Darbą pradeda Maisto taryba: yra abejojančių, ar jai pavyks daryti įtaką kainoms

Penktadienį Žemės ūkio ministerijoje surengtas pirmasis Vyriausybės įsteigtos Maisto tarybos posėdis. Jai vadovaujantis žemės ūkio ministras Ignas Hofmanas sakė, kad siekiant mažinti maisto kainas taryba darbą pradeda nuo maisto grandinės analizės, kuri parodys, kaip pasiskirsto kaina visoje grandinėje, kokių suvaržymų esama iš valstybės pusės. Vis dėlto kai kurie Maisto tarybos nariai prieš prasidedant posėdžiui buvo gana skeptiški – abejojo tarybos įtaka kainoms.
Maisto produktai
Maisto produktai / Shutterstock nuotr.

Pradeda nuo maisto grandinės analizės

„Pradėsime darbą nuo analizės. Atlikę analizę mes galėsime pateikti bent jau kažkokias išvadas. (...) Analizuosime pačią maisto grandinę, ar tikrai yra pagrįstai pasiskirstoma kaina visoje maisto grandinėje, ar nėra viena iš grandinės dalių, kuri gauna nepagrįstai didelį pelną. Kitas dalykas, galbūt yra kažkokie suvaržymai, apsunkinimai iš valstybės pusės, dėl ko ta maisto produktų kaina yra didelė“, – prieš posėdį kalbėjo I.Hofmanas.

Anot jo, išanalizavusi maisto grandinę taryba galėtų teikti siūlymus, kaip mažinti maisto kainas.

„Čia ir matyčiau vieną iš valstybės vaidmenų, pavyzdžiui, mažinant biurokratinę naštą, galbūt, pavyzdžiui, paaiškės, kad kažkurios kuro rūšies akcizas didina maisto kainą, tada galima būtų jau kalbėti apie šitų akcizų galbūt sumažinimą, gal ieškojimą kitų variantų“, – teigė ministras.

Jis taip pat teigė, kad augančios maisto kainos yra sudėtingas klausimas, todėl Maisto tarybos veiklos rezultatų gali tekti palaukti.

„35 metus niekas to nedarė iki šios Vyriausybės, jūs dabar norite, kad aš atsakyčiau, kada kainos sumažės, kiek čia analizuosime. Nėra taip paprasta, klausimas tikrai yra sudėtingas ir jeigu jis būtų paprastas, aš manau, iki manęs jau būtų vienaip ar kitaip išspręstas, bet yra kaip yra, reikia kantrybės, rezultatų reikės palaukti“, – žurnalistams kalbėjo I.Hofmanas.

Abejoja įtaka kainoms

Vis dėlto Lietuvos prekybos įmonių asociacijos direktorė Rūta Vainienė abejojo tarybos įtaka kainoms:

„Kainą mažina pokyčiai rinkoje. Tai ir administracinės naštos mažinimas, ir apmokestinimo naštos. Prekybininkai turi visą amplitudę rūpesčių, jie tarsi tranzitinė įmonė, per kurią pereina pinigai darbuotojams ir t.t.“

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rūta Vainienė
Rūta Vainienė / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Pasak R.Vainienės, iš vidinių resursų „suvalgyti“ kaštų augimą yra tiesiog neįmanoma, nėra iš ko.

Ji taip pat perspėjo, kad svarstant kainų klausimus gali būti pažeistas Konkurencijos įstatymas, todėl tai reikia daryti atsargiai.

„Jei prasidės kalbos apie pelno paskirstymą – teks nusišalinti, nes to nesilaikant, baudos nemažos – 10 proc. nuo pajamų, tai jeigu visa šita kompanija gautų tokias baudas už tai, kad susėdo prie vieno stalo ir ne taip pasišnekėjo, tai nebūtų iš ko finansuoti krašto apsaugą“, – akcentavo R.Vainienė.

Neišpirktu maistu „pamaitinamos“ šiukšlių dėžės

Labdaros ir paramos fondo „Maisto bankas“ vadovas Simonas Gurevičius žurnalistams pastebėjo, kad yra išmetama apie 160 tūkst. tonų maisto, todėl, anot jo, reikia padaryti viską, kad maistas, kuris yra išmetamas ir nepatenka ant žmonių stalo, keliautų labdaros organizacijoms, tokiu būdu pasiektų stokojančius.

„Norisi tikėti, kad prekybininkai maistu dalintųsi, jeigu jis neparduodamas. Bet galimai daliai (prekybininkų – aut.), jo nepardavus, „pamaitinamos“ šiukšlių dėžės ar patręšiami laukai“, – teigė S.Gurevičius.

S.Gurevičius mano, kad prekybininkai – verslo žmonės, tad, jei kažko neparduoda, tai įskaičiuoja į kainą to, ką kiti perka. Tačiau šiandien visų siekiamybė, anot S.Gurevičiaus, „kad maisto kainos būtų kuo mažesnės, kad maisto būtų išmetama kuo mažiau“.

Maisto taryboje dirbs 27 nariai – ministerijų, Vyriausybės, žemdirbių, perdirbėjų, prekybininkų, universitetų atstovai, taip pat joje yra Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos vadovė.

TAIP PAT SKAITYKITE: Būtiniausių maisto produktų krepšelis ir vėl brangsta: ekspertai pataria keisti apsipirkimo įpročius

Vyriausybė sausio viduryje pranešė, kad Maisto taryba bus skirta stebėti maisto kainų pokyčius bei teikti pasiūlymus, kaip jas sumažinti.

Sudaryti tokią tarybą Vyriausybė yra įsipareigojusi savo programoje. Joje taip pat žadama įvesti lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą šviežioms daržovėms ir vaisiams, tačiau finansų ministras Rimantas Šadžius kartoja, kad dabar nėra jokių galimybių jokioms PVM lengvatoms.

Maisto taryba:

  • vykdys nuolatinę maisto sektoriaus rinkos stebėseną ir rezultatų analizę;
  • vertins rinkos stebėsenos rezultatus ir siūlys sprendimus, prisidedančius prie didesnio kainodaros skaidrumo;
  • savo iniciatyva ar Vyriausybės prašymu svarstys teisės aktų maisto sektoriaus srityje projektus, teiks išvadas bei rekomendacijas;
  • skatins ir palaikys ryšius tarp maisto tiekimo grandinės dalyvių (ūkininkų, maisto verslo įmonių ir perdirbėjų, žemės ūkio ir ekonomikos mokslo atstovų).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Artėja LEA kvietimas įsigyti naujus šilumos siurblius su kompensacija
Reklama
„BITmarkets“ parodoje „Next Block Expo“ laimėjo apdovanojimą už geriausią klientų aptarnavimą
Reklama
Verslo civilinė atsakomybė: kokių sričių įmonės ją patiria dažniausiai ir kodėl?
Reklama
Amžėjimas nėra nuosprendis: kas gali padėti išlaikyti energiją ir jaunystę?