Porą metų dėliojanti variantus, kaip reformuoti savas įmones, ministerija naujausias šių įmonių valdymo reformos gaires trečiadienį žada pristatyti Vyriausybei, pranešė LTV „Panorama“.
Pagal jas visas įmones ketinama suskirstyti į tris grupes, kiekvienai nustatant griežtą, ne mažiau kaip 5 ar 10 proc. kapitalo grąžos normą , o viso valstybės turto naudojimo kontrolę perduoti Turto fonde veiksiančiai naujai institucijai – valdymo koordinavimo centrui.
„Pirmiausiai norime įgyvendinti stiprių valdybų principą, numatyti, kad valdybose būtų profesionalai, nepriklausomi valdybos nariai, kurie ateitų iš privataus sektoriaus. Kad nebūtų vien valstybės tarnautojai. Taip pat įkuriamas valdymo koordinavimo centras, kurio funkcijos yra rekomendacinės, t.y. jis analizuos visas įmones ir tieks Vyriausybei savo pastabas, kaip reikėtų pertvarkyti vieną ar kitą įmonę ar sektorių“, – kalbėjo ūkio viceministras Adomas Audickas.
Prieš teikdama būsimos reformos gaires Vyriausybei, ministerija norėjo išgirsti nemažos įmonių valdymo patirties turinčių pramonininkų nuomonę. Anot jų, pertvarka būtina, bet kai kurie siūlomo modelio aspektai kelia abejonių.
„Sutvarkymas strateginio planavimo proceso, unifikavimas, turto grąžos priežiūra, kad tai būtų didinama, taip pat komercinių arba remiamų socialinių funkcijų atskyrimas ir finansinės veiklos išskaidrinimas – neabejotinai teisingi sprendimai. Bet yra dalykų, kurie tikrai kelia abejonių. Ypač naujų valdybos narių išorinis paskyrimas, kaip tai bus suderinta su įstatymais numatyta ministrų atsakomybe, personaline atsakomybe už vienos ar kitos ūkio šakos sėkmingą plėtrą“, – teigė Pramonininkų konfederacijos prezidento pareigas einantis Gediminas Rainys.
Pramonininkai sako nematantys būdų, kaip užkirsti kelią politikų kišimuisi į valstybės įmonių veiklą bei kišenę, nes esą tikrai ne paslaptis, kad dalis šių įmonių finansuoja įvairias partijas. Jie apgailestauja, kad beveik visą kadenciją rengtą valstybės turto valdymo reformą žadama tvirtinti, kai Vyriausybė jau beveik kraunasi lagaminus. Atėjusieji po rinkimų galbūt į viską žiūrės kitaip.