Perka ir lietuviai
„Tak-Tu“ parduotuvės jau veikia Lomžoje ir Balstogėje. Portalo wiadomoscihandlowe.pl žurnalistai apsilankė vienoje iš šių parduotuvių ir kalbėjosi su darbuotojais bei pirkėjais. Apsilankymo išvada viena: tai iš tiesų yra rusiškos „Myprice“ kopija.
Jei ant „Tak-Tu“ parduotuvių būtų pakabintas „Myprice“ užrašas, tikriausiai niekas nepastebėtų skirtumo. Ta pati spalvinė gama, tos pačios kasos, panašus asortimentas ir jo pateikimo būdas ir net identiškos, išskirtinės kainų etiketės.
„Tak-Tu“ parduotuvėse, kurios reklamuojasi bendru šūkiu „Visada mažos kainos“, randama daug lietuviškų, latviškų, bulgariškų, turkiškų ar ukrainietiškų prekių, yra ir šiek tiek lenkiško asortimento. Žurnalistai nerado prekių, kurių kilmės šalis būtų Rusija.
Prekės parduodamos tiesiai nuo padėklų. Vyrauja toks asortimentas, kuris parduotuvės lentynoje gali stovėti mėnesius ar net metus, nebijodamas sugesti. Šaldytos prekės parduodamos atskiroje patalpoje. Be maisto produktų (daugiausia mažai žinomų prekių ženklų), „Tak-Tu“ parduotuvėje pirkėjai taip pat ras buitinės chemijos, valymo reikmenų ir drabužių.
Pasak darbuotojų, parduotuvės lankytojų srautas yra „gana padorus“, kartais prie kasų susidaro eilės. Parduotuvės klientai – daugiausia lenkai, taip pat ukrainiečiai, baltarusiai ir net lietuviai.
Savininkas – Lietuvos pilietis
Kuo „Tak-Tu“ skiriasi nuo savo vyresniojo brolio? Pirmiausia tuo, kad kita įmonė yra jos operatorius. Parduotuves „Myprice“ (ir anksčiau „Mere“) valdo bendrovė „Torgservis PL“. „Tak-Tu“ atveju pirkinių kvite randame kitą operatorių – Balstogėje įsikūrusią bendrovę „Rightstore“.
Bendrovės „Rightstore“ generalinis direktorius ir tikrasis savininkas yra Lietuvos pilietis Viktoras Lipinas.
Nuo praėjusių metų sausio mėnesio V.Lipinas taip pat yra kitos bendrovės „Retail Up“ generalinis direktorius Lenkijoje. Tai reiškia, kad jis yra tiesiogiai susijęs su Rusijos oligarchu Sergejumi Šneideriu, apie kurį jau ne kartą buvo rašyta svetainėje wiadomoscihandlowe.pl.
Bendrovė „Schneider“ yra ir „Retail Up“, ir „Torgservis PL“ (bendrovės „Myprice“ operatorė) tikroji savininkė, ir tai, atrodo, yra pagrindinė šios dėlionės dalis. Tai žurnalistams patvirtino pašnekovai, tačiau nė vienas nenorėjo patvirtinti fakto, kad „Tak-Tu“ de facto yra Rusijos mažmeninės prekybos įmonė.
Įdomu tai, kad nors „Torgservis“ atveju Sergejus Šneideris Lenkijos teismų registre nurodytas kaip Grenados pilietis, gyvenantis Vengrijoje, įraše apie „Retail Up“ jau aiškiai nurodyta, kad tai Rusijos pilietis, šioje šalyje ir gyvenantis.
Registrų centro duomenimis, Lietuvoje V.Lipinas yra transporto įmonių „Litkrans“ ir „Transprofessional“ vadovas. „Mere“ prekybos centrą Lietuvoje valdančios įmonės „Valientė“ vadovų sąraše jo nėra, tačiau nuo 2020 rugsėjo iki 2021 rugpjūčio įmonei vadovavo Tatjana Lipina, gyvenanti tuo pačiu adresu, kaip ir V.Lipinas.
Plečiasi už Rusijos ribų
Sergejus Šneideris kartu su broliu Andrejumi ir motina Valentina yra oligarchų iš Krasnojarsko šeima, kuri 2009 m. Sibire įsteigė parduotuvių tinklą „Svetofor“, šiandien vieną didžiausių maisto prekių operatorių Rusijoje. Jie uždirbo pinigų ne tik iš mažmeninės prekybos, bet ir iš alkoholio verslo. Sergėjaus Šneiderio ir jo šeimos turtą „Forbes“ vertina 1,4 mlrd. dolerių.
Nuo 2017 m. „Svetofor“ plėtėsi už Rusijos ribų. Lenkijoje „Mere“, priklausanti „Svetofor“ savininkams, pasirodė 2020 m. Tinklas skelbė, kad Lenkijoje atidarys 105 nuolaidų parduotuves, tačiau pavyko atidaryti tik 10 parduotuvių, kurios vis dėlto buvo uždarytos po 2022 m. vasario mėnesio, t. y. po to, kai Rusija užpuolė Ukrainą. „Mere“ parduotuvės dėl antirusiškų nuotaikų buvo uždarytos ir daugelyje Vakarų Europos šalių.
Tačiau 2024 m. „Mere“ operatorius tyliai bandė grįžti į Europos Sąjungos rinką su nauju prekės ženklu, kuris padėtų atsiriboti nuo asociacijų su Rusija. Praėjusių metų gruodį portale wiadomoscihandlowe.pl atskleista, kad pirmosios parduotuvės po naujuoju „Myprice“ ženklu atsirado ir Lenkijoje. Rusijos tinklo parduotuvių galima rasti Siedlce ir Oleszewo-Borki.
Tiesa, Lietuvoje „Mere“ parduotuvės veikia ir prekės ženklo nekeitė.
Uždrausta Ukrainoje
Priminsime, kad netrukus po 2022 m. Rusijos įvykdyto plataus masto puolimo Ukraina įvedė sankcijas Sergejui Šneideriui ir jo motinai Valentinai. Jiems 10 metų buvo užblokuotas Ukrainoje sukauptas turtas, visiškai uždrausta prekiauti, panaikintos visos licencijos ir leidimai ir net uždrausta vykti tranzitu per Ukrainą. Iš viso buvo įvesta 13 sankcijų.
Tiesa, jau 2021 m. „Mere“ buvo uždrausta šalyje dėl grėsmės nacionaliniam saugumui. Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Oleksijus Danilovas apibūdino „Mere“ plėtrą kaip „Rusijos specialiųjų tarnybų akciją“.
Tačiau S.Šneideris pastaruoju metu taip pat turėjo problemų ir Rusijoje.
Kaip neseniai pranešė „Forbes“, 2025 m. pradžioje „Rospotrebnadzor“ patikrino net 3000 tinklų „Svetofor“ ir „Majak“ parduotuvių. Nustatyta tiek daug pažeidimų, susijusių, be kita ko, su maisto produktų laikymo sąlygomis ir apskaitos vedimu, kad beveik 300 parduotuvių buvo uždarytos visam laikui arba laikinai (30-90 dienų).