikiamas išimtinai paties komercinio banko sprendimu. Finansines paslaugas reglamentuojantys teisės aktai nenumato reikalavimo bankams teikti šią paslaugą“, – rašoma Lietuvos banko laiške.
Ateityje rekomenduotume kreiptis į čekį išduodančią instituciją su prašymu lėšas gauti kitu būdu, – aiškina Lietuvos bankas.
Banko specialistai rekomenduoja inkasuoti JAV išduotą čekį JAV bankuose, o lėšas į Lietuvą persiųsti kitais būdais (pvz., atliekant mokėjimo pavedimą iš JAV į gavėjo mokėjimo sąskaitą Lietuvoje).
„Be abejo, tai gali sukelti nepatogumų, tačiau, kaip jau minėta, apie tai, kokias paslaugas teikti klientams, sprendžia patys komerciniai bankai. Ateityje rekomenduotume kreiptis į čekį išduodančią instituciją su prašymu lėšas gauti kitu būdu“, – aiškina Lietuvos bankas.
Tiesa, kaip jau aiškino Tomas, išgryninti JAV išduotą čekį ten jau dažniausiai nebėra galimybės, nes čekis žmones pasiekia jau Lietuvoje.