„Tai vienintelis egzistuojantis butelis – virpu, kuomet jį paimu“, – juokauja Jungtinės Karalystės Portsmuto universiteto profesorius Jimas Smithas, rankomis keldamas butelį grūdų alkoholio.
Tokia degtinė, pagaminta iš grūdų ir vandens iš Černobylio zonos, yra pirmasis produktas, kuris pagamintas iš apleistos teritorijos aplink avariją patyrusią atominę elektrinę.
Komanda pradėjo naminės gamybos projektą augindama grūdus zonoje įkurtoje fermoje.
Teritorija yra apleista nuo pat 1986 m. įvykusios avarijos.
Degtinės gamybos projekto komandą sudaro ne tik profesorius J.Smithas, bet ir mokslininkai, kurie dirbo draudžiamoje zonoje daugelį metų, studijuodami, kaip žemė atsigavo po katastrofiškos branduolinės avarijos.
Mokslininkai tikisi gautu pelnu iš degtinės pardavimų dalintis su Ukrainos bendruomenėmis, kurios tebėra stipriai ekonomiškai paveiktos.
„Ji nėra nė kiek daugiau radioaktyvi nei bet kokia kita degtinė. Bet kuris chemikas pasakys – kai ką nors distiliuoji, priemaišos lieka atliekose. Tad mes paėmėme šiek tiek užterštus rugius ir vandenį iš Černobylio akvatorijos ir tai distiliavome“, – BBC cituoja J.Smithą, kuris patikina, kad laboratorijose nebuvo aptikta radioaktyvumo.
Tarp naujai įkurtos Černobylio degtinės kompanijos įkūrėjų yra ir Ukrainos Hidrometeorologijos instituto mokslininkas dr.Genadijus Laptevas, jis paaiškino, kad rugiai ir iš jų išvarytas spiritas parodo, kaip dalis žemės galėtų būti panaudota produktyviai – nereikia jos visiškai apleisti, galima joje gaminti ir visiškai neradioaktyvius produktus.
Komanda tikisi didžiąją dalį uždirbtų pinigų paaukoti vietos bendruomenėms, o likusi suma bus reinvestuota į verslą, mokslininkai taip pat tikisi atlyginti už komandos atliekamą darbą.
BBC išbandė iš degtinės pagamintą atominį martinį Soho bare. Komanda tikisi šiemet pagaminti 500 butelių degtinės, ji pirmiausia bus pardavinėjama Černobylio turistams.